Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Licencja i edukacja w nieruchomościach

tagi tematyczne Główny Urząd Statystyczny GUS

W związku z otwarciem dostępu do zawodu, to jest zniesieniem w Ministerstwie Infrastruktury egzaminów trzyszczeblowych i zastąpieniem ich postępowaniem jednoetapowym, specjalizacje z zakresu zarządzania nieruchomościami i pośrednictwa w obrocie nieruchomościami cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Nałożony obowiązek ukończenia studiów podyplomowych i praktyk zawodowych przyczynił się do powiększenia co najmniej dwukrotnie liczby słuchaczy na studiach podyplomowych. Jak podaje Marta Milewska, Prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorczości w Nieruchomościach: -Obecnie 54 uczelnie w 16 miastach wojewódzkich w Polsce kształcą na tych kierunkach. Zapotrzebowanie rynku na te usługi będzie wciąż rosło.

Według danych GUS na dzień 10 marca br. w Polsce zarejestrowanych było 137.414 firm, które wpisane są do prowadzenia działalności w zakresie zarządzania nieruchomościami, zaś licencjonowanych zarządców na wyżej wymieniony moment było 15.935. Dane te potwierdzają, że istnieją rozbieżności pomiędzy liczbą firm, które mają rejestrację a liczbą firm rzeczywiście prowadzących tę działalność. W skali kraju w zakresie zarządzania nieruchomościami tylko 11,5% prowadzi działalność w tym zakresie! Natomiast spośród 14.147 firm mających rejestrację w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami 71,6% prowadzi tę działalność. Różnice te wskazują na istnienie dużego zapotrzebowania rynku na wykwalifikowanych pracowników, a tym samym - dużego zapotrzebowania pracowników na uzyskanie wymaganych kwalifikacji zawodowych.

Nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury scedowało na organizatorów praktyk zawodowych obowiązek przeprowadzenia sprawdzianu umiejętności na koniec 6-miesięcznych warsztatów. Sprawdzian ma na celu zweryfikowanie praktycznego przygotowania do zawodu. W związku z powyższym istnieje konieczność skrupulatnego przygotowania w trakcie praktyk planów zarządzania, bądź opisów transakcji, i przedstawienie przed komisją wiedzy opisanej w tych pracach. Wymaga to sumiennego podejścia przyszłych licencjonowanych zarządców i pośredników. Stowarzyszenie Przedsiębiorczości w Nieruchomościach przeprowadziło w nowym trybie już 4 edycje sprawdzianów umiejętności, w których uczestniczyło ponad 200 praktykantów. Procent zdawalności po zakończonym programie praktyk SPWN wyniósł 99%.
Marta Milewska komentuje: „Wysoki poziom merytoryczny prowadzących warsztaty przyczynił się do rzetelnego i praktycznego przygotowania absolwentów do wykonywania zawodu. Dobór kadry na praktyki SPWN trwał 4 lata i jest wciąż udoskonalany. Bieżąca analiza rynku zarządców i pośredników pozwala na dotarcie do najwyższej klasy specjalistów, mających na co dzień do czynienia z obsługiwanymi przez nich nieruchomościami”.

autor: źródło: Marta Milewska Prezes SPWN

aktualizacja: 12.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.