Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Kredyty hipoteczne w 2015 roku – co nas czeka?

tagi tematyczne kredyty hipoteczne Mieszkanie dla Młodych Rekomendacja S stopy procentowe
Dolcan. Osiedle Tęczowe
Dolcan. Osiedle Tęczowe

Najważniejsza zmiana na rynku kredytowym w 2015 roku, to wdrożenie kolejnego etapu Rekomendacji S. Pojawią się także zmiany na rynku ubezpieczeń powiązanych z kredytami. Całkiem możliwa jest też modyfikacja programu Mieszkanie dla Młodych.

W 2015 roku czeka nas kilka zmian, które będą miały wpływ na rynek kredytowy. Najistotniejszą jest kolejny etap wdrażania Rekomendacji S. Zgodnie z zapisami regulacji KNF kwota udzielonego kredytu hipotecznego nie będzie mogła być wyższa niż 90 procent wartości nieruchomości, co oznacza wymóg zainwestowania 10 procent środków własnych przez klienta. Spowoduje to z pewnością trudności w uzyskaniu kredytu przez osoby, które nie planują swoich finansów z wyprzedzeniem. Jednak osoby, które racjonalnie zarządzają swoim budżetem i mają świadomość nadchodzących zmian, o których wiemy od ponad 1,5 roku, nie powinny mieć problemu z zaciągnięciem kredytu.

Oferty kredytów zmienią się także na początku przyszłego roku pod wpływem nowej Rekomendacji U, która zmienia rynek bancassurance, czyli ubezpieczeń powiązanych z kredytami. Nie będzie już możliwe narzucanie klientom konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, tak jak ma to często miejsce do tej pory. Bank będzie mógł co prawda zażądać od klienta np. ubezpieczenia na życie, ale nie będzie mógł wskazać preferowanego ubezpieczyciela, ani wiązać oferty kredytu z zakupem ubezpieczenia w określonym towarzystwie. Skutkiem tego będzie utrata przez banki części przychodów, które mogą zostać zrekompensowane przez wzrost marż kredytowych. Możemy zatem oczekiwać, że w pierwszych tygodniach 2015 roku marże będą w dalszym ciągu rosły.

W nowym roku, z pomocą kredytobiorcom powinna przyjść Rada Polityki Pieniężnej, bowiem prawdopodobne są kolejne obniżki stóp procentowych. Skutek tego jest taki, że Wibor 3-miesięczny, decydujący o poziomie oprocentowania kredytów, nie powinien rosnąć, co będzie oznaczało utrzymanie oprocentowania kredytów w złotych na historycznie niskim poziomie.

Trwają także prace nad zmianami w programie Mieszkanie dla Młodych. Projekt przewiduje głównie zwiększenie dopłaty do wkładu własnego dla rodzin z dwójką i większą liczbą dzieci. Aktualnie mogą one otrzymać dopłatę w wysokości 15 procent wartości nieruchomości. Po zmianach dla rodzin z dwójką dzieci dopłata będzie wynosić 20 procent, a dla jeszcze większych rodzin nawet 25 procent. Przy jednoczesnym zwiększeniu powierzchni, od której naliczana jest dopłata z 50 metrów do 65 metrów kwadratowych, pozwoli to na wzrost dopłaty o kilkadziesiąt procent w stosunku do poziomów wypłacanych aktualnie. W przedstawionych propozycjach praktycznie nie ma zmian zwiększających podaż mieszkań dostępnych w programie. Planowane jest co prawda rozszerzenie o inwestycje realizowane przez spółdzielnie mieszkaniowe, ale jest to zmiana, która nie będzie miała dużego znaczenia. Dopiero dołączenie rynku wtórnego do MdM zwiększyłoby znacząco zasięg rządowego programu. Analizując jednak proponowane zmiany należy mieć świadomość, że w toku prac nad nowelizacją mogą zostać wprowadzone kolejne zmiany, które wpłyną na program dopłat do wkładu własnego.

autor: Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus

aktualizacja: 31.12.2014

Polecane artykuły
Ceny mieszkań bez większych zmian
Ceny mieszkań od wielu miesięcy utrzymują się na stałym poziomie. Jedynie w kilku...
Czy można uzyskać kredyt hipoteczny w miesiąc?
Teoretycznie jest to możliwe, ale w praktyce trwa to nieco dłużej. Przeciętnie od...
Mieszkanie bezczynszowe. Czy to rzeczywiście się opłaca?
Mieszkania bezczynszowe coraz częściej pojawiają się w ofercie deweloperów. Jakie są...
Cena nieruchomości w akcie notarialnym – czy fiskus może ją zakwestionować?
Urzędy skarbowe skrupulatnie sprawdzają akty notarialne pod kątem zgodności ceny...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnym



Na sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.