Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Jak kupić nieruchomość za granicą? Ile kosztuje mieszkanie na południu Europy?

tagi tematyczne apartamenty wakacyjne ceny nieruchomości inwestycje w nieruchomości nieruchomości za granicą
Grecja
Grecja

Niemal każdy kiedyś marzył o zakupie nieruchomości za granicą. Okazuje się, że mieszkania w ciepłych, południowych kurortach nie są aż tak drogie jak nam się wydaje i do tego mogą generować przychody z najmu. Pamiętajmy jednak, że cena zakupu nieruchomości to nie wszystkie koszty jakie trzeba będzie ponieść. Są jeszcze opłaty związane z przeprowadzeniem transakcji i późniejszym zarządzaniem nieruchomością, a te mogą być dość wysokie.

U osób, które nie znają zagranicznych rynków mieszkaniowych, pierwszy kontakt z ofertami z krajów południowych może wywołać przyjemne zaskoczenie. Ceny mieszkań wcale nie odbiegają tak bardzo od tych jakie mamy w Polsce.

Apartament na Wyspach Kanaryjskich kosztuje tyle samo co mieszkanie w Polsce
Na przykład w Hiszpanii, w lokalizacjach typowo turystycznych takich jak Teneryfa czy Gran Canaria, średnie ceny ofertowe metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym mieszczą się w przedziale od 5 do 7 tys. zł za m2. Średnio tyle samo trzeba zapłacić za mieszkanie w jednym z polskich dużych miast. Dwupokojowe, 50–metrowe mieszkanie na wyspie Gran Canaria w mieście Playa del Ingles można kupić już za 70 tysięcy euro. Na zakup apartamentu z tarasem i basenem na Teneryfie trzeba przeznaczyć około 9 tys.zł/m2. Podobnie są wyceniane w Polsce mieszkania o podwyższonym standardzie położone w najlepszych lokalizacjach.

Najtańsze nieruchomości są w Bułgarii
Poszukujący tanich lokalizacji wakacyjnych powinni udać się nad Morze Czarne do Bułgarii. Tu ceny nieruchomości w topowych turystycznych lokalizacjach są niższe niż w Polsce. Mieszkania z rynku pierwotnego w Słonecznym Brzegu czy w Złotych Piaskach są do kupienia za 3500–4500 zł za m2, czyli mniej więcej w podobnych cenach jakie spotkamy na przedmieściach dużych polskich miast.

Przystępna cenowo jest również Portugalia. Za apartament o powierzchni 60-70 m2 w Lagos nad oceanem, w turystycznym regionie Algarve oferenci oczekują około 100–130 tys. euro. Mniejsze mieszkanie typu studio położone w miejscowości Portimao będzie kosztowało około 80–90 tys. euro. Są to ceny średnie, co oznacza, że można szukać okazji i znaleźć nieruchomości jeszcze tańsze.

Południe Europy kusi atrakcyjnymi cenami mieszkań głównie dlatego, że tamtejsze rynki bardzo odczuły kryzys finansowy i gospodarczy. Najbardziej widoczne było tąpnięcie rynku mieszkaniowego w Hiszpanii. Tam według szacunków ceny w ciągu 7 lat spadły nawet o ponad 40 procent. Duże obniżki cen, nawet do kilkudziesięciu procent, możliwe są też w Portugalii i Grecji.

Zapoznaj się z przepisami zanim kupisz nieruchomość za granicą
Przystępne ceny zagranicznych nieruchomości zachęcają do zakupów. Ale cena nieruchomości to nie wszystkie koszty jakie trzeba będzie ponieść zanim staniemy się właścicielem mieszkania w ciepłym kraju. Dlatego warto wcześniej sprawdzić jakie opłaty dodatkowe mogą pojawić się przy finalizacji transakcji. Należy też zapoznać się z przepisami obowiązującymi na rynku mieszkaniowym w danym kraju. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, ale wiążącym się z dodatkowymi kosztami, jest kupno nieruchomości z pomocą profesjonalnej agencji, która w naszym imieniu sprawdzi dokumentację (prawo zbywcy do mieszkania, własność gruntu, ewentualne zadłużenie itp.) oraz zajmie się formalnościami.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszędzie przepisy prawa obowiązujące na rynku nieruchomości są jednakowe dla obywateli danego kraju i cudzoziemców. Do tego trzeba być przygotowanym na dodatkowe wydatki np. tłumaczenia dokumentów oraz wszelkie opłaty. Na przykład w Hiszpanii opłata notarialna za sporządzenie umowy sprzedaży wynosi od 0,4 do 0,8 procent ceny nieruchomości, a opłata za wpis do księgi to 0,02 do 0,4 procent. Do tego dochodzą inne koszty np. czynsz dla spółdzielni mieszkaniowej, media itp.
Jeżeli kupujemy mieszkanie w celach inwestycyjnych – pod wynajem, wówczas konieczne będzie nawiązanie współpracy z profesjonalną firmą, która w naszym imieniu będzie zarządzać mieszkaniem (nadzór nad grafikiem wynajmu, sprzątanie, ochrona). Takie usługi to dodatkowe koszty. A więc, choć ceny mieszkań za granicą nie są wysokie, to jednak przeprowadzenie transakcji jest dosyć skomplikowane, a jeszcze trudniejsze może być późniejsze inwestycyjne wykorzystanie nieruchomości.

Sprawdź zagrożenia i oceń sytuację na rynku nieruchomości
Decydując się na zakup mieszkania w danym kraju należy też ocenić ryzyko wystąpienia różnych niebezpiecznych zdarzeń, takich jak zamieszki lub wojny. Obecnie w bardzo trudnej sytuacji są na przykład właściciele nieruchomości w turystycznych miejscowościach na Ukrainie (Krym, Odessa).

Trzeba też przeanalizować uwarunkowania na rynku nieruchomości w danym kraju lub regionie. Mieszkanie pod wynajem kupujemy bowiem z myślą o jego późniejszej sprzedaży z zyskiem. By inwestycja nie okazała się klapą, trzeba być dobrze zorientowanym w sytuacji na lokalnym rynku nieruchomości i trendach cenowych. Dopiero dysponując taką wiedzą, mamy szansę wyszukać w ogromnej puli mieszkań na sprzedaż, właśnie to, które z upływem czasu nie będzie tracić na wartości.

autor: Marcin Moneta, Dział Analiz WGN

aktualizacja: 07.05.2015

Polecane artykuły
Odbiór mieszkania od dewelopera - poradnik
Odbiór techniczny to jeden z ważniejszych etapów procesu zakupu mieszkania na rynku...
Ceny mieszkań w Polsce bez większych zmian
Już od 21 miesięcy trwa stabilizacja cen mieszkań w Polsce. Wprawdzie w poszczególnych...
ZŁOTA 44 – ruszyła sprzedaż apartamentów
ZŁOTA 44 to nowy, ale już słynny, warszawski apartamentowiec zlokalizowany w ścisłym...
Mieszkania we Wrocławiu – najpopularniejsze lokalizacje, ceny mieszkań
Ceny mieszkań na rynku wtórnym we Wrocławiu są mocno zróżnicowane - od 3,5 do ponad 8...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.