Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Jaki kredyt na remont mieszkania?

tagi tematyczne kredyt gotówkowy kredyt hipoteczny Pożyczka hipoteczna remont mieszkania
Malowanie mieszkania
Malowanie mieszkania

Malowanie, tapetowanie, płytki do kuchni, łazienki, podłoga do salonu, nowe wyposażenie i naprawy – remont mieszkania, to wydatek kilku, a nawet kilkunastu tysięcy. Część lub nawet całość takiej inwestycji można sfinansować ze środków pochodzących z kredytu. Jaki rodzaj kredytu wybrać na remont mieszkania?

Kredyt na remont mieszkania jest jednym z wielu celów kredytowania. Koniecznie jednak trzeba odpowiednio dopasować rodzaj kredytu do potrzeb. Dlatego zanim zdecydujemy się na przeprowadzenie remontu mieszkania lub domu ze środków z kredytu, warto najpierw ocenić ile pieniędzy będzie nam potrzebnych. Na tej podstawie określimy, jaki rodzaj kredytu będzie w danej sytuacji najkorzystniejszy.

Warto zaznaczyć, że banki nie mają w swojej ofercie specjalnych produktów przeznaczonych właśnie na remont mieszkania czy domu. Popularny kredyt remontowy jest po prostu kredytem gotówkowym, który w swojej konstrukcji nie różni się w żaden sposób od pożyczki na telewizor, czy na inny, dowolny cel.

Kredyt gotówkowy na mały remont mieszkania

W przypadku, gdy planujemy niewielką inwestycję, która pochłonie nam od kilku do maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych, w takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy. Kredyt gotówkowy jest „najszybszym kredytem”, bo decyzję o jego uzyskaniu dostajemy często w ciągu kilku godzin, ale na pewno nie dłużej niż w kilka dni. - Dodatkowo banki zazwyczaj ograniczają formalności - wystarczy okazać dowód i potwierdzenie wysokości dochodu. Jednak, taki kredyt jest opcją najdroższą, bo oprocentowanie kredytu gotówkowego wynosi od 13 do 16%, a prowizja za jego udzielenie, to zazwyczaj około 5%. Maksymalna kwota kredytu, o którą możemy wnioskować to 50-60 tysięcy złotych, a maksymalny okres spłaty to najczęściej 10 lat - wyjaśnia Michał Krajkowski z Domu Kredytowego Notus.

Kredyt hipoteczny na duży remont mieszkania
Remont, który wymaga zaangażowania większej sumy pieniędzy najrozsądniej jest sfinansować kredytem hipotecznym. Jednak, aby go uzyskać musimy być właścicielami nieruchomości i co najważniejsze - nie może ona być obciążona hipoteką. Bank ustanawiając zabezpieczenie na nieruchomości jest w stanie zaoferować nam tani kredyt. Niestety, aby go uzyskać należy uzbroić się w cierpliwość. Samo rozpatrzenie przez bank wniosku może trwać nawet miesiąc, a do tego trzeba wcześniej sporządzić kosztorys prac remontowych oraz wycenę nieruchomości. Dodatkowo, po zakończeniu remontu, należy udokumentować i rozliczyć się z bankiem z wykonanych prac. Do tego wystarczy dostarczenie faktur lub przeprowadzenie inspekcji przez pracownika banku.

Kredyt zabezpieczony hipotecznie jest najniżej oprocentowany, bo od 4,00 do 5,50%. Jednak z jego udzieleniem wiążą się pewne dodatkowe koszty np. za wspomnianą wcześniej wycenę nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu, a koszt takiej wyceny to 300-600 złotych. Ponadto z ustanowieniem hipoteki wiążą się opłaty sądowe za wpis i wykreślenie hipoteki w łącznej wysokości 300 złotych oraz podatek od czynności cywilnoprawnych.

Zatem zaciągając kredyt hipoteczny, musimy ponieść dodatkowe koszty, które nie pojawią się przy kredycie gotówkowym. Jeżeli chcemy zaciągnąć niewielką kwotę do kilku tysięcy złotych może okazać się, że po łącznym podliczeniu kosztów różnica w odsetkach nie będzie aż tak duża i korzystniejszym stanie się zaciągnięcie pożyczki gotówkowej. Jednak przy kwotach rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych najkorzystniejszym będzie zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Pożyczka hipoteczna na remont
Pomiędzy kredytem hipotecznym a gotówkowym mamy jeszcze pożyczkę hipoteczną. Zaciągając ją nie musimy przygotowywać kosztorysu ani rozliczać się z wykonanych prac. Pożyczka hipoteczna, w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, który jest przyznawany na konkretny cel, jest udzielna na dowolny cel. Ponieważ jej zabezpieczeniem również jest hipoteka, zatem bank wymaga sporządzenia wyceny nieruchomości. Pożyczka hipoteczna jest nieco wyżej oprocentowana niż kredyt celowy. Najniższe możliwe do uzyskania oprocentowanie zaczyna się od 6,20%. O jej wysokości decyduje wysokość pożyczanej kwoty oraz wartość nieruchomości będącej zabezpieczeniem.
Analizując produkty zabezpieczone hipoteką warto zwrócić uwagę na dłuższy okres spłaty niż w przypadku pożyczki gotówkowej. Dając nieruchomość pod zabezpieczenie możemy spłacać kredyt nawet przez 25-30 lat.

O czym trzeba pamiętać przy remontowaniu na kredyt?
Przede wszystkim rzetelnie oszacuj koszty wszystkich prac i zakupów niezbędnych do przeprowadzenia remontu. Jeśli w trakcie zabraknie ci środków, to podwyższenie kredytu może stać się kłopotliwie, a czasami niemożliwe ze względu na brak zdolności kredytowej. Nawet, jeśli będziesz mieć zdolność kredytową, to podwyższenie limitu kredytu może potrwać kilka tygodni. Dlatego często korzystniej jest zawnioskować o nieco wyższą kwotę i jej nie wykorzystać lub też nadpłacić kredyt.

Nie należy również wydłużać maksymalnie okresu spłaty kredytu. Co prawda kredyt możemy spłacać nawet 25 czy 30 lat, ale jeżeli nie są to duże kwoty i rata będzie względnie niska to wskazanym jest skrócenie okresu spłaty. Spowoduje to, że zapłacimy mniej odsetek i łączny koszt kredytu ulegnie obniżeniu. Wydłużanie okresu spłaty obniża ratę, ale w sposób nieproporcjonalny do korzyści powoduje wzrost kosztów.

Porównanie rat i kosztów odsetkowych – kredyt hipoteczny w wysokości 30 tys., oprocentowanie 5%.

okres spłaty 5 lat 15 lat 25 lat
rata 566 237 175
łączny koszt odsetek 3 968 12 702 22 613
Źródło: Dom Kredytowy Notus

autor: Dom Kredytowy Notus

aktualizacja: 22.07.2014

Polecane artykuły
Umowa najmu mieszkania. Czym różni się umowa najmu tradycyjnego od umowy najmu okazjonalnego?
Umowa najmu mieszkania może mieć dwie odmiany. Wybór rodzaju umowy zależy od tego, czy...
Bierzemy kredyt hipoteczny. Słowniczek pojęć kredytowych
W umowie kredytu hipotecznego można spotkać się z różnymi skrótami i pojęciami, które dla...
Prawie jak w domu jednorodzinnym, czyli mieszkanie z ogródkiem
Mieszkanie z ogródkiem to alternatywa dla osób, które marzą o własnym domu, ale z różnych...
Pomysł na biznes – gospodarstwo agroturystyczne
Gospodarstwa agroturystyczne zwykle są prowadzone przez rolników, dla których usługi tego...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.