Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Jak zgodnie z prawem połączyć dwa mieszkania w jedno? Czy potrzebna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej?

tagi tematyczne połączenie dwóch mieszkań pozwolenie na budowę remont mieszkania wspólnota mieszkaniowa zakup mieszkania
plan mieszkania
plan mieszkania

Zakupiłeś dwa sąsiadujące mieszkania i zamierzasz połączyć je w jedno? Oczywiście jest to możliwe, ale zanim podejmiesz prace remontowe zadbaj o zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Potrzebne będzie również pozwolenie na budowę – w tym przypadku na wykonanie robót budowlanych.

Uchwała wspólnoty mieszkaniowej
Pierwszym krokiem na drodze do utworzenia jednego mieszkania z dwóch jest zgoda większości pozostałych mieszkańców wspólnoty. Decyzja przekracza zakres tzw. zwykłego zarządu, a zatem wymaga zgody reszty lokatorów i podjęcia w tym celu stosownej uchwały.

Pozwolenie na przebudowę
Ustawodawca, w celu ochrony przed niebezpieczną samowolką budowlaną uchwalił, iż przebudowa będzie wymagała zezwolenia. Jak wyjaśnia Mariusz Łubiński z Admus Sp. z o.o - Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 Prawo Budowlane przez przebudowę należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji. Oczywiste jest zatem, iż wyburzenie ściany nośnej, czy wykucie dodatkowych drzwi wejściowych spowoduje m.in. zmianę parametrów użytkowych i technicznych lokalu, a zatem wymaga zezwolenia.

Wniosek o pozwolenie na przebudowę składamy w wydziale architektoniczno-budowlanym w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta na prawach powiatu. Do tego dołączamy uzyskaną wcześniej zgodę wspólnoty mieszkaniowej, projekt budowlany oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania dwoma mieszkaniami, które zamierzamy połączyć.

W chwili uzyskania zgody o pozwoleniu na budowę powinniśmy zawiadomić jeszcze powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót (co najmniej siedem dni wcześniej) i przekazać mu oświadczenie kierownika budowy o podjęciu obowiązków oraz zaświadczenie o jego wpisie na listę członków izby samorządu zawodowego.

Po zakończeniu przebudowy musimy pozyskać zaświadczenie o samodzielności utworzonego lokalu mieszkalnego, z którego będzie wynikać, że nowo utworzone mieszkanie w pełni odpowiada przepisom ustawy o własności lokali. Uzyskane zaświadczenie jest niezbędne w przypadku założenia nowej księgi wieczystej.

autor: źródło: materiały prasowe Adomus

aktualizacja: 04.03.2014

Polecane artykuły
Licencje pośredników i zarządców nieruchomości będą kontynuowane
Od początku 2014 roku będzie funkcjonował dobrowolny, społeczny system licencji...
Lokalizacje mieszkaniowe w Polsce. Top 5 najciekawszych miejsc
Przy wyborze mieszkania kupujący największą wagę przykładają do ceny i oczywiście...
Kupno mieszkania lub domu krok po kroku
Kupno własnego domu czy mieszkania wymaga załatwienia wielu formalności. Jeśli...
Zakup nieruchomości na licytacji komorniczej. Jak kupić grunt na licytacji?
Niewiele osób decyduje się na zakup nieruchomości na licytacji komorniczej. Niechęć do...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.