Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Jak zmodernizować dom jednorodzinny typu kostka mazowiecka?

tagi tematyczne 81.WAW.PL dom jednorodzinny dom typu kostka kostka mazowiecka modernizacja domu
Dom na warszawskim Mokotowie - zmodernizowana kostka mazowiecka
Dom na warszawskim Mokotowie - zmodernizowana kostka mazowiecka

Kostka mazowiecka to typowy nie tylko dla Mazowsza dom jednorodzinny, który nazwę wziął od swojego kształtu. Domy budowane w ten sposób coraz częściej są modernizowane i dostosowywane do dzisiejszych standardów.

Dominującym w mazowieckim krajobrazie typem domów jest, popularny w czasach PRL, dom-kostka. Podobnie jak bloki z wielkiej płyty w miastach, tak „kostka” zdominowała krajobraz wielu podmiejskich osiedli. Dlatego też wyzwaniem dla architektów w najbliższych latach będzie rewitalizacja zarówno bloków, jak i monotonnych kostek mazowieckich.

Sprawdź także: domy jednorodzinne na Mazowszu

Charakterystyczna dla tego typu domów jednorodzinnych jest prosta bryła i regularna forma zakończona płaskim dachem. Estetyka i funkcjonalność tych rozwiązań pozostawia wiele do życzenia. Stąd coraz częściej właściciele takich domów chcą je rewitalizować. Dzięki uniwersalnej bryle, niewielkim nakładem finansowym można podnieść zarówno walory estetyczne, jak i użytkowe tego typu budynków.

Modernizację domu jednorodzinnego typu kostka mazowiecka, zlokalizowanego na warszawskim Mokotowie, przeprowadzili architekci z pracowni 81.WAW.PL. Celem przebudowy było przekształcenie typowego domu jednorodzinnego w mały dom mieszkalny, w którym mogłoby zamieszkać kilka rodzin.

Dom na warszawskim Mokotowie - zmodernizowana kostka mazowiecka
Dom na warszawskim Mokotowie - zmodernizowana kostka mazowiecka
fot.: 81.WAW.PL

Dom jednorodzinny w wielorodzinny udało się zamienić m.in. poprzez dodanie jednego piętra, co nie było skomplikowanym zadaniem, ponieważ kostki mazowieckie mają płaskie dachy. W wyniku dobudowania jednego piętra dom ma trzy niezależne mieszkania, każde o powierzchni użytkowej ok. 100 mkw. Do poszczególnych mieszkań można wejść z klatki schodowej, która powstała w miejsce istniejącego wcześniej tarasu i balkonu.
Mieszkania na niższych kondygnacjach nie mają balkonów. Jedynie mieszkanie zlokalizowane na ostatnim piętrze ma wyjścia na taras znajdujący się na dachu.

Zewnętrzna elewacja budynku została obłożona płytami betonowymi, dzięki czemu dom nabrał nowoczesnego i minimalistycznego wyglądu.

Dzięki pomysłowości architektów i odwadze inwestorów postał ciekawy dom, w którym znalazły się trzy duże mieszkania. Jego architektura w pełni odpowiada dzisiejszym trendom, a funkcjonalność – potrzebom mieszkańców.

autor: Źródło: Core PR

aktualizacja: 29.05.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.