Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Jak obniżyć marżę spłacanego kredytu hipotecznego?

tagi tematyczne kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy marża kredytu zakup mieszkania

Marża kredytu hipotecznego teoretycznie jest stała w całym okresie spłaty. Jednak w praktyce nawet po roku od jego uzyskania można negocjować obniżenie marży. Bank oczywiście nie musi się na to zgodzić. Ryzykuje jednak, że przeniesiemy kredyt do innego banku. Warto o tym pamiętać, gdyż w ten sposób możemy zmniejszyć ratę nawet o 300 zł. 

Ważnym parametrem kredytu hipotecznego jest marża. Od niej i od stawki bazowej (WIBOR, EURIBOR) zależy bowiem poziom oprocentowania. Jednak nie mamy wpływu na poziom stawki bazowej, a jedynie na marżę. Jej wysokość jest wpisywana do umowy kredytowej. Nie można jej więc zmienić bez pisemnej zgody obu stron – banku i klienta.

Jeśli jednak w czasie spłaty kredytu marże nowo udzielanych kredytów spadną to kredytobiorcy, którzy kilka lat temu zaciągnęli kredyty z wyższą marżą wcale nie muszą przepłacać. W takiej sytuacji warto wnioskować o obniżenie marży. Bank oczywiście nie musi się na to zgodzić. Oznacza to dla niego przecież niższy zysk. Jednak mając odpowiednie argumenty można nakłonić bank do przyznania obniżki.

Zapytaj doradcę finansowego o kredyt hipoteczny >>

Odmowa obniżenia marży może bowiem skłonić klienta do przeniesienia kredytu do innego banku. Choć umowa kredytowa jest zawierana na kilkadziesiąt lat, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby klient ją rozwiązał wcześniej. Dla przykładu w 2009 r. marże były ponad dwukrotnie wyższe niż obecnie. Osoba, która zaciągnęła wtedy kredyt w złotych z marżą 2,8% dziś może go zamienić na taki z marżą wynoszącą 1,2% lub niższą. W ten sposób co miesiąc można zaoszczędzić ponad 300 zł, w przypadku kredytu na kwotę 300 000 zł.

Obniżka jest możliwa albo dzięki negocjacjom z obecnym bankiem, albo poprzez przeniesienie kredytu. Niezależnie od tego, który sposób preferujemy w pierwszej kolejności warto jednak zapoznać się z ofertami innych banków. Dzięki temu będziemy wiedzieli czego oczekiwać podczas negocjacji z obecnym bankiem.

Nie można jednak przesadzać z oczekiwaniami. Bank zwykle nie zaproponuje nam obniżki do tak niskiego poziomu jakie oferuje nowym klientom. Zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że przeniesienie kredytu może być kłopotliwe i wiązać się z pewnymi kosztami np. za przedterminową spłatę „starego” kredytu. W rezultacie oferuje marżę nieco wyższą niż ta jaką możemy uzyskać w innych bankach. Możemy ją zaakceptować lub zdecydować się na zmianę banku.

autor: Jarosław Sadowski, Analityk firmy Expander

aktualizacja: 28.05.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.