Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Jak obniżyć marżę kredytu hipotecznego?

tagi tematyczne koszty kredytu kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy marża kredytu
pieniądze, dom
pieniądze, dom

Wysokość rat kredytów hipotecznych w złotych zależy od oprocentowania. To z kolei jest uzależnione m. in. od wynegocjowanej z bankiem marży. Obecnie przeciętna marża nowo udzielanego kredytu w złotych wynosi ok. 1,39%. Ale w szczycie kryzysu, czyli w 2009 r. były one znacznie wyższe i wynosiły aż 2,8%. Jak uwolnić się od tak wysokiej marży?

Osoby, które zaciągnęły trzy lata temu kredyt na kwotę 300 000 zł na 30 lat płacą dziś raty o ok. 285 zł wyższe niż ci, którzy zadłużają się obecnie. Gdyby więc tym osobom udało się obniżyć marże do poziomu oferowanego obecnie, to przez pozostałe 27 lat spłaty zaoszczędziliby aż 91 900 zł – wyliczają doradcy finansowi.

Czytaj też: Mieszkanie dla Młodych zamiast Rodziny na swoim

Na szczęście istnieje na to sposób. Po 3 latach spłaty w części banków kredytobiorcy są zwalniani z prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu. Dzięki temu takie osoby, bez opłat, mogą uwolnić się od drogiego kredytu. Można to zrobić na dwa sposoby.

Po pierwsze można zawnioskować o obniżenie marży w swoim banku. Co prawda bank może się na to nie zgodzić, ale przy braku prowizji za przedterminową spłatę zdaje sobie sprawę, że klient może łatwo przenieść kredyt do innego banku. Jeśli kredyt był spłacany terminowo, to bank nie będzie chciał ryzykować utraty dobrego klienta.

W takim wniosku warto wiec podkreślić swoje zalety. Na naszą korzyść może zadziałać nie tylko terminowa spłata. Warto też napisać jeśli np. od czasu zaciągnięcia kredytu wzrosło nasze wynagrodzenie lub zmniejszyło się zadłużenie na innych produktach kredytowych.

Oprócz swoich zalet warto też delikatnie dać bankowi do zrozumienia, że w przypadku negatywnej decyzji możemy przenieść kredyt do innego banku. Aby wzmocnić ten element warto podać konkretną wartość marży jaką oferują nam inne banki w przypadku przeniesienia kredytu. Wtedy bank będzie wiedział, że ma do czynienia z realnym zagrożeniem utraty klienta.

Dzięki takim działaniom mamy szansę uzyskać obniżkę marży. Niestety trzeba pozbyć się złudzeń, że po obniżce marża będzie tak niska, jak ta o którą wnioskowaliśmy. Jeśli decyzja banku będzie pozytywna, to zapewne zaoferuje on nam marże nieco wyższą od tej jaką aktualnie proponuje nowym klientom.

Jeśli nawet po proponowanej obniżce marża będzie istotnie wyższa od ofert konkurencji to warto   rozważyć przeniesienie kredytu. Co prawda procedura refinansowania (przeniesienia) kredytu jest nieco kłopotliwa. Trzeba jednak pamiętać, że taki kredyt będziemy spłacali przez wiele lat. Nawet niewielka różnica w wysokości raty na przestrzeni długiego czasu może oznaczać albo duże zyski albo straty. Pamiętajmy, że w przypadku refinansowania kredytu można liczyć na pomoc doradcy finansowego, który bezpłatnie zajmie się związanymi z tym formalnościami.

autor: Jarosław Sadowski, Analityk firmy Expander

aktualizacja: 30.10.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.