Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Jak wynająć mieszkanie i nie dać się oszukać?

Szczecin, osiedle Małe Błonia. Mieszkanie z antresolą
Szczecin, osiedle Małe Błonia. Mieszkanie z antresolą

Gdy chcemy wynająć mieszkanie, mamy dwie możliwości. Osobiście szukamy ofert albo korzystamy z pomocy agencji nieruchomości.

Ostatnio głośno jest o oszustach, podających się za agentów. Co zrobić, by nie stać się ofiarą jednego z nich? Jak powinna przebiegać poprawna transakcja z pośrednikiem?
Jeśli decydujemy się na współpracę z profesjonalistą, to przede wszystkim powinniśmy sprawdzić jego licencję. Jak poznać, że nie jest fałszywa? – Licencja stanowi swoiste świadectwo kwalifikacji każdego pośrednika, jest wydawana przez Ministra Infrastruktury i zawiera: imię i nazwisko pośrednika, jego uprawnienia oraz numer licencji. Posługując się tymi danymi, możemy potwierdzić jej prawdziwość chociażby na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury - tłumaczy Janusz Schmidt, prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

Drugim obowiązującym agenta dokumentem jest aktualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością, wykupowane raz do roku. Posiadanie ubezpieczenia zawodowego jest wymogiem ustawowym i  umożliwia dochodzenie od pośrednika odszkodowania w przypadku, gdy transakcja przebiegła niepomyślnie z jego winy.

Pierwsze spotkanie klienta ze specjalistą od nieruchomości, powinno odbyć się w jego siedzibie - radzi Janusz Schmidt. O rzetelności firmy pośredniczącej w obrocie nieruchomościami świadczą certyfikaty przynależności do organizacji zawodowych oraz potwierdzenia licencji pracowników odpowiedzialnych za czynności pośrednictwa, wiszące zazwyczaj na ścianie w biurze. W miejscu widocznym dla interesantów umieszczony jest również cennik, określający procent prowizji lub stałe stawki za transakcje. Kwota, jaką powinniśmy zapłacić za znalezienie odpowiadającego nam mieszkania na wynajem, waha się od 50% do 100% pierwszego czynszu.

Kolejnym krokiem współpracy z profesjonalistą jest zawarcie z nim umowy pośrednictwa. Zgodnie z prawem, wymaga ona formy pisemnej pod rygorem nieważności. Klient może negocjować niektóre jej warunki, na przykład czas wykonania czy wynagrodzenie. Dokument taki zawiera: imię i nazwisko pośrednika, numer jego licencji i polisy OC. Umieszczony jest tam także przedmiot umowy i zapis, że płatność następuje, gdy specjalista od nieruchomości wywiąże się ze zlecenia. Kompetentny pośrednik nigdy nie żąda od klienta zapłaty z góry lub za samo podanie adresu nieruchomości. Umowa powinna zostać podpisana w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

Z momentem podpisania umowy pośrednik rozpoczyna proces szukania mieszkań, spełniających wymagania zamawiającego. Jeśli takie znajdzie, sprawdzi tytuły prawne, dokona oględzin, po czym umawia się z klientem na prezentacje mieszkań. Profesjonalista musi doskonale znać swoją ofertę, wiedzieć wszystko co ważne na temat danej nieruchomości i posiadać do niej klucze lub być umówiony na spotkanie z właścicielem. Obejrzenie jednego lub kilku mieszkań nie może być jeszcze powodem do uiszczenia płatności. Pośrednik otrzymuje swoje wynagrodzenie, gdy jego klient zdecyduje się na wynajem lokalu.

Klient, który decyduje się na którąś z propozycji, powinien otrzymać fakturę lub rachunek. Na tym jednak nie koniec. Wynajmujący może bowiem liczyć również na to, że pośrednik doradzi mu, jak powinna być sporządzoną umowa najmu. Istotne jest, aby zawierała ona zapis o okresie wynajmu, wysokości czynszu, dodatkowych opłat związanych z eksploatacją oraz załącznik w postaci protokółu zdawczo-odbiorczego opisujący mieszkanie i stan liczników. Listę agencji działających według takiego schematu można znaleźć na stronie internetowej WSPON-u http://www.wspon.org.pl/ – organizacji zrzeszającej licencjonowanych pośredników. Korzystając z usług jednej z nich zyskujemy pewność, że mamy do czynienia z profesjonalistami. Oszczędzamy czas, pieniądze i nerwy. I najważniejsze - unikamy oszustów.

 

autor: źródło: Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami

aktualizacja: 08.01.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.