Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Korzystniejsze warunki umowy z deweloperem

tagi tematyczne Katalog Zasad Umowy Deweloperskiej Polski Związek Firm Deweloperskich umowa z deweloperem
Korzystniejsze warunki umowy z deweloperem
Korzystniejsze warunki umowy z deweloperem

Firmy zrzeszone w Polskim Związku Firm Deweloperskich przyjęły na siebie zobowiązanie stosowania „Katalogu Zasad Umowy Deweloperskiej” we wszystkich umowach zawartych ze swoimi klientami od 1 marca 2008 r.

Dokument ten określa reguły jakimi powinny kierować się firmy w konstruowaniu umów. Wypracowane standardy mają równoważyć interesy i zapewniać bezpieczeństwo stronom transakcji. W katalogu zwrócono uwagę na najistotniejsze elementy umowy - dokładne określenie przedmiotu i jego ceny, stanu prawnego, terminów i zasad regulowania wzajemnych  zobowiązań, odpowiedzialności stron w razie niewywiązania się z postanowień umownych. Położono duży nacisk na czytelność umów, użycie zrozumiałych sformułowań i dokładne określenie warunków.

Jeden z ważniejszych zapisów dotyczy formy zawierania umowy przedwstępnej. Na życzenie kupującego może być ona umową notarialną lub cywilno-prawną. W katalogu deweloperzy uwzględnili również prawo kupującego do odstąpienia od umowy (bez kary) w przypadku gdy różnica między powierzchnią gotowego lokalu a powierzchnią zapisaną w umowie przekracza 2%. Inne sytuacje, kiedy klient ma prawo się wycofać to wzrost ceny lokalu większy niż 10%, a także zmiana opisanych w umowie materiałów lub technologii użytych do budowy domu lub mieszkania.

Ważnym zapisem jest też zobowiązanie do dokładnego określenia całkowitej ceny brutto lokalu oraz podanie wszystkich jej składowych, a także szczegółowe określenie sytuacji, gdy cena planowana może różnić się od ostatecznej.

PZFD podkreśla również symetryczność umowy, np. kara umowna w  przypadku nieterminowych płatności rat przez kupującego powinna być równa odsetkom, jakie poniesie deweloper, jeżeli spóźni się z oddaniem mieszkania. Przyjęto także maksymalną wysokość kary umownej - nie może być ona wyższa niż 10%.

PZFD zrzesza 117 firm, czyli około 50% deweloperów działających na polskim rynku. Należy mieć nadzieję, że standardy wypracowywane przez tę grupę zdopingują również inne firmy budowlane do stosowania uczciwych i przejrzystych reguł w konstruowaniu umów z klientami. Związek liczy na powstanie w przyszłości ustawy zawierającej tego typu regulacje, co pozwoliłoby wyeliminować nieuczciwe działania niektórych firm deweloperskich. 

 

autor: opracował: Agnieszka Karpińska
zdjęcia: SGI Baltis

aktualizacja: 17.07.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.