Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Kolektory słoneczne coraz bardziej popularne

tagi tematyczne ekologia energia słoneczna energia słoneczna wykorzystanie kolektory słoneczne kolektory słoneczne dofinansowanie nfośigw nfośigw kolektory słoneczne ogrzewanie solary solary ceny solary dachowe solary dopłata solary słoneczne
Kolektory słoneczne na dachu
Kolektory słoneczne na dachu

Coraz częściej na osiedlach domów jednorodzinnych można zobaczyć kolektory słoneczne – urządzenia wykorzystujące energię słoneczną do podgrzewania wody użytkowej.

Dlaczego coraz więcej ludzi decyduje się przejść na zasilanie wprost ze środowiska? Przyczyn takiej sytuacji jest kilka, ale wszystkie można zaliczyć do dwóch grup: ekologicznych lub ekonomicznych. Bowiem nie trzeba być ideologicznie „zielonym”, by korzystać z dobra słonecznej energii.

Na fali ekologii

Chęć podążania za najnowszymi trendami wymaga od społeczeństwa postrzegania świata przez pryzmat ochrony środowiska. W markowych sieciach odzieżowych pojawiły się ubrania z ekologicznej bawełny, a w delikatesach powstały specjalne działy z „ekologiczną żywnością”. Branża nieruchomości nie pozostaje z boku. Teraz wybierając własny dom, coraz więcej osób zwraca uwagę na aspekty przyjazne środowisku. Najprostszym rozwiązaniem jest zamiana tradycyjnych źródeł energii na odnawialne. Tu na scenę wkraczają solary, których jest coraz więcej w miejscach, gdzie naturalny krajobraz stanowią sąsiadujące z zabudową lasy, jeziora, czy góry. – Kupując dom w uroczej okolicy chcielibyśmy, aby zawsze taka pozostała. A to pociąga za sobą bardziej ekologiczne i rozsądne postępowanie ze strony mieszkańców – tłumaczy Dawid Sztandera, prezes firmy Novum Plus, która w podpoznańskim Lusówku realizuje osiedle domów jednorodzinnych – Rozalin. Deweloper przyznaje, że już kilkukrotnie klienci prosili o pomoc w procesie instalacji kolektora dachowego.

Oferty sprzedaży: domy pod Poznaniem

Kolektor słoneczny na dachu
Kolektor słoneczny na dachu

…i dopłat NFOŚiGW

    To, iż coraz więcej osób interesuje się kolektorami słonecznymi wynika również z faktu, że w te wakacje ruszył program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zakłada nawet 45 proc. dopłaty do solarów. Chętni mogą uzyskać zwrot niemalże połowy kosztów zakupu i montażu, pod warunkiem, że całkowite finansowanie pozostawią jednemu z sześciu zakontraktowanych banków. Procedura przyznawania dopłat, dostępna na stronach www Funduszu, wydaje się dość żmudna, jednak finalny efekt wynagradza wszystkie trudy. Wystarczy przywołać wyliczenia Banku Ochrony Środowiska, który kredyt z dopłatami NFOŚiGW oferuje pod własną nazwą – Słoneczny EKOkredyt, a z których wynika, że przy zakupie i montażu kolektora słonecznego o powierzchni 6 mkw. z 15 tys. zł kosztu będziemy musieli spłacić tylko niewiele ponad 8 tys. zł. Resztę wyłoży za nas NFOŚiGW.
Fakt dofinansowania zakupu solarów ze strony Państwa to duży ukłon w stronę środowiska, tym korzystniejszy, że połączony z preferencyjnymi warunkami kredytów. Takie wsparcie dodatkowo wzmocni rosnącą w siłę branżę kolektorów słonecznych, która w 2009 roku zaliczyła wzrost sprzedaży o 11 proc. względem poprzedniego roku. Eksperci Instytutu Energetyki Odnawialnej już teraz zapowiadają, że kolejnym krokiem w wykorzystaniu energii słonecznej będą słoneczne systemy ogrzewania, a potem także chłodzenia.

Kolektory słoneczne na dachu
fot.: Andrzej Szandomirski
Kolektory słoneczne na dachu
fot.: Andrzej Szandomirski
Kolektory słoneczne na dachu
fot.: Andrzej Papliński
Kolektory słoneczne na dachu
fot.: Piotr Mastalerz

autor: Źródło: LTM Communications

aktualizacja: 16.07.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.