Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Kredyt w euro znów korzystny, ale trudno dostępny

tagi tematyczne kredyt hipoteczny kredyt w euro zakup mieszkania

Wzrost stóp procentowych w Polsce spowodował, że różnica w wysokości rat udzielanych obecnie kredytów w złotych i euro wynosi ok. 350 zł. Słaby złoty daje zadłużającym się w euro nadzieję na kolejne korzyści. Jednak obecnie na taki kredyt mogą liczyć jedynie osoby o wysokich dochodach.

Obserwowane w ostatnim czasie osłabienie złotego spowodowało, że osoby zamierzające sfinansować zakup mieszkania częściej rozważają zaciągnięcie kredytu w euro. Na korzyść kredytów w europejskiej walucie działa coraz większa różnica w wysokości oprocentowania kredytów w złotych i euro. Różnica zwiększa się, gdyż w naszym kraju stopy procentowe rosną, a w stresie euro spadają. Stawka WIBOR 3M, która zwykle jest podstawą do wyliczania oprocentowania kredytów w złotych wynosi obecnie 5,08%. W rezultacie kredyty w złotych uruchamiane w najbliższym czasie będą miały oprocentowanie wynoszące ok. 6,28%. W przypadku kredytów w euro będzie to ok. 4,16%.

Tak duża różnica w poziomie oprocentowania powoduje, że zaciągając kredyt w euro na kwotę 300 tys. zł na 30 lat zapłacimy aż o 350 zł niższa ratę niż w przypadku takiego samego kredytu w złotych. W ciągu 30 lat spłaty oznacza to aż 126 000 zł oszczędności. Dodatkowo osoby, które wybierają kredyt w euro liczą na kolejne korzyści w przypadku spadku kursu euro.

Jednak niewielu osobom uda się taki kredyt uzyskać. Dlaczego? Po pierwsze trzeba mieć wysokie dochody. Deutsche Bank, który oferuje obecnie najniższe oprocentowanie takich kredytów, udziela ich tylko tym, którzy zarabiają przynajmniej 12 000 zł netto. Taki sam wymóg stawia Bank Nordea. Polbank wymaga natomiast 10 000 zł.

W innych bankach oferujących kredyty w euro wymogi są łagodniejsze np. w Getin Noble Banku wystarczy dochód wynoszący „tylko” ok. 5 200 zł netto czyli znacznie mniej niż w innych bankach. Patrząc jednak z innej strony, to aż dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

Poszukujesz kredytu hipotecznego? Zapytaj o kredyt w euro >>

Wysokie wymagania w zakresie dochodu nie są jedyną przeszkodą w uzyskaniu kredytu w euro. Nawet jeśli ktoś spełni te warunki, to musi się liczyć z tym, że dostępna kwota kredytu w euro będzie znacznie niższa niż kredytu w złotych. Dla przykładu rodzina z dochodem 8 000 zł netto może uzyskać kredyt w złotych nawet na kwotę 777 000 zł. Kredyt w euro uzyska na maksymalnie 485 000 zł.

Przed zaciągnięciem kredytu w euro trzeba przede wszystkim sprawdzić czy mamy wystarczające dochody. Następnie należy upewnić się, czy otrzymamy potrzebną kwotę kredytu. Warto pamiętać, że wszystko to może bezpłatnie sprawdzić doradca finansowy, który ma dostęp do ofert wielu banków.

autor: Jarosław Sadowski, Analityk firmy Expander

aktualizacja: 24.05.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.