Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Jakie mieszkania sprzedają się najtrudniej?

tagi tematyczne sprzedaż mieszkania
fot. WGN
fot. WGN

Oczywiście najdłużej sprzedają się mieszkania drogie oraz te o dużych metrażach. Utrudnieniem przy sprzedaży mieszkania może być też mało funkcjonalny rozkład i nieciekawa lokalizacja.

Według pośredników nieruchomości z biura WGN, najdłużej sprzedają się mieszkania wycenione na ponad 500 000 zł, oraz te o dużych powierzchniach, ponieważ jest na nie najmniejszy popyt. Mniejsze lokale szybciej znajdują nabywcę, bo są po prostu tańsze. Przy dużym metrażu wprawdzie cena metra kwadratowego mieszkania jest zwykle dość niska, ale za to całe mieszkanie jest drogie.

Inną przyczyną trudności w sprzedaży jest zawyżona cena ofertowa. Do tego właściciele mieszkań często nie chcą przez wiele miesięcy jej obniżyć. Oferta staje się więc mało atrakcyjna w porównaniu z innymi tańszymi mieszkaniami w danej okolicy. Wprawdzie widząc małe zainteresowanie swoim lokalem, właściciel przeszacowanej oferty w końcu decyduje się na korektę ceny, jednak obniżka zazwyczaj jest niewielka.

Dodatkowymi utrudnieniami przy sprzedaży nieruchomości jest niepraktyczny rozkład pomieszczeń lub mało ciekawa lokalizacja. A to właśnie lokalizacja ma bardzo duże znaczenie przy sprzedaży mieszkań. Większość kupujących poszukuje mieszkania w okolicy dobrze skomunikowanej z innymi częściami miasta i w sąsiedztwie terenów zieleni. Problemy z komunikacją miejską i duża odległość od parków i terenów rekreacyjnych może znacząco wydłużyć czas sprzedaży mieszkania.

Według pośredników nieruchomości średni czas sprzedaży mieszkania jest w 2014 roku podobny jak w roku poprzednim. W ciągu roku można też zauważyć wzrosty i spadki liczby transakcji np. w okresie letnio-jesiennym mieszkania 2-pokojowe w okolicy uczelni szybciej znajdują nabywców, niż mieszkania wystawiane na sprzedaż w okresie zimowo-wiosennym.

Sprawdź ogłoszenia z rynku wtórnego: mieszkania na sprzedaż

autor: Karolina Mydłowska - Analityk i Doradca ds. Mieszkaniowych WGN

aktualizacja: 15.10.2014

Polecane artykuły
Sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym. Jakie błędy popełniają sprzedający?
Profesjonalna sesja zdjęciowa, dobrze przygotowane ogłoszenie w serwisach...
Niższe raty kredytów hipotecznych. Kolejna obniżka stóp procentowych
Zgodnie z oczekiwaniami, na październikowym posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej...
Mieszkania w Krakowie – jakie metraże są najpopularniejsze? Ile kosztuje metr kwadratowy?
W Krakowie, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym najchętniej są kupowane mieszkania...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.