Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Jak urządzić małe mieszkanie

tagi tematyczne aranżacja wnętrz małe mieszkanie mieszkania na sprzedaż
małe mieszkanie Ząbki
małe mieszkanie Ząbki

Kupując małe mieszkanie warto zastanowić się, jak je urządzić, aby przestrzeń była dobrze zorganizowana i wydawała się większa. Podpowiadamy rozwiązania, które warto wykorzystać przy wykańczaniu mini mieszkania

Wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby efekt zadowolił najbardziej wymagających. Najważniejszy jest odpowiedni dobór kolorów. Warto wybierać barwy jasne: biele, beże, szarości, popiele czy wreszcie jasną lawendę, limonkę bądź błękit. Jeśli użytkownik nie boi się kontrastów, pastele można przełamać akcentami czerni lub barwami innymi niż tło.

Każde mieszkanie, również małe, powinno być funkcjonalne
Aranżacja małego mieszkania powinna polegać na wygospodarowaniu jak największej liczby szaf wnękowych – przede wszystkim w holu i sypialni. Jeśli w łazience nie ma miejsca na pralkę, można przenieść ją do kuchni i ukryć w zabudowie. Natomiast w małej sypialni dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie rozkładanej kanapy z chowanym materacem i pojemnikiem na pościel. Również w kuchni można pomyśleć o optymalnym wykorzystaniu dostępnych metrów kwadratowych. Na przykładu pod blatem powinno się znaleźć miejsce dla urządzeń gabarytowych takich jak piekarnik czy zmywarka. Jeśli układ ścian na to pozwala, należy rozważyć połączenie kuchni z pokojem dziennym. Taki zabieg powiększy optycznie powierzchnię pokoju dziennego. Dodatkowo zamiast kanapy i fotela, warto  wstawić narożnik, dzięki czemu uzyskamy odpowiednią liczbę miejsc siedzących a także miejsce do spania.

Jakie meble do małego mieszkania?

Wybierając meble trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich mobilność. Kółka pozwolą na łatwe i szybkie zmienianie aranżacji w zależności od potrzeb mieszkańców. Nie należy jednocześnie przesadzać z gabarytami mebli. Wystarczy, aby stół w aneksie jadalnym pomieścił czworo biesiadników. Dobrze, jeśli będzie rozkładany. Dla osób pracujących w domu idealny będzie składany blat, który może służyć za wygodne miejsce pracy.

W każdym mieszkaniu ważne są szafy, w których domownicy mogą przechowywać potrzebne im rzeczy. Każdą wnękę czy narożnik warto zabudować. Dzięki temu otrzymamy dodatkowe miejsce na okrycia wierzchnie, wąską szafkę na buty czy niezbędne akcesoria. Architekci polecają stosowanie drzwi składanych, uchylnych i przesuwnych - nie zajmują dużo miejsca i nie kolidują z innymi meblami. Przeszklone jasnym szkłem z wewnętrznym podświetleniem nadadzą wnętrzu lekkości i optycznie nie pomniejszą przestrzeni. W przypadku zastosowania lustra – dodatkowo ją optycznie powiększą.

Lustra są bardzo ważnym elementem wyposażenia. Najczęściej spotykamy je w przedpokoju, gdzie spełniają funkcję użytkową. Lustro sprawdza się także w funkcji wyłącznie dekoracyjnej. Urozmaica przestrzeń, podnosi jej walory estetyczne, a jednocześnie powiększa przestrzeń kompaktowego mieszkania.

Od ogółu do szczegółu
Przy urządzaniu mieszkania warto trzymać się uniwersalnej zasady spójności kolorystycznej i projektować od ogółu do szczegółu. Wybrany styl czy kolorystyka powinny być widoczne w każdym pomieszczeniu, a dodatkowo można je podkreślić przy pomocy umiejętnie dobranych dodatków. Należy być konsekwentnym i zdecydować się na jedną paletę - ciepłą lub zimną. Pozwoli to uzyskać i zachować harmonię.

Zatem najpierw stwórzmy spójną bazę całości, dobierzmy kolor podłogi, drzwi, ścian i rolet. Następnie poszukajmy mebli i zabudowy kuchennej. W końcu zaś wybierzmy dodatki. Jeśli to możliwe, nie zasłaniajmy okien - pozwólmy przestrzeni wejść do mieszkania. Pilnujmy, aby nasze wybory szły w kierunku lekkich i przestrzennych rozwiązań. Na przykład może to być zastosowanie w małym holu  dużych płytek szkliwionych, które odbiją górne światło.


autor: Źródło: Katarzyna Pastuszyńska, specjalista aranżacji wnętrz, Budimex Nieruchomości

aktualizacja: 29.05.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.