Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Likwidacja licencji dla pośredników w obrocie nieruchomościami?

tagi tematyczne likwidacja licencji pośrednik nieruchomości zarządca nieruchomości

Rząd zamierza otworzyć dostęp do blisko 50 zawodów. Wśród nich znalazło się pośrednictwo w obrocie nieruchomościami oraz zarządzanie nieruchomościami. Według pośredników nieruchomości w ten sposób do wykonywania zawodu dopuszczone zostaną osoby bez odpowiedniego profesjonalnego i merytorycznego przygotowania i wykształcenia.

Polskie przepisy ograniczają dostęp do 380 zawodów - to rekordowa liczba w Unii Europejskiej. Dlatego rząd planuje, by ich liczba zmniejszyła się do 100. 

 - W tej pierwszej puli 50 zawodów, jaką się proponuje, znaleźli się pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Nie znane są jeszcze szczegóły, ponieważ projekt ustawy zostanie przedstawiony w sobotę 3 marca. Sądzimy, że będzie to zmierzało w kierunku likwidacji licencji dla pośredników, zarządców nieruchomości i dla rzeczoznawców - mówi Aleksander Skirmuntt, członek zarządu Emmerson S.A.

Taka propozycja z pewnością będzie budziła sprzeciw działających w tych zawodach, którzy - zgodnie z przepisami - mają odpowiednie wykształcenie i regularnie się doszkalają.

Zobacz także: Franczyza kołem ratunkowym dla małych biur nieruchomości?

Zdaniem Aleksandra Skirmuntta grozi to jednak obniżeniem profesjonalizmu osób pracujących w branży.

 - Kiedy rodził się rynek nieruchomości w Polsce, prawie 20 lat temu, w  zawodzie brakowało profesjonalizmu, brakowało szkoleń, dobrej wiedzy. Pośrednicy doszli do wniosku, że trzeba to jakoś regulować, trzeba zmusić ludzi pracujących na rynku, żeby podnosili swoją wiedzę i  świadczyli usługi z dużym profesjonalizmem - wyjaśnia Skirmuntt.

Jednocześnie dodaje, że pozostawienie transakcji na rynku mieszkaniowym w rękach nieodpowiednio wykształconych i osób bez przeszkolenia, może oznaczać kłopoty dla klientów.

 - Przy sprzedaży i zakupie nieruchomości wchodzą w grę bardzo duże pieniądze, w związku z tym osoby, które zajmują się tym obrotem, powinny być dobrze przygotowane - podkreśla członek zarządu agencji Emmerson.

I odpiera zarzuty ze strony rządu, że licencje w pewnym sensie utrudniają dostęp nowym osobom do pracy w zawodzie: - Teraz uzyskanie licencji nie jest związane z egzaminem państwowym. Trzeba tylko ukończyć kierunkowe studia. Uważamy, że to w żaden sposób nie ogranicza dostępu do zawodu. Natomiast posiadanie licencji pośrednika gwarantuje, że świadczę usługi na wysokim poziomie i jestem profesjonalistą.

Rządowy projekt reformy deregulacyjnej zakłada, iż przyszli zarządcy i pośrednicy nieruchomości nie będą musieli posiadać licencji zawodowej, ani nawet odpowiedniego wykształcenia. Do rozpoczęcia pracy w zawodzie ma wystarczyć ukończenie szkoły podstawowej i wpis do rejestru.

Zwolennicy deregulacji podkreślają, że dzięki zniesieniu licencji powstaną nowe miejsca pracy, a w wyniku większej konkurencji obniżone zostaną ceny usług świadczonych przez specjalistów w licencją.

autor: Źródło: newseria.pl

aktualizacja: 29.02.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.