Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Jak skutecznie sprzedać mieszkanie?

tagi tematyczne jak sprzedać mieszkanie mieszkanie na sprzedaż skuteczna sprzedaż mieszkania
mieszkanie
mieszkanie

Sprzedaż domu lub mieszkania to poważne przedsięwzięcie do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Jeśli chcemy skutecznie sprzedać nieruchomość i uzyskać dobrą cenę należy pamiętać o kilku zasadach

Dobrze oszacuj wartość mieszkania

Cena zawsze pozostaje najważniejszym czynnikiem. Dobrze jest ustalić ją na poziomie rynkowym. Zbyt wygórowane cenowo oferty nie wzbudzą zainteresowania. Jeśli zależy nam na czasie można ustalić cenę poniżej średniej, ale nigdy nie należy zdradzać że chcemy szybko zawrzeć transakcję. W ustaleniu ceny nieruchomości mogą być pomocne wyceniarki dostępne w internecie, pośrednicy z agencji nieruchomości lub śledzenie podobnych ofert w serwisach internetowych z ogłoszeniami nieruchomości. Można tez oczywiście odpłatnie skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy.

Wybierz miejsce zamieszczenia oferty

Podstawowe źródło informacji dla kupujących to wyspecjalizowane serwisy internetowe oraz agencje nieruchomości. Aby zwiększyć szanse sprzedaży, warto zgłosić nieruchomość nawet do kilku agencji i serwisów internetowych. Przy wyborze pośrednika zaczerpnijmy opinii znajomych, którzy korzystali z takich usług, sprawdźmy stronę www oraz atrakcyjność prezentowanych na niej ofert. Dobrze jest również zapytać jak długo agencja działa na rynku. Warto również umówić się na spotkanie z agentem nieruchomości. Do serwisów internetowych dajmy jak najwiecej zdjęć swojej nieruchomości - postarajmy się o ich dobrą jakość. Bardzo często użytkownicy serwisów korzystają z opcji - Pokaż tylko oferty ze zdjęciem.

Przygotuj mieszkanie do pokazywania potencjalnym nabywcom

Niezwykle ważnym etapem są oględziny. Bardzo często o kupnie decyduje pierwsze wrażenie, dlatego należy dobrze przygotować się do wizyty klientów wstępnie zainteresowanych nieruchomością. Mieszkanie powinno być wysprzątane, dobrze oświetlone, a wszystkie usterki naprawione. Im mniej domowników, tym lepiej. Ale dobrze gdy mieszkanie ma domową przytulną atmosferę.  Potencjalni nabywcy powinni mieć możliwość dokładnego obejrzenia nieruchomości, w spokoju i bez pośpiechu. Przygotujmy też dla nich plan mieszkania oraz podstawowe informacje na temat całkowitej powierzchni, liczby pokoi i łazienek, standardu wykończenia, wyposażenia kuchni, wielkości tarasu, garażu, wysokości opłat miesięcznych, rodzaju własności, itp.

Przygotuj nieruchomość od strony formalno-prawnej

Przed transakcją sprzedaży zbierzmy niezbędne, aktualne dokumenty, czyli wypis z księgi wieczystej, a w przypadku domu - wypis i wyrys z ewidencji gruntów, pozwolenie na budowę, itp. Jeśli korzystamy z pomocy pośrednika powinien on na naszeżyczenie pomoc w zebraniu potrzebnych dokumentów.

Sfinalizuj transakcję

Ustal z kupującym, gdzie i kiedy zostanie zawarty akt notarialny. Bezpiecznie jest gdy to notariusz przygotuje umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego określająca wszystkie istotne ustalenia pomiędzy sprzedającym a kupującym, w tym kwotę zadatku, terminy, koszty umowy, itp. Możemy też zasugerować kupującemu, aby to on wybrał notariusza, ponieważ to on ponosi koszty opłat związanych z transakcją. Agenci nieruchomości pośredniczący w transakcji zazwyczaj również współpracują z kancelariami.

autor: źródło: Keen Property Partners, Bartłomiej Annusewicz

aktualizacja: 29.06.2010

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.