Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Kredyt na budowę domu

tagi tematyczne kredyt hipoteczny Kredyt na budowę domu transze kredytu ubezpieczenie pomostowe
budowa domu
budowa domu

Znalezienie atrakcyjnego kredytu na budowę domu nie jest łatwe. Szukając takiego kredytu warto porównywać nie tylko podstawowe parametry oferty kredytowej. Duże znaczenie ma także sposób dokumentowania postępów prac na budowie czy koszt ubezpieczenia pomostowego.

Poszukując kredytu na budowę domu zwykle zaczynamy od znalezienia najtańszych ofert. W tym zakresie kredyt na dom nie różni się istotnie od takiego na zakup mieszkania. Najważniejszym elementem wpływającym na koszt kredytu jest oprocentowanie, które na ogół jest tym niższe im wyższy mamy wkład własny oraz im wyższa jest kwota kredytu. Dodatkowy wpływ może mieć również ocena ryzyka jaką bank nam przypisze. Na korzystniejsze warunki mogą więc liczyć np. osoby posiadające pozytywną historię kredytową czy pracujące w branżach preferowanych przez dany bank.

Rozbieżności w kosztach kredytów hipotecznych są duże, dlatego należy uważnie zapoznać się z ofertą kredytową lub skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Oprocentowanie najtańszych kredytów w złotych to ok. 6%, a najdroższych sięga poziomu 7,74%. W rezultacie z przypadku kredytu na kwotę 300 000 zł na zaciągniętego na 30 lat zaciągając najdroższy kredyt zapłacimy aż o około 125 000 zł więcej odsetek.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu

Przy zaciąganiu kredytu na budowę domu warto jednak zwrócić uwagę na pewne elementy, które mają drugorzędne znaczenie przy kredycie na zakup mieszkania. Jednym z nich jest koszt ubezpieczenia pomostowego. Jest to ubezpieczenie płacone od momentu wypłaty kredytu do czasu ustanowienia hipoteki na rzecz banku. O ile w przypadku kupna gotowego mieszkania to ubezpieczenie płacimy zaledwie przez kilka miesięcy, to w przypadku budowy domu może to trwać nawet trzy lata.

Zapytaj doradcę finansowego o kredyt na budowę domu, murator FINANSE >>

Składki ubezpieczenia pomostowego często są naliczane poprzez podwyższenie oprocentowania kredytu. Stawka jaka jest dodawana do oprocentowania wynosi ok. 1 pkt. proc. W tym przypadku również występują jednak znaczne różnice w ofertach. Można więc znaleźć zarówno takie, gdzie koszt będzie o połowę tańszy jak i dwukrotnie droższy od podanej wartości.

Transze kredytu na budowę domu

Charakterystyczne przy kredycie na budowę domu jest to, że zwykle nie jest on wypłacany jednorazowo lecz w kilku częściach zwanych transzami. Druga i kolejne transze są wypłacane dopiero, gdy udokumentujemy, że pieniądze z poprzedniej zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem. Warto więc zwrócić uwagę na to w jaki sposób bank będzie kontrolował postępy prac.

Część banków wysyła na budowę swoich pracowników w celu przeprowadzenia inspekcji. Wtedy trzeba liczyć się z tym, że za każdym razem, gdy inspekcja będzie konieczna zapłacimy prowizję. Zwykle wynosi ona ok. 200 zł. Postęp prac może też być dokumentowany na podstawie zdjęć i dziennika budowy. Część banków wymaga przedstawienia faktur potwierdzających na co zostały wydane pieniądze. Jednak zwykle nie muszą one obejmować całej kwoty. Najczęściej wystarczy w ten sposób udokumentować ok. 50% poniesionych wydatków.

Aby znaleźć najlepsza ofertę kredytu na budowę domu trzeba więc  poświęcić sporo czasu na porównanie ofert pod różnym kątem. Można też skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który bezpłatnie zrobi to za nas.

autor: Jarosław Sadowski, Analityk firmy Expander

aktualizacja: 08.01.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.