Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Kijów i Warszawa – tu opłaca się inwestować w apartamenty na wynajem

tagi tematyczne apartamenty na wynajem EURO 2012 inwestowanie w nieruchomości wynajem apartamentów
warszawa
warszawa

Spośród krajów biorących udział w EURO 2012 najwyższe stopy zwrotu z inwestycji na rynku apartamentów uzyskują nieruchomości zlokalizowane w Kijowie i w Warszawie. Najniższe wskaźniki  rentowności apartamentów na wynajem są w Pradze i Atenach.

Najbardziej dochodowy jest wynajem apartamentów w Kijowie
Portal globalpropertyguide.com prowadzi ranking inwestycyjny państw, w którym podstawowym wskaźnikiem jest rentowność wynajmu apartamentów o powierzchni 120 mkw. w topowych lokalizacjach poszczególnych stolic. Spośród krajów biorących udział w EURO 2012 najwyższe stopy zwrotu odnotowywane są w stolicach Ukrainy i Polski. Niekwestionowanym liderem inwestycji jest Kijów, gdzie stopa zwrotu wynosi 9,09%. To piąta pozycja spośród osiemdziesięciu trzech klasyfikowanych miast. Rankingowi przewodzi stolica Indonezji, Dżakarta (10,21%).

Autorzy zestawienia zwracają szczególną uwagę na silny wzrost ukraińskiego PKB, duży potencjał rynku wynajmu tego typu nieruchomości, a także niskie koszty transakcji oraz umiarkowaną stawkę podatku od wynajmu. Jako zagrożenia są wymieniane dość wysokie ceny nieruchomości, ich podatność na objawy kryzysu, jak również niezbyt przyjazne właścicielom prawo.

Jednak ukraiński rynek mieszkaniowy w ostatnich latach także nie ustrzegł się przed kryzysem - Na przełomie lat 2008/2009 ceny mieszkań na Ukrainie spadały w tempie 20-25 proc. rocznie. Rok 2010 był nieznacznie lepszy, gdyż przyniósł spadek cen o 15 proc. Sytuacja wróciła do normy dopiero w 2011 roku, w którym zanotowano roczny wzrost cen na rynku nieruchomości mieszkaniowych na poziomie 4,4 proc., mówi Łukasz Skowroński, specjalista rynków mieszkaniowych Europy Wschodniej, dyrektor komercyjny Global Development w Kazachstanie. – Znaczne wahania cen mieszkań na Ukrainie nie znalazły aż tak drastycznego odzwierciedlenia w wysokości średniej stawki wynajmu mieszkania, co sprawiło, iż rentowność uzyskiwana z wynajmu apartamentu jest wysoka, podsumowuje Łukasz Skowroński.

Kto w Warszawie inwestuje w apartamenty na wynajem?
Choć rentowność wynajmu apartamentu w Warszawie stawia nasz kraj na drugim miejscu wśród krajów uczestniczących w EURO 2012, to wynik (5,41%) nie jest już tak satysfakcjonujący jak w przypadku Kijowa. Jako mocne punkty inwestowania w tego typu nieruchomości w Polsce wymieniane są dobre wskaźniki ekonomiczne i niskie koszty transakcyjne. Barierami dla inwestorów w ocenie portalu pozostają wysokie podatki oraz silne prawa lokatorów.

Sprawdź także: duże mieszkania na wynajem w Warszawie

W ocenie specjalistów Metrohouse rynek wynajmu apartamentów, zwłaszcza w segmencie powyżej 200 mkw. nie należy do łatwych. – Obserwuję wzrost zainteresowania inwestowaniem w apartamenty o mniejszych metrażach, chociaż w przypadku najbardziej rozpoznawalnych adresów wielkość apartamentu nie ma większego znaczenia, mówi Magdalena Milewska, broker Metrohouse. W Warszawie grupę najemców zainteresowanych rynkiem apartamentów stanowią biznesmeni, właściciele i prezesi dużych międzynarodowych firm, dla których stolica Polski staje się na pewien czas drugim domem. – Ta grupa osób nie jest zainteresowana trzy- i czteropokojowymi mieszkaniami na nowych, zamkniętych osiedlach. Oczekują czegoś wyjątkowego, przestronnego, z dobrym adresem (duży taras, 2-3 miejsca parkingowe, fitness, basen w budynku, klimatyzacja). Priorytetem stają się dobre szkoły w okolicy, bliskość usług, a potem dobry dojazd do pracy. Główną grupę nabywców apartamentów stanowią ekspaci, którzy wierzą, że za kilka lat znajdzie się ktoś o podobnych wymaganiach i nie będzie problemów z wynajmem, dodaje Magdalena Milewska.
Zestawienie zamykają Czechy (rentowność dla Pragi 3,09%) oraz Grecja (Ateny 2,48%).

    Miejsce wśród krajów występujących na EURO 2012       Miejsce w rankingu           Kraj      Miasto
      Rentowność najmu         Ocena długoterminowa (skala od 1* do 5 *)      
1 5 Ukraina Kijów 9,9% **
2 37 Polska Warszawa 5,41% ***
3 39 Potugalia Lizbona 5,24% **
4 42 Holandia Amsterdam 5,11% ****
5 46 Dania Kopenhaga 4,73% b.d.
6 49 Chorwacja Zagrzeb 4,56% ***
7 55 Rosja Moskwa 4,19% **
8 57 Włochy Rzym 4,06% ***
9 62 Niemcy Berlin 3,73% ***
10 70 Hiszpania Madryt 3,41% *
11 72 Francja Paryż 3,26% **
12 75 Czechy Praga 3,09% **
13 80 Grecja Ateny 2,48% *
  b.d. Szwecja Sztokholm    
  b.d. Irlandia Dublin    
  b.d. Anglia Londyn    

Źródło: opracowanie własne Metrohouse na podstawie globalpropertyguide.com

autor: Metrohouse & Partnerzy S.A.

aktualizacja: 29.05.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnym



Na sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.