Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Jakie mieszkanie kupić pod wynajem?

tagi tematyczne inwestowanie w nieruchomości mieszkanie pod wynajem wynajem mieszkań
Nowe mieszkanie
Nowe mieszkanie

Zakup mieszkania pod wynajem to wciąż jedna z częściej wybieranych przez Polaków forma inwestowania gotówki. Korzystniejsza niż na lokacie stopa zwrotu sprawia, że coraz więcej osób poszukuje mieszkań w celach inwestycyjnych. Klienci biur nieruchomości często pytają pośredników jaki lokal kupić, aby zyskać jak najwięcej. Jakimi kryteriami kierować się przy poszukiwaniu mieszkania pod wynajem?

Lokalizacja
Z doświadczeń biura Północ Nieruchomości, które świadczy usługi pośrednictwa zarówno w kupnie jak i późniejszym wynajmie mieszkań, wynika, że kluczową kwestią przy zakupie nieruchomości niezmiennie jest lokalizacja. Preferowane są oczywiście mieszkania blisko centrum lub w rejonach dobrze skomunikowanych z centrum i innymi ważnymi obszarami miasta. Wybierając mieszkanie pod wynajem warto również zwrócić uwagę na odległość od uczelni wyższych oraz parków biznesu. Dla wielu najemców lokalizacja mieszkania w rejonie z dobrym dojazdem do pracy czy na uczelnię jest dużo ważniejsza niż standard czy wyposażenie mieszkania.

Rozmieszczenie pomieszczeń

W mieszkaniu przeznaczonym pod wynajem bardzo ważny jest układ pomieszczeń. Jeśli przed zakupem nie mamy sprecyzowanego profilu potencjalnego najemcy, wówczas najlepiej kupić lokal z osobną kuchnią, lub taki, w którym będzie ją można bez problemu wydzielić. Tego typu mieszkania wynajmują się najszybciej. W przypadku budownictwa starszego, warto również zwrócić uwagę, czy pokoje nie są rozmieszczone w amfiladzie – taki rozkład może być trudny do zaakceptowania przez kilku współlokatorów. Dla wielu najemców duże znaczenie ma również balkon, dlatego przy poszukiwaniach mieszkania pod wynajem trzeba zwrócić uwagę na ten architektoniczny szczegół.

W nowym czy w starym budownictwie?

Wielu kupujących ma dylemat, czy wybrać mieszkanie w starszym, czy w nowym budownictwie. Starsze budynki na ogół są lepiej zlokalizowane, a w ich sąsiedztwie dostępna jest pełna infrastruktura miejska. Nowsze kuszą po prostu świeżością i nowoczesnym wyposażeniem. Choć nie jest to jeszcze regułą, to okazuje się, że obecnie bardziej opłaca się wynająć mieszkanie w nowym bloku. Najlepiej tuż po wykończeniu, jako nieużywane. Do tego coraz więcej najemców zwraca uwagę na stan klatek schodowych, zagospodarowanie terenu, czy bezpieczeństwo, a tu w rywalizacji starych bloków z nowymi osiedlami, zdecydowanie korzystniej wypadają te drugie. Pośrednicy przewidują, że takie preferencje najemców nadal będą się utrzymywały, dlatego lepiej zainwestować w zakup nowszego mieszkania.

Ewentualna sprzedaż
Każdy inwestor powinien przemyśleć sytuację, kiedy z różnych powodów, będzie musiał wystawić swoją nieruchomość inwestycyjną na sprzedaż. Zdecydowanie łatwiej znajdzie nabywcę mieszkanie nowe i funkcjonalne, niż starsze, wymagające remontów, nawet jeśli jest korzystnie położone. A więc już na etapie zakupu mieszkania pod wynajem powinniśmy zastanowić się, czy w przyszłości będzie można jest szybko i bez problemów sprzedać.

Ogłoszenia: mieszkania do wynajęcia

autor: Monika Olesińska - Północ Nieruchomości

aktualizacja: 26.08.2014

Polecane artykuły
Umowa najmu mieszkania. Czym różni się umowa najmu tradycyjnego od umowy najmu okazjonalnego?
Umowa najmu mieszkania może mieć dwie odmiany. Wybór rodzaju umowy zależy od tego, czy...
Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania
Typowym sposobem zakończenia umowy najmu mieszkania jest jej wypowiedzenie. Umowę może...
Pośrednicy nieruchomości pomogą studentom znaleźć odpowiednie mieszkanie. Akcja BEZPIECZNY NAJEM
Polska Federacja Rynku Nieruchomości rozpoczyna ogólnopolską akcję BEZPIECZNY NAJEM. W...
Ile kosztuje apartament z widokiem na morze?
Za luksusowy apartament z tarasem i widokiem na morze trzeba zapłacić nawet ponad 20...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.