Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Kupujemy działkę budowlaną pod Poznaniem

tagi tematyczne działka działka pod Poznaniem działki budowlane zakup działki
działka
działka

Okna z widokiem na tereny zielone, cisza, spokój, to urzeczywistnienie marzeń tych, którzy planują wybudować dom pod Poznaniem. Realizację planów trzeba zacząć od poszukiwania odpowiedniej działki. Wśród tysięcy ofert sprzedaży nieruchomości nie jest łatwo znaleźć działkę, która spełni nasze oczekiwania dotyczące lokalizacji i ceny.

Wiele osób na pewnym etapie życia zaczyna marzyć o osiedleniu się z dala od miejskiego hałasu. Marzenie to wiąże się jednak z obawami. Czy budowa nie zajmie nam za dużo czasu, czy zdołamy samodzielnie zrealizować inwestycję, czy taki plan w ogóle się opłaca? Szacuje się, że średnio za cenę 1 mkw. mieszkania w centrum miasta można zbudować 2 mkw. domu na przedmieściach. Poznaniak wybierając teren pod budowę domu zwraca uwagę przede wszystkim na lokalizację zapewniającą dogodny dojazd do pracy oraz oczywiście na cenę działki. W okolicach Poznania nie łatwo jest znaleźć działkę w atrakcyjnej cenie. Według analityków firm zajmujących się pośrednictwem na rynku nieruchomości (Metrohouse, Expander) średnio za metr kwadratowy działki budowlanej w Wielkopolsce trzeba zapłacić 180 zł. Oczywiście im bliżej granic metropolii jaką jest Poznań, tym wyższa cena.

Sprawdź: oferty sprzedaży działek pod Poznaniem >>


Jak znaleźć odpowiednią działkę budowlaną?
Zainteresowani kupnem działki zwykle zaczynają swoje poszukiwania w internetowych serwisach ogłoszeniowych. Po wyselekcjonowaniu ofert spełniających zadane kryteria, działają dalej sami lub z pomocą pośrednika.  – Klient przy wyborze działki budowlanej w dużym stopniu  kieruje się jej położeniem. Największym zainteresowaniem cieszą się działki zlokalizowane blisko terenów zieleni i w rejonie, z którego można sprawnie i szybko dojechać do większej aglomeracji – mówi Marcin Lewandowski z PLP Inwestycje. Dlatego też dużą popularnością wśród Poznaniaków cieszą się działki pod budownictwo jednorodzinne w Skórzewie, Dąbrówce, Szczepankowie i okolicach Kórnika. Szczególnie ta ostatnia lokalizacja jest bardzo modna. Inne popularne miejscowości to Radzewo, gdzie pośrednicy oferują działki już za 69 zł za mkw., a także Kamionki, Borówiec i Robakowo.

Zanim kupisz działkę sprawdź plan miejscowy
Nie każda działka może być przeznaczona pod budownictwo, dlatego też trzeba zapoznać się z aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego, który jest dostępny w urzędzie gminy. W planie znajdziemy również informację jak w ciągu najbliższych lat będzie się zmieniała okolica, w której kupujemy działkę, a także jakie warunki musi spełnić projekt naszego domu – jakiej może być wielkości, jakich materiałów możemy użyć. W przypadku braku MPZP trzeba wystąpić o decyzję ustalającą warunki zabudowy. Uzbrojenie działki to kolejny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę. Przyłączenie mediów na własną rękę może być czasochłonne i kosztowne. Ponadto dostęp do prądu jest warunkiem wydania pozwolenia na budowę domu. Na decyzje o zakupie działki wpływ mogą mieć także …sąsiedzi. Ich towarzystwo, a tym samym powstająca mała społeczność gwarantuje większe bezpieczeństwo oraz wsparcie ze strony gminy.

działka w Rokietnicy, nr oferty 2976
działka w Rokietnicy, nr oferty 2976
fot.: Wielopolska Nieruchomości
działka w Rokietnicy, nr oferty 2976
działka w Rokietnicy, nr oferty 2976
fot.: Wielopolska Nieruchomości

Kupiliśmy działkę. Co dalej?
Po zakupie działki wybieramy projekt architektoniczny. Należy pamiętać, że straty energii będą mniejsze, jeśli zbudujemy dom na działce płaskiej lub nachylonej w kierunku południowym. Na terenie o gęstym zadrzewieniu, które powoduje zacienienie działki, może być trudniej ogrzać dom. Także rodzaj wykorzystanych do budowy materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych i wykończeniowych, będzie miał wpływ na energooszczędność oraz jakość i komfort mieszkania.

Trend związany z wyprowadzką na przedmieścia aglomeracji jest zauważalny szczególnie w Wielkopolsce. Właśnie w tym regionie powstaje dużo kameralnych osiedli domów wolno stojących lub szeregowców. Aktywnie działają również inwestorzy indywidualni samodzielnie budujący domy.

autor: Źródło: Mission Public Relations

aktualizacja: 29.05.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.