Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Kredyt dla dewelopera. Które banki najchętniej finansują inwestycje deweloperskie?

tagi tematyczne finansowanie inwestycji deweloperskich kredyt dla dewelopera rynek pierwotny
Osiedle Miasto Wola, Warszawa
Osiedle Miasto Wola, Warszawa

Deweloperzy zrzeszeni w Polskim Związku Firm Deweloperskich po raz kolejny oceniali banki pod kątem współpracy w zakresie finansowania i obsługi przedsięwzięć deweloperskich. Najwięcej kredytów udzielił deweloperom bank PKO BP. Liderem rankingu został Getin Noble Bank.

Podczas IX edycji Rankingu Banków, ankiety przygotowane przez PZFD rozesłano do ponad 100 firm członkowskich. Zebrano opinie o 21 bankach. W klasyfikacji generalnej rankingu zostały uwzględnione te instytucje, na temat których wypełniono co najmniej 5 ankiet. Absolutnym liderem w udzielaniu kredytowania pod względem ilościowym pozostał PKO BP, zwiększając swój udział z 27% do 30%. Jednak zwycięzcą klasyfikacji generalnej po raz drugi został Getin Noble Bank SA uzyskując łącznie 132 punkty na 178 możliwych. Następne miejsca zajęły mBank oraz Alior Bank. Bankiem, który najczęściej odmawiał rozpatrzenia wniosku kredytowego, okazał się BZW BK SA, który do tej pory był dość popularny wśród deweloperów.
Jak zauważa Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD, widocznym trendem jest malejąca aktywność banków spółdzielczych. Rośnie natomiast udział największych instytucji kredytujących.

Badanie pokazało też, że 81 % firm zrzeszonych w Związku korzysta z kredytu bankowego. W poprzedniej edycji udział procentowy wynosił prawie 95%. - Trochę zaskakujący jest wzrost liczby firm, które nie korzystają z kredytu bankowego – mówi przedstawiciel PZFD. Może to być spowodowane trudnościami ze zdobyciem finansowania bankowego i w związku z tym coraz częstszym wykorzystywaniem przez deweloperów innych źródeł kapitału takich jak obligacje, giełda czy pożyczki od udziałowców.

Rachunek powierniczy – jak go oceniają klienci deweloperów?

Deweloperzy zostali również zapytani o to, jakie są odczucia ich klientów w związku z funkcjonowaniem rachunków powierniczych. Tylko 7% odpowiedziało, że w znacznym stopniu jest odczuwalny wzrost zaufania klientów w związku z wprowadzeniem tego mechanizmu ochronnego. 55% pytanych było zdania, że kupujący w niewielkim stopniu czują się pewniej. Aż 38% stwierdziło, że rachunki powiernicze nie odgrywają większej roli w kontekście nastrojów zakupowych.

Nowe mieszkania. Inwestycje deweloperów

autor: PZFD

aktualizacja: 08.10.2014

Polecane artykuły
Jaki kredyt na remont mieszkania?
Malowanie, tapetowanie, płytki do kuchni, łazienki, podłoga do salonu, nowe wyposażenie i...
Jakie mieszkanie kupimy w Warszawie za 300 tysięcy złotych?
Mała kawalerka w centrum, dwa pokoje na Białołęce lub 5-pokojowe mieszkanie na...
Spada popularność programu Mieszkanie dla Młodych
Coraz mniej osób kupujących mieszkanie korzysta z rządowego programu dopłat Mieszkanie...
Kupno mieszkania obciążonego hipoteką
Obecnie większość osób kupujących nieruchomości posiłkuje się kredytem hipotecznym. Część...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnym



Na sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.