Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Kryzys sprzyja dopłatom do mieszkań

tagi tematyczne Alpha kredyt mieszkaniowy Rodzina na swoim

Obniżenie zdolności kredytowej, która dotknęła wiele osób, przyczyniło się do wzrostu zainteresowania kredytami z państwową dopłatą, udzielanymi na tańsze mieszkania.

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy regulującej wsparcie dla budownictwa rodzinnego, odsetek takich kredytów może sięgnąć nawet połowy udzielanych pożyczek. Aby dziś dostać kredyt, przy którym państwo do ośmiu lat spłaca połowę odsetek na zakup mieszkania w Warszawie, trzeba zapłacić nie więcej niż 6632 zł za mkw. lokalu. Z dopłat mogą skorzystać małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci. Musi to być ich pierwsze własne lokum, a jego powierzchnia nie może przekraczać 75 mkw. Mimo, że takie kredyty udzielane są od września 2006 roku, obowiązujący limit ceny metra kwadratowego powodował, że większość mieszkań w dużych miastach nie kwalifikowała się dotychczas do objęcia programem Rodzina na swoim. Z zestawienia Money.pl wynika, że w sprzedaży jest ich teraz na rynku tylko ok. 15-20 proc. W listopadzie pożyczkę z dopłatą otrzymało 9715 kredytobiorców. Ich liczba znacznie wzrośnie, gdyż na początku roku nastąpi nowelizacja ustawy regulującej dopłaty do budownictwa rodzinnego. Już dziś na większość mieszkań np. na budowanym przez RED Development osiedlu Alpha w Ursusie można zaciągnąć kredyt z dopłatą. Cena mkw. kształtuje się tu od 6450 do 7140 zł. Po wejściu w życie nowelizacji wszystkie mieszkania będą objęte programem Rodzina na swoim. Jeśli pożyczamy 200 tys. zł na 20 lat na kupno mieszkania, to wartość dopłaty może wynieść nawet 100 tys. zł. Dzieje się tak dlatego, że odsetki, z których połowę opłaca państwo, nie są naliczone od rzeczywistego oprocentowania kredytu, ale na podstawie stopy referencyjnej publikowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

autor: opracował: mj
źródło: Red Development

aktualizacja: 13.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.