Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Które dzielnice odrzucają poszukujący mieszkania w Gdańsku?

tagi tematyczne mieszkania Gdańsk zakup mieszkania
Gdańsk 5491 zł/mkw.
Gdańsk 5491 zł/mkw.

Kupujący mieszkania w Gdańsku nie chcą mieszkać w dzielnicach Nowy Port i Orunia Dolna. Dlaczego niektóre dzielnice cieszą się popularnością, a inne są niechętnie wybierane na miejsce zamieszkania? Które rejony Gdańska są preferowane przez kupujących?

Doradcy agencji nieruchomości Metrohouse z Trójmiasta wytypowali rejony Gdańska, które są przez klientów biura najczęściej odrzucane przy wyborze mieszkania. W praktyce oznacza to, że nie są zainteresowani otrzymywaniem informacji na temat pojawiających się w tych lokalizacjach ofert sprzedaży mieszkań. Powody takiej segmentacji rynku są różne – począwszy od osobistych upodobań skupiających się na określonym rejonie miasta, aż po nieodłączne dla każdego lokalnego rynku stereotypy, które mniej lub bardziej słusznie funkcjonują w lokalnych społecznościach. W 2012 roku ranking lokalizacji o najwyższym wskaźniku odrzuceń wygrywają ex aequo Nowy Port i Orunia Dolna, kolejne są Stogi, Przeróbka i Rudniki.

Sprawdź także najnowsze oferty: mieszkania na sprzedaż w Gdańsku

W porównaniu z rokiem 2011 zmniejszył się jednak odsetek agentów deklarujących brak zainteresowania tymi rejonami Gdańska (66 proc. odrzuceń). W przypadku dzielnicy Nowy Port spadek ten wynosi 7 pkt. proc., a przy Oruni Dolnej 2 pkt. proc. Przyczyny odrzuceń z roku na rok są jednak podobne i wpływ na nie mają ugruntowane od lat opinie o poszczególnych rejonach miasta. Kupujący mieszkania zwracają większą uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a sama estetyka wielu miejsc w obu odrzucanych lokalizacjach nie sprawia wrażenia bezpiecznej okolicy. Nie bez znaczenia jest też niski standard mieszkań oferowanych do sprzedaży w tych okolicach.

fot.: Tyszkiewicz Nieruchomości
fot.: Tyszkiewicz Nieruchomości
fot.: Tyszkiewicz Nieruchomości
fot.: Tyszkiewicz Nieruchomości

W 2012 roku w czołówce antyrankingu pojawiły się Stogi, które otrzymały 58 proc. odrzuceń. To wynik gorszy od uzyskanego w poprzednim roku aż o 17 pkt. proc. Ankietowani doradcy tłumaczą brak popularności wśród gdańszczan utożsamianiem tego miejsca z blokowiskiem oraz ciągnącymi się za osiedlem historiami z kronik kryminalnych. Nawet wyjątkowe położenie geograficzne tego miejsca i walory turystyczne nie są w stanie zachęcić do licznego nabywania mieszkań w tej dzielnicy.

Natomiast coraz lepsze notowania ma Przeróbka, która choć nadal znajduje się wysoko w antyrankingu, to wynik wskazuje, że sytuacja nieco się zmienia (obecnie 42 proc. odrzuceń wobec 64 proc. rok temu). Czołówkę antyrankingu zamykają Rudniki (33 proc. odrzuceń), którymi z uwagi na przemysłowy charakter okolicy nie są zainteresowani potencjalni nabywcy mieszkań.

Wśród lokalizacji, które nie zostały wymienione w antyrankingu dzielnic Gdańska, znalazły się m.in. Chełm, Oliwa, Starówka, Wrzeszcz, Zaspa, Żabianka i Siedlce. Oznacza to, że osoby poszukujące mieszkań chętnie oczekują na oferty sprzedaży z tych rejonów.

fot.: Odrzywolska&Wójcik
fot.: Odrzywolska&Wójcik
fot.: Odrzywolska&Wójcik
fot.: Odrzywolska&Wójcik

autor: Marcin Jańczuk, Metrohouse & Partnerzy S.A.

aktualizacja: 08.07.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.