Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Koniunktura na rynku deweloperskim w Polsce w 2011 r.

tagi tematyczne ceny mieszkań deweloperzy kredyty hipoteczne kredyty mieszkaniowe mieszkanie od dewelopera podaż mieszkań Polski Związek Firm Deweloperskich raport REAS rynek nieruchomości rynek pierwotny
grafika dom
grafika dom

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez firmę doradczą REAS wśród deweloperów wskazują, że rok 2011 przyniesie poprawę koniunktury i prawdopodobny spadek cen.

REAS we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich od 2010 roku prowadzi sondaż koniunktury na rynku deweloperskim w Polsce*. Wyniki badań przeprowadzonych w czerwcu i grudniu 2010 r. pozwalają spodziewać się dalszych zmian w strukturze rynku nowych mieszkań. Zmiany zapoczątkowane zostały przez kryzys w latach 2008-2009 i prowadzić będą do zwiększenia udziału segmentu mieszkań popularnych (low-end) w całości rynku. Trudno spodziewać się dzisiaj wyraźnego spadku cen w inwestycjach już realizowanych w tym segmencie, jednak w nieodległej perspektywie można się spodziewać obniżek cen w inwestycjach już ukończonych, oferujących mieszkania niedopasowane do obecnych możliwości nabywczych.
Wyniki sondażu znajdują potwierdzenie we wstępnych wynikach monitoringu rynku pierwotnego prowadzonego przez REAS – w pierwszym kwartale 2011 r. liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży na 6 największych rynkach jest o 25% wyższa niż kwartał wcześniej. Jednocześnie wśród nowo wprowadzonych do sprzedaży mieszkań, jedynie 1% stanowią apartamenty.

Zobacz także: nowe inwestycje mieszkaniowe


Dostępność kredytów hipotecznych w najbliższych 12 miesiącach
Dostępność kredytów hipotecznych w najbliższych 12 miesiącach
fot.: REAS
Ceny mieszkań deweloperskich w najbliższych 12 miesiącach
Ceny mieszkań deweloperskich w najbliższych 12 miesiącach
fot.: REAS

Dostępność kredytów
Wielkość popytu na rynku mieszkaniowym w znacznej mierze zależy od dostępności kredytowania hipotecznego. Deweloperzy pytani w połowie 2010 roku – podczas pierwszego badania – o prognozy dotyczące dostępności kredytów hipotecznych wykazywali umiarkowany optymizm.
W świetle danych o rzeczywistej akcji kredytowej w 2010 roku, opublikowanych w marcu 2011 r. przez Związek Banków Polskich przewidywania deweloperów okazały się trafne. Drugie półrocze 2010 okazało się bowiem, zarówno w odniesieniu do liczby, jak i wolumenu udzielonych kredytów – lepsze od trzech poprzednich.
Wydaje się również, że odmienne niż pół roku wcześniej prognozy deweloperów dotyczące 2011 roku, które nie przewidują wzrostu akcji kredytowej (kredyty hipoteczne) znajdują uzasadnienie w zapowiedziach płynących z sektora bankowego, przewidujących zwolnienie tempa przyrostu akcji kredytowej w kolejnych kwartałach. Wskazuje na to trend spadkowy zarówno liczby, jak i wolumenu kredytów hipotecznych w kolejnych kwartałach ubiegłego roku, w którym po dość wysokim wyniku w II kwartale w następnych akcja kredytowa stopniowo malała.

Zmiana średnich cen mieszkań wprowadzonych do sprzedaży
Zmiana średnich cen mieszkań wprowadzonych do sprzedaży
fot.: REAS

autor: REAS

aktualizacja: 13.04.2011

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.