Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Jak wykończyć mieszkanie do wynajęcia

tagi tematyczne aranżacja wnętrz czynsz za wynajem inwestowanie w nieruchomości mieszkanie na wynajem wykończenie mieszkania
.
.

Nabycie atrakcyjnego mieszkania w celach inwestycyjnych to dopiero połowa drogi do jego korzystnego wynajęcia. Druga połowa to odpowiednie wykończenie mieszkania, tak by styl aranżacji wnętrz odpowiadał jak największej grupie najemców. Inwestor dobierając materiały i elementy wyposażenia mieszkania powinien też znaleźć złoty środek pomiędzy nadmierną oszczędnością a przeinwestowaniem. Co należy wziąć pod uwagę wykańczając mieszkanie do wynajęcia?

Standard budynku a wygląd mieszkania
Wygląd mieszkania powinien być na podobnym poziomie, co stan budynku w którym jest ono usytuowane. Oczywiście nie oznacza to, że w zniszczonym bloku również mieszkania powinny kwalifikować się do remontu. Jednak duże dysproporcje mogą być dla potencjalnych najemców trudne do zaakceptowania. Wynika to z tego, że najemcy, którzy szukają mieszkania ekskluzywnego będą wymagać, aby części wspólne oraz zewnętrzny design utrzymane były w podobnym standardzie. Natomiast ci poszukujący, dla których kwestia stylu i jakości użytych materiałów w mieszkaniu jest kwestią drugorzędną, mogą nie docenić atrakcyjnych, dobrze utrzymanych przestrzeni wspólnych w budynku i na osiedlu, a co za tym idzie, nie będą skłonni płacić wyższego czynszu z tego tytułu.

Nakłady na wykończenie mieszkania
Poziom nakładów oczywiście zależy od standardu jaki planujemy uzyskać. Warto jednak wiedzieć, że są takie elementy wykończenia mieszkania, na których nie warto oszczędzać i na które wymagający najemcy zwracają szczególna uwagę. Do takich niewątpliwie należą podłogi, łazienka, umeblowanie i wyposażenie kuchni, czy też klimatyzacja. Nie trzeba natomiast inwestować np. w markowe klamki, lampy, czy też  firmowe tekstylia, ponieważ wielu najemców może nawet nie zauważyć wysokiej jakości tych elementów aranżacji wnętrz. Jeśli zamierzamy stworzyć wnętrze w stylu ekonomicznym, a jednocześnie nowoczesne i miłe dla oka, wówczas najlepiej sprawdzi się szeroko rozumiany styl Ikea, który cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród ludzi młodych. Przy niewielkim nakładzie środków można stworzyć całkiem niebanalne wnętrza oraz osiągnąć zadawalające przychody z czynszu.

Wnętrze uniwersalne, czyli dla każdego
Wykańczając mieszkanie warto pamiętać, że kierowanie się tylko i wyłącznie własnym gustem nie zawsze okaże się rozwiązaniem najlepszym. Kupując materiały wykończeniowe warto podpytać doradców, co ich klienci wybierają najchętniej. Urządzając mieszkanie nie znamy gustu przyszłego najemcy, a więc bezpieczniej jest wybrać rozwiązania uniwersalne, dopasowując je oczywiście do założonego budżetu, oraz segmentu rynku najmu, w którym chcemy aby nasza oferta się znalazła. Pośrednicy nieruchomości oferujący mieszkania do wynajęcia polecają malowanie ścian na jasne kolory, wykończenie łazienki w sposób stonowany i klasyczny oraz lekkie i nowoczesne umeblowanie.

Umeblowanie mieszkania do wynajęcia

Mieszkanie powinno być w pełni umeblowane. Najemcy, którzy wprowadzają się z własnymi meblami to niewielka grupa - około 10% wszystkich poszukujących mieszkania do wynajęcia. Standardem jest w pełni wykończona kuchnia wraz ze sprzętem AGD, salon z meblami wypoczynkowymi i telewizorem, sypialnia z łóżkiem i dużą szafą oraz pralka w łazience. Pośrednicy nieruchomości nie polecają kupować naczyń, sztućców, czy pościeli, ponieważ przedmioty te być może nie zostaną wykorzystane. Są one bowiem dla wielu najemców częścią wyposażenia osobistego.

Warto pamiętać o powyższych wskazówkach jeśli chcemy aby nasza oferta była dla najemców atrakcyjna i spójna. Usprawni to proces poszukiwania lokatorów oraz korzystnie wpłynie na proporcje środków zainwestowanych w wykończenie mieszkania do poziomu przychodów osiągniętych z wynajmu.

Ogłoszenia z całej Polski: mieszkania do wynajęcia

autor: Monika Olesińska - Północ Nieruchomości

aktualizacja: 08.09.2014

Polecane artykuły
Umowa najmu mieszkania. Czym różni się umowa najmu tradycyjnego od umowy najmu okazjonalnego?
Umowa najmu mieszkania może mieć dwie odmiany. Wybór rodzaju umowy zależy od tego, czy...
Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania
Typowym sposobem zakończenia umowy najmu mieszkania jest jej wypowiedzenie. Umowę może...
Jakie mieszkanie kupić pod wynajem?
Zakup mieszkania pod wynajem to wciąż jedna z częściej wybieranych przez Polaków forma...
Studenci poszukują mieszkań dwu- lub trzypokojowych, w pełni wyposażonych. Akcja BEZPIECZNY NAJEM
Student to wymagający gracz na rynku mieszkaniowym. Jego wymarzone lokum to mieszkanie...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.