Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Kupno mieszkania lub domu krok po kroku

tagi tematyczne kupno mieszkania krok po kroku mieszkanie od dewelopera prospekt informacyjny dewelopera rynek wtórny zakup domu zakup mieszkania
Dom wolno stojący, 100 mkw.
Dom wolno stojący, 100 mkw.

Kupno własnego domu czy mieszkania wymaga załatwienia wielu formalności. Jeśli zdecydujesz się na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym, czyli bezpośrednio od dewelopera, to przy odpowiedniej staranności powinieneś sam dać sobie radę. Na rynku wtórnym warto skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym
1. Sprawdź dewelopera
Czy jest wiarygodny finansowo i jaką ma opinię. Sprawdź jakie inwestycje dotychczas zrealizował i czy budowa została zakończona w terminie, a oddane mieszkania wykonano z należytą starannością. Zanim staniesz się właścicielem domu lub mieszkania, będziesz musiał wpłacić deweloperowi część należności. Od kwietnia 2012 roku obowiązuje tzw. ustawa deweloperska (Dz.U. Z 2011 nr 232, poz.1377), dzięki której, w przypadku bankructwa firmy deweloperskiej, środki zgromadzone przez kupującego mieszkanie pozostają bezpieczne na rachunku powierniczym.

2. Obejrzyj projekt
Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania finansowe, obejrzyj dokładnie projekt mieszkania i całego osiedla. Kształt i wyposażenie twojego przyszłego domu nie musi być tożsamy z wizją z folderu reklamowego. Materiały promocyjne dewelopera są jedynie uzupełnieniem zapisów zawartych w umowie. A powinny znaleźć się w niej informacje dotyczące dróg wewnętrznych, garaży, miejsc parkingowych, klatek schodowych, terenów zieleni, placów zabaw czy obiektów tzw. małej architektury. W umowie szczegółowo powinny być opisane materiały, które zostaną użyte do budowy oraz wszelkie instalacje. Większość informacji na temat mieszkań, całej inwestycji i jej otoczenia znajdziesz w tzw. prospekcie informacyjnym, który obowiązkowo sporządzany jest przez dewelopera dla każdej inwestycji. W dokumencie znajdziesz również informację o terminach rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych oraz przeniesienia własności mieszkań.

3. Idź do urzędu gminy
W urzędzie gminy powinieneś zapoznać się planem zagospodarowanie przestrzennego (MPZP), ale także ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania (SuiKZP). Dopiero te dwa dokumenty upewnią cię, że za oknem nie zbudują drogi szybkiego ruchu, węzła kanalizacyjnego zbierającego ścieki z całej okolicy, albo 6-piętrowego bloku. Urzędnicy są zobowiązani do przedstawienia planów i ich planowanych modyfikacji.

4. Podpisz umowę przedwstępną
Teraz już możesz wrócić do dewelopera, umówić się co do wpłaty na jego rachunek części pieniędzy i podpisania (koniecznie w formie aktu notarialnego) umowy przedwstępnej. Warto też poprosić dewelopera o podpisany przez niego prospekt informacyjny. Będzie w banku dodatkową weryfikacją twojej zdolności kredytowej.
Dopiero po uzyskaniu od banku promesy kredytu na pokrycie pozostałych kosztów zakupu nieruchomości możesz wrócić do dewelopera i podpisać z nim umowę przedwstępną. Ostateczną umowę kupna podpiszesz dopiero po zakończeniu budowy. Warto przy tym umówić się z notariuszem, by za obie umowy zgodził się przyjąć jedną taksę.

Zakup mieszkania używanego

Wejście na tzw. wtórny rynek handlu nieruchomościami wymaga przede wszystkim czujności w studiowaniu dokumentów. Wiele osób może mieć problem z uzyskaniem właściwych dokumentów i ich interpretacją. Dlatego warto ponieść koszt wynajęcia dobrze wykształconego w niuansach prawnych pośrednika. I jeszcze raz przeprowadzić kalkulację kosztów.
Do ceny naszego domu doliczyć trzeba wynagrodzenie notariusza (stawka procentowa zależna jest od wartości nieruchomości), podatek od czynności cywilno prawnych (2 proc.), prowizję pośrednika (zwykle od 1,5 do 3 proc. wartości mieszkania) oraz koszty wpisów do księgi wieczystej.

Razem z pośrednikiem sprawdzamy:

  • w księgach wieczystych – kto jest właścicielem nieruchomości, czy nie jest ona obciążona użytkowaniem, dożywociem lub służebnościami, czy hipoteka nieruchomości nie jest obciążona długami,
  • w wydziale geodezji starostwa powiatowego lub urzędu gminy – czy zgadzają się wymiary działki (warto wziąć wypis i wyrys),
  • w wydziale ewidencji ludności - czy w naszym przyszłym domu nie są zameldowane jakieś osoby,
  • w administracji spółdzielni mieszkaniowej lub u zarządcy osiedla – czy nie ma zaległości w regulowaniu opłat eksploatacyjnych. Odpowiednie, aktualne zaświadczenia może też przedstawić dotychczasowy właściciel,
  • w urzędzie gminy lub dzielnicy – czy uregulowany został podatek od nieruchomości.

Sprzedający nieruchomość powinien też przedstawić:

  • projekt architektoniczno-budowlany domu (przyłącza, plany instalacji gazowej, elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej), najlepiej wraz z dziennikiem budowy
  • pozwolenie na budowę (dobrze mieć pewność, że budynek powstał zgodnie z prawem). Jeśli dom nie jest bardzo stary, dokumenty te można odtworzyć w urzędzie.

Rady na koniec:
Pierwsza: sprawdzaj wszystko po trzy razy. Zakup nieruchomości to często największa inwestycja w życiu.
Druga: nie wstydź się targować się z kontrahentami, aż trudno uwierzyć ile pieniędzy w ten sposób da się zaoszczędzić.

autor: red. tuznajdziesz.pl

aktualizacja: 08.11.2013

Polecane artykuły
Licencje pośredników i zarządców nieruchomości będą kontynuowane
Od początku 2014 roku będzie funkcjonował dobrowolny, społeczny system licencji...
Mały dom jednorodzinny – marzenie wielu Polaków
Idealny dom jednorodzinny powinien być mały – do 100 m2, ale posadowiony na dość...
Lokalizacje mieszkaniowe w Polsce. Top 5 najciekawszych miejsc
Przy wyborze mieszkania kupujący największą wagę przykładają do ceny i oczywiście...
Ile lat Polak musi oszczędzać, aby kupić mieszkanie za gotówkę?
Czy osoba, która nie ma żadnych zasobów finansowych i nie korzysta z kredytu hipotecznego...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.