Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Kredyty hipoteczne i ich struktura walutowa

tagi tematyczne kredyt w złotówkach kredyt we frankach kredyty hipoteczne
analizator
analizator

Obecnie Polacy zaciągają kredyty hipoteczne głównie w złotówkach. Jednak nadal ponad sześćdziesiąt procent wartości wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych stanowią kredyty w walutach obcych, głównie kredyty we frankach.

Tendencje udziału poszczególnych walut w strukturze kredytów hipotecznych są głównie efektem sytuacji makroekonomicznej. Duży wpływ miał kryzys gospodarczy w latach 2008-2009, w szczególności polityka banków w zakresie udzielania kredytów hipotecznych w poszczególnych walutach, przepisy Komisji Nadzoru Finansowego ograniczające podaż kredytów walutowych, a także skłonność Polaków do ponoszenia ryzyka walutowego. Obecnie w strukturze walutowej kredytów hipotecznych istotnie zwiększył się udział złotego. Pomimo tego, wg najnowszych danych Komisji Nadzoru Finansowego z maja br., ponad 60% wartości wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych stanowią te denominowane w walutach obcych, z czego aż 86% we franku szwajcarskim. 
Wg danych Związku Banków Polskich i AMRON-SARFiN, w strukturze walutowej nowo udzielanych kredytów hipotecznych, już od III kwartału 2010 r. zauważalny jest wzrost udziału kredytów w złotówkach. W I kwartale 2011 r. waluta krajowa stanowiła 80,6% wartości całej puli. Wynika to głównie z obniżającego się udziału kredytów hipotecznych zaciągniętych w Euro, który sukcesywnie maleje od III kwartału 2010 r. Udział waluty szwajcarskiej, od IV kwartału 2010 r. pozostaje natomiast na niezmienionym poziomie 6,10%.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny - najczęstsze problemy kredytobiorców


Struktura walutowa rynku kredytów hipotecznych 2008 r.
Struktura walutowa wartości nowo udzielanych kredytów 2009-2011


W przypadku struktury walutowej nowo udzielanych kredytów na przestrzeni lat 2008-2010, udział złotego znaczne się zwiększył. Przełomowy dla krajowej waluty był rok 2009, w którym zaangażowanie wzrosło do prawie 73%. W 2010 r. zaobserwowano dalszą tendencję wzrostową – udział złotego osiągnął prawie 75%. Było to głównie wynikiem większej dostępności kredytów w bankach oraz marż pozostających na niskim poziomie.
W latach 2009-2010 zanotowano również wzrost udziału kredytu hipotecznego zaciąganego w Euro. Jeszcze w 2008 r. zaangażowanie tej waluty nie przekraczało 1%, aby w 2009 r. osiągnąć już ponad 9%. W ubiegłym roku udział Euro zwiększył się do 20%. Wzrost zainteresowania kredytem w tej walucie jest związany z większą dostępnością kredytu w bankach, niskimi stopami procentowymi oraz perspektywą wejścia Polski do strefy Euro. Najbardziej stratny pozostaje frank szwajcarski, który zanotował, w latach 2008-2010, znaczne zmniejszenie udziału w całym portfelu udzielanych kredytów hipotecznych. Jeszcze w 2008 r. ponad 68% wartości zadłużenia się Polaków było w tej walucie. W kolejnym roku udział zmniejszył się do 17%, aby w 2010 r. zanotować kolejny spadek do 5%. W przypadku franka szwajcarskiego, ograniczona jest oferta banków, marże pozostają na stosunkowo wysokim poziomie, zaostrzone są również wymagania w porównaniu do pozostałych walut. Nawet niskie stopy procentowe nie zachęcają Polaków do zadłużania się w walucie, która ostatnio znacznie umacnia się w stosunku do złotego.

 

Struktura walutowa rynku kredytów hipotecznych 2009 r.
Struktura walutowa rynku kredytów hipotecznych 2010 r.

autor: źródło: Dom Kredytowy Notus S.A.

aktualizacja: 08.08.2011

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.