Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Kolejna obniżka stóp procentowych. Raty kredytów coraz niższe

tagi tematyczne oprocentowanie kredytów rata kredytu spłata kredytu stopy procentowe WIBOR
pieniądze, dom
pieniądze, dom

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych co oznacza ratę kredytu niższą prawie o 50 złotych. Tyle zaoszczędzą osoby spłacające kredyt w wysokości 300 tysięcy złotych zaciągnięty na 30 lat. Również nowi kredytobiorcy dzięki decyzji RPP będą mogli zaciągnąć wyższy kredyt, gdyż ich zdolność wzrośnie o około 3-4 procent.

To już szósta decyzja RPP o obniżce stóp procentowych. Łącznie stopy spadły o 175 punktów bazowych. Stopy NBP są na rekordowo niskim poziomie, a swoje rekordowe minima notuje także stopa Wibor. Dla kredytobiorców obserwacja jej wartości jest najważniejsza, gdyż to od niej, a nie od stóp NBP zależy oprocentowanie kredytu mieszkaniowego.
Mimo iż Rada Polityki Pieniężnej zaczęła obniżać stopy w listopadzie 2012 roku, to Wibor spada od lipca 2012 roku. Wówczas to zanotował swoje ostatnie maksimum na poziomie 5,14%, a do dzisiaj spadł o ponad 200 punktów bazowych i wynosił w dniu 8 maja 3,02%. Tak duży spadek oprocentowania oznacza ratę niższą o prawie 20 procent. Poniższa tabela przedstawia ratę kredytu w wysokości 300 tysięcy złotych zaciągniętego na 30 lat z marżą 1,50 pp. przy różnych poziomach oprocentowania:

Wibor Oprocentowanie Rata
5,14% 6,64% 1 924
4,50% 6,00% 1 798
3,50% 5,00% 1 610
3,02% 4,52% 1 524
2,75% 4,25% 1 476
Źródło: DK NOTUS

Warto jednak pamiętać, że korzyści z obniżenia Wiboru każdy kredytobiorca odczuje w różnym czasie. Banki aktualizują oprocentowania kredytów z różną częstotliwością, najczęściej co 3 miesiące. Zatem oznacza to, że prawie wszyscy kredytobiorcy przynajmniej częściowo skorzystali już z niższych stóp procentowych. W najgorszej sytuacji są te osoby, które mają oprocentowanie kredytu oparte na Wiborze 1-rocznym. Może się zdarzyć, że Wibor przyjęty do ustalenia oprocentowania jest ciągle na bardzo wysokim poziomie, np. z czerwca ubiegłego roku. Na szczęście takich kredytów jest niewiele, gdyż stawka Wiboru 1-rocznego była bardzo rzadko stosowana przez banki udzielające kredytów.

Niższa rata, wyższa zdolność
Dzięki obniżeniu oprocentowania kredytów rośnie także zdolność kredytowa Polaków. Niższa rata do spłaty oznacza, że przy tych samych dochodach można zaciągnąć wyższy kredyt. Od lipca 2012 roku, kiedy to zaczął spadać Wibor zdolność kredytowa wzrosła o około 12-15 procent. Dalsze obniżki stóp referencyjnych powinny przynieść dalszą poprawę także tym zakresie.

autor: Michał Krajkowski, Dom Kredytowy NOTUS S.A.

aktualizacja: 03.01.2014

Polecane artykuły
Wymarzony dom: mały, tani, ale nowoczesny
Choćby mały, ale własny dom – to marzenie wielu Polaków, jednak wciąż trudne do...
Dofinansowanie do budowy domu ekologicznego
Trwa moda na ekologię. Kupujemy ekologiczną żywność, ekologiczną odzież, ekologiczne...
Mieszkania do remontu – tańsze i w dobrej lokalizacji
W sytuacji, gdy nadal nie łatwo o wysoki i tani kredyt hipoteczny, rośnie grupa osób...
Niższe ceny domów
Podczas gdy mieszkania tanieją od długiego czasu, ceny domów utrzymywały się od kilku lat...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.