Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Jak poprawić zdolność kredytową?

tagi tematyczne kredyt hipoteczny Rekomendacja S zdolność kredytowa

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy możliwa do uzyskania kwota kredytu hipotecznego w złotych spadła o 43 tys. zł, a w euro aż o 182 tys. zł. Ci, którzy w listopadzie wstępnie badali swoją zdolność kredytową, a dopiero teraz składają wniosek, przeżywają niemałe zaskoczenie. Co można zrobić aby poprawić swoją zdolność kredytową?

Od stycznia zaczęła obowiązywać Rekomendacja S, która istotnie obniżyła dostępne kwoty kredytów hipotecznych. Osoby, które nie zdążyły zaciągnąć kredytu w ubiegłym roku, teraz zastanawiają się, co zrobić aby poprawić swoja zdolność kredytową. Jest to szczególnie ważne jeśli ktoś podpisał umowę przedwstępną. Jeśli bowiem nie otrzyma kredytu w odpowiedniej kwocie to zapewne straci zadatek. 

Zdolność kredytowa – jak ją poprawić?
W największym stopniu spadek dostępnej kwoty kredytu dotknął osoby, które chciałyby zaciągnąć kredyt w euro lub innej walucie obcej. Jeśli obecnie bank nie chce udzielić takiego kredytu w odpowiedniej wysokości to prostym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu w złotych. Co prawda rata kredytu w złotych będzie wyższa. W ten sposób można jednak uzyskać dużo wyższy kredyt. Dla przykładu w przypadku rodziny z dochodem 8 tys. zł netto możliwa do uzyskania kwota kredytu w złotych przeciętnie jest aż o 267 tys. zł wyższa niż w kredytu w euro.

Zapytaj doradcę finansowego o kredyt hipoteczny, murator FINANSE >>

Trudniej znaleźć rozwiązanie kiedy bank nie chce przyznać potrzebnej kwoty nawet w złotych. Wtedy najlepszym rozwiązaniem pozwalającym poprawić zdolność kredytową jest rezygnacja z kart kredytowych, limitu w rachunku i innych produktów kredytowych. Dzięki temu raty starych kredytów nie będą już obciążały zdolności kredytowej. Ma to szczególnie znacznie ze względu rekomendacje KNF, które ograniczą maksymalny stosunek rat do dochodów. W przypadku kredytów w złotych bank może udzielić kredytu, tylko jeśli suma rat (już spłacanych i nowego kredytu) nie przekroczy 50% lub 65% (w przypadku zarabiających powyżej średniej) uzyskiwanych dochodów. W przypadku kredytów walutowych ten stosunek nie może być większy niż 42%.

Innym popularnym sposobem poprawy zdolności kredytowej jest dołączenie dodatkowego kredytobiorcy. Dla przykładu o kredyt można wnioskować wraz z rodzicami. Takie rozwiązanie może istotnie poprawić możliwą do uzyskania kwotę kredytu, ale jeśli rodzice zarabiają więcej niż ich dziecko. Należy jednak pamiętać, że wiek rodziców ogranicza okres kredytowania. Zwykle banki wymagają bowiem, aby kredyt został spłacony przed ukończeniem 70 roku życia. Jeśli więc rodzice mają 50 lat, to kredyt może zostać udzielony najwyżej na 20 lat.

Poniższa tabela pokazuje jaką kwotę kredytu może uzyskać 4-osobowa rodzina z dochodem 8 tys. zł netto.

Maksymalna zdolność kredytowa w poszczególnych bankach

zdolność kredytowa banki

Źródło: Expander

autor: Jarosław Sadowski, Analityk firmy Expander

aktualizacja: 31.01.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.