Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Księga wieczysta bez tajemnic. Jakie informacje są w księdze wieczystej?

tagi tematyczne hipoteka księga wieczysta
.
.

Każdy, kto chociaż raz miał do czynienia z nieruchomościami, wie, czym jest księga wieczysta. Jest to dokument opisujący stan prawny nieruchomości. Dowiemy się z niej kto jest właścicielem nieruchomości, gdzie jest ona zlokalizowana oraz czy jest obciążona hipoteką. Księgi wieczyste prowadzone są przez sądy rejonowe.

- Dokładna lektura księgi wieczystej nieruchomości to podstawowy obowiązek każdego, kto planuje nabyć nieruchomość. Zapoznanie się z zawartymi w księdze wieczystej informacjami może nas ustrzec przed wieloma problemami w przyszłości - radzi Robert Tomaszewski ze spółki Saveinvest działającej na rynku inwestycji gruntowych.

Księgi wieczyste są jawne
Księga wieczysta zakładana jest dla każdej nieruchomości. Informacje na temat zmian stanu prawnego nieruchomości są na bieżąco wprowadzane do księgi. Dostęp do ksiąg wieczystych ma każdy, gdyż są one publicznym i jawnym rejestrem. Obecnie większość ksiąg prowadzona jest nie tylko w wersji papierowej, ale także elektronicznej. Z treścią ksiąg wieczystych można zapoznać się on-line na stronie http://ekw.ms.gov.pl, wystarczy znać numer księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości.

Aby uzyskać odpis z księgi wieczystej, należy wypełnić odpowiedni formularz. Formularze wniosków dostępne są w każdym wydziale ksiąg wieczystych, można je również pobrać ze stron internetowych sądów.

Jakie informacje są w księdze wieczystej?
Księga wieczysta składa się z czterech działów. Dla kupującego nieruchomość niewątpliwie najważniejsze są działy III i IV. Warto jednak wiedzieć, jakie informacje można znaleźć w pozostałych działach. Dział I zawiera informacje o samej nieruchomości, m.in. położenie, numer działki, rodzaj nieruchomości, a także informuje o prawach związanych z własnością. Dział II to informacje dotyczące właściciela nieruchomości lub jej użytkownika wieczystego. Dział III zawiera wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych. Są tu również informacje o ograniczeniach związanych z rozporządzaniem nieruchomością oraz innych prawach osobistych i roszczeniach z nią związanych. Dział IV informuje o istniejących obciążeniach nieruchomości, czyli znajdziemy tu wpisy hipotek.

Wpisy do księgi wieczystej

Jakikolwiek wpis w księdze wieczystej wykonywany jest za zgodą sądu. By sąd podjął decyzję o wpisie, konieczne jest złożenie wniosku przez osobę uprawnioną. W dniu, gdy taki wniosek pojawia się w sądzie, jest on automatycznie rejestrowany i uzyskuje numer ewidencyjny, który następnie wpisywany jest do księgi. Jest to tzw. wzmianka. Przeglądając księgę, w której pojawia się wzmianka o złożonym wniosku, powinniśmy koniecznie dowiedzieć się, czego ten wniosek dotyczy.

W stosunku do informacji zawartych w księgach wieczystych stosowane jest domniemanie zgodności ze stanem prawnym. Jest to tzw. rękojmia wiary publicznej. W praktyce oznacza to, iż wszelkie informacje zawarte w księdze wieczystej możemy przyjąć za prawdziwe i zgodne ze stanem rzeczywistym, a transakcje oparte na nich, za wiążące.

Każda nieruchomość musi mieć założoną księgę wieczystą. Pozbawiona księgi nieruchomość pod względem prawnym nie istnieje. Jeśli nieruchomość nie ma księgi wieczystej albo też jej księga wieczysta uległa zniszczeniu lub zaginięciu, konieczne jest złożenie wniosku do sądu o dokonanie wpisu w księdze wieczystej, co jest równoznaczne z jej założeniem. Pierwszego wpisu do księgi wieczystej dokonuje sędzia lub referendarz sądowy.

Czytanie księgi może okazać się w praktyce trudne, szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia w tym zakresie. Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalistów, dla których księga wieczysta nie ma żadnych tajemnic. Dzięki temu mamy większą pewność bezpiecznego zakupu nieruchomości.

autor: Saveinvest Sp. z o.o.

aktualizacja: 17.12.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.