Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Kupno mieszkania obciążonego hipoteką

tagi tematyczne hipoteka kredyt hipoteczny zakup mieszkania
fot. Home Broker
fot. Home Broker

Obecnie większość osób kupujących nieruchomości posiłkuje się kredytem hipotecznym. Część mieszkań obciążonych hipoteką trafia ponownie na rynek jeszcze przed spłatą całości zobowiązania kredytowego. W jaki sposób bezpiecznie kupić mieszkanie obciążone hipoteką?

Na rynku mieszkaniowym na sprzedaż wystawianych jest coraz więcej mieszkań obciążonych hipoteką. Są to mieszkania kupione na kredyt, zaciągnięty na ogół na wiele lat na przykład dwadzieścia czy trzydzieści, a więc kredytobiorcy nie zdążyli jeszcze spłacić spłaty całości swojego zobowiązania. Zakup takiej nieruchomości może odstraszać część potencjalnych kupujących. Jednak pośrednicy działający na rynku nieruchomości twierdzą, że przygotowanie takiej transakcji zajmuje wprawdzie trochę więcej czasu, ale jest ona całkowicie bezpieczna.

Jedną z podstawowych czynności, które należy wykonać przy kupowaniu mieszkania jest dokładne sprawdzenie księgi wieczystej. Najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić czwartemu działowi, w którym znajdują się wpisy dotyczące hipotek. Warto bowiem pamiętać, że hipoteka obciąża nieruchomość, a nie jej właściciela, zatem kupując mieszkanie zadłużone z tytułu hipoteki musimy być świadomi, że wierzyciel (na przykład bank, w którym zaciągnięto kredyt mieszkaniowy) może dochodzić swoich praw także od nas jako nowego właściciela mieszkania. W przypadku istnienia wpisu z tytułu obciążenia hipoteką należy zadbać o to, by po sprzedaży został on wykreślony z księgi. Zwykle hipoteka obejmuje kredyt na zakup danej nieruchomości, ale bywają też zabezpieczenia innych zobowiązań (jak np. pożyczka hipoteczna).

Płatność w dwóch częściach
Choć wiele osób się tego obawia, to zakup mieszkania obciążonego hipoteką nie jest zbyt skomplikowany. Kupujący przelewa po prostu na rachunek banku wierzyciela kwotę odpowiadającą poziomowi zadłużenia, a resztę należności otrzymuje sprzedający. Najłatwiej zrobić to, gdy nieruchomość kupowana jest za gotówkę, ale posiłkowanie się kredytem wcale nie przekreśla szans na powodzenie tej operacji.
Trzeba tylko ten stary kredyt spłacić (pamiętając o możliwej prowizji za wcześniejszą spłatę, np. w wysokości 1 proc.). Nowy bank może zostać wpisany do hipoteki dopiero po wykreśleniu starego, a ten z kolei zgodzi się na wykreślenie hipoteki po otrzymaniu pieniędzy. Należy więc w akcie notarialnym dokładnie opisać jak transakcja zostanie zrealizowana, by interesy obu banków były zabezpieczone.

Przykład:
Kupujemy mieszkanie warte 300 tys. zł obciążone hipoteką z tytułu kredytu mieszkaniowego, którego saldo zadłużenia wynosi 200 tys. zł. Zaciągamy więc kredyt (w wysokości 250 tys. zł, bo np. 50 tys. zł mamy w gotówce), z którego 200 tys. trafia na rachunek służący do spłaty kredytu hipotecznego zaciągniętego przez dotychczasowego właściciela nieruchomości, a nadwyżka przekazywana jest sprzedającemu.

Pamiętajmy, że obciążonego hipoteką mieszkania nie można sprzedać bez opinii i zgody banku, który jest wpisany w hipotece. Załatwienie tych formalności może zająć nawet dwa tygodnie, więc zakup takiego mieszkania prawdopodobnie będzie trwał nieco dłużej niż lokalu z czystą hipoteką.

Uwaga na kredyty hipoteczne zaciągnięte we frankach
Sytuacja komplikuje się, gdy chcemy kupić nieruchomość obciążoną kredytem w walucie innej niż złoty. W związku z osłabieniem złotego może być tak, że biorąc pod uwagę dzisiejsze kursy walut, kwota zadłużenia przekraczać będzie wartość nieruchomości. Najwięcej problemów jest z mieszkaniami kupionymi na kredyt we franku szwajcarskim, bo wiele takich kredytów było zaciągniętych w latach 2006-2008, gdy kurs tej waluty był dużo niższy od obecnego. Nawet jeśli kwota kredytu nie jest problemem, to należy wziąć pod uwagę, że każdego dnia kursy walutowe się zmieniają, co powoduje wahania salda zadłużenia.

Zapytaj doradcę o kredyt hipoteczny

autor: Marcin Krasoń, Home Broker

aktualizacja: 16.09.2014

Polecane artykuły
Jaki kredyt na remont mieszkania?
Malowanie, tapetowanie, płytki do kuchni, łazienki, podłoga do salonu, nowe wyposażenie i...
Jakie mieszkanie kupimy w Warszawie za 300 tysięcy złotych?
Mała kawalerka w centrum, dwa pokoje na Białołęce lub 5-pokojowe mieszkanie na...
Spada popularność programu Mieszkanie dla Młodych
Coraz mniej osób kupujących mieszkanie korzysta z rządowego programu dopłat Mieszkanie...
Nowe osiedle na Ochocie w Warszawie. Mieszkania przy Włodarzewskiej
Nowe mieszkania w Warszawie przy ulicy Włodarzewskiej wybuduje Dom Development. W ramach...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.