Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Jak dobrać kolor elewacji domu?

tagi tematyczne elewacja kolor elewacji domu
Zielona elewacja domu
Zielona elewacja domu

Kolor elewacji domu powinien współgrać z kolorem dachu, z kształtem bryły budynku a także z otoczeniem.

Wygląd domu odzwierciedla gust i oczekiwania jego właściciela. Zanim jednak podejmiemy decyzję o kolorze elewacji lub dachu, warto zasięgnąć porady fachowców, ponieważ czasami to, co w naszej ocenie pasuje do siebie kolorystycznie, w rzeczywistości wygląda gorzej niż zakładaliśmy. Dodatkowo nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele, pozornie nieważnych czynników, decyduje o ostatecznym wyglądzie budynku.

Ekspert radzi jak wybrać kolor elewacji domu
Zdaniem architektów i projektantów, wybierając kolor domu należy kierować się trzema podstawowymi regułami. Kolor elewacji domu powinien przede wszystkim odzwierciedlać nasze upodobania estetyczne. Pamiętajmy jednak o tym, że to, co dobrze prezentuje się na kawałku ściany, nie zawsze skomponuje się z bryłą budynku. Jeżeli nie stać nas na poradę projektanta lub architekta, możemy skorzystać z darmowych, dostępnych na stronach producentów specjalnych aplikacji graficznych, za pomocą których możemy nanieść wybrane kolory na zdjęcie naszego domu.

biała elewacja
fot.: Ceresit VISAGE
biała elewacja
fot.: Ceresit VISAGE

Należy też zwrócić uwagę na barwę elewacji okolicznych domów. Zachowanie harmonii, wbrew obiegowym opiniom, nie musi oznaczać zastosowania identycznych kompozycji kolorystycznych, jakie są widoczne po sąsiedzku. Wystarczy jeżeli będziemy się trzymać tej samej tonacji barw. Jeżeli zatem zdecydujemy się na kolor elewacji, który nie będzie znacząco odbiegał od barw budynków z sąsiedztwa, stworzymy nie tylko miłą dla oka kompozycję kolorystyczną na naszym domu, ale także nie zaburzymy ładu przestrzennego okolicy.

Pamiętajmy również o tym, że nasza okolica, to nie tylko inne budynki, ale również otaczająca nas roślinność. Jeżeli na przykład budynek znajduje się w miejscu gęsto porośniętym roślinnością, warto wówczas pomyśleć o zastosowaniu kolorów współgrających z  zielenią, np. drewna w odcieniach sosny, dębu, drewna tekowego, orzecha lub wenge. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na wykonanie elewacji z drogimi drewnianymi elementami, warto zainteresować się dostępnymi na rynku tynkami i farbami elewacyjnymi, które pozwalają uzyskać ten sam efekt przy znacznie niższych kosztach wykonania.

Czytaj też: Tani dom na wsi? Tak, ale...

Oryginalny kolor elewacji

Podkreślenie własnego, niepowtarzalnego stylu nie jest niczym złym. Najlepszym sposobem na eksponowanie bryły naszego domu jest użycie wyrazistych kolorów elewacji. Zanim to jednak zrobimy, warto określić jaki styl architektoniczny prezentuje nasz budynek. Może on wpisywać się w styl klasyczny, który cechują proste formy np. prostopadłościan z dwuspadowym dachem, lub prezentować styl nowoczesny charakteryzujący się nieregularnymi  kształtami.

- Jeżeli chcemy podkreślić kształt budynku utrzymanego w stylu klasycznym, najlepiej użyć do tego kolorów ciepłych, m.in. żółtego, beżowego, jak również wszelkich odcieni brązu czy czerwieni. Najczęściej wybieraną kolorystyką dla klasycznych obiektów jednorodzinnych jest biała elewacja oraz dach w kolorze czerwonym bądź miedzianym – mówi Łukasz Woronowicz, specjalista Ceresit VISAGE.

W sytuacji gdy jesteśmy właścicielami domu w stylu nowoczesnym, w którym użyto nowoczesnych materiałów, kolorami, które mogą jeszcze mocniej podkreślać jego nowatorskość są kolory zimne, tj. biel, czerń, a także szary i jego odcienie pośrednie, takie jak grafit czy srebro.

fot.: Danax
fot.: Ceresit VISAGE
fot.: Remax
fot.: FBI Nieruchomości
fot.: Kanon Nieruchomości
fot.: Kotwicki Nieruchomości
Domy jednorodzinne w Wilanowie. Inwestycja Sady Wilanowskie
fot.: Wilczyński Development
Lusówko. Dom bliźniaczy na Osiedlu Rozalin
fot.: Novum Plus

autor: źródło: Ceresit VISAGE

aktualizacja: 11.11.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.