Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Jedna trzecia Polaków nie wie, że sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana

tagi tematyczne podatek dochodowy podatek przy sprzedaży mieszkania podatek przy sprzedaży nieruchomości podatki sprzedaż mieszkania
Działka w Gorzowie Wielkopolskim
Działka w Gorzowie Wielkopolskim

Niespełna dwie trzecie planujących sprzedać nieruchomość wie, że taka transakcja wiąże się z koniecznością zapłaty podatku. Niska wiedza na ten temat wynika ze skomplikowanych i często zmieniających się przepisów podatkowych. Najbardziej znaną ulgą jest ta, która uprawnia do zbycia nieruchomości bez podatku po pięciu latach od zakupu.

Sprzedaż nieruchomości prywatnej jest obciążona podatkiem dochodowym. Wynika to z art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy o PIT. Niestety nie wszyscy mają tego świadomość - wskazują badania ankietowe przeprowadzone w dniach 15-22 kwietnia w oddziałach Home Broker w dużych miastach Polski. Badanie przeprowadzone było anonimowo na grupie 1361 respondentów. Jedna czwarta badanych zamierza w najbliższym czasie sprzedać nieruchomość.

Zobacz także: miaszkania na sprzedaż w Krakowie


Struktura wiekowa respondentów

Źródło: Home Broker


Osoby młode rzadziej wiedzą o podatku

Świadomość istnienia podatku od zbycia nieruchomości rośnie wraz z wiekiem. O ile w grupie badanych do 25. roku życia 50% deklaruje, że wie o takim obciążeniu na rzecz fiskusa, to w grupie wiekowej 46-55 lat jest to już 71% badanych (najbardziej świadoma grupa wiekowa). Wynika to stąd, że osoby starsze częściej dokonują transakcji na rynku nieruchomości, np. zamieniając mniejsze mieszkania na większe, bądź położone w lepszej lokalizacji, zatem stykają się z problemem opodatkowania. Z kolei po 55, roku życia mobilność mieszkaniowa zmniejsza się (66% wie o istnieniu podatku).

autor: dr Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care; Katarzyna Siwek, Home Broker

aktualizacja: 06.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.