Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Lofty: oryginalne mieszkania

tagi tematyczne apartamenty lofty mieszkanie w fabryce nietypowe nieruchomości oryginalne mieszkania
Lofty: budynek zaadaptowany na biuro firmy
Lofty: budynek zaadaptowany na biuro firmy

Stare magazyny czy opustoszałe fabryki - takich obiektów w Polsce nie brakuje. Ich adaptacja na cele mieszkaniowe czy biurowe nie jest tanią inwestycją, ale za to efekt końcowy cieszy każdego właściciela. Tak powstają lofty - budynki, w których historia przeplata się z nowoczesnością.

Moda na lofty przywędrowała do Polski z zachodu kilkanaście lat temu. Pierwsze mieszkania w starych, fabrycznych budynkach powstały w Łodzi, w dawnej przędzalni na Księżym Młynie. Następnie lofty miały pojawić się w Warszawie w opuszczonych Polskich Zakładach Optycznych oraz w Starej i Nowej Przędzalni w Żyrardowie. W Zielonej Górze na mieszkania przerobiono poniemiecki zakład włókienniczy przy ulicy Fabrycznej. Drugie życie otrzymało także sporo poprzemysłowych obiektów na Górnym Śląsku. Natomiast w Poznaniu, podobnie jak w Kołobrzegu, do użytku zaadaptowano stare koszary wojskowe.

Lofty kojarzone są z ekstrawaganckim mieszkaniem o dużych powierzchniach pomieszczeń i wielkich oknach, z odkrytymi instalacjami biegnącymi wzdłuż ścian. - Ten typ architektury daje duże możliwości aranżacyjne wnętrza. Niesie ze sobą jednak ograniczenia, do których współcześni konsumenci są przyzwyczajeni, takie jak brak tarasów, balkonów, czy ograniczone miejsca parkingowe – mówi architekt Urszula Kałużna z Elipsa Design. Istniejące rozwiązania architektoniczne nie zawsze da się zmienić, nie zaburzając całej koncepcji konstrukcyjnej budynku. - Lofty to apartamenty dla osób, które oczekują przestrzeni, z dala od standardów współczesnego budownictwa. Równocześnie zdają sobie sprawę z ceny, jaką za nią płacą  – dodaje arch. U. Kałużna.

Lofty: budynek zaadaptowany na biuro firmy
Lofty: budynek zaadaptowany na biuro firmy
fot.: Elipsa Design
Lofty: budynek zaadaptowany na biuro firmy
Lofty: budynek zaadaptowany na biuro firmy
fot.: Elipsa Design

Mieszkania w pofabrycznych obiektach do tanich nie należą. Dlatego po początkowym zachwycie loftami rynek nieco ochłonął i obecnie nie jest łatwo znaleźć chętnych na inwestowanie w takie lokum. - Polska nie jest jeszcze do końca gotowa na przyjęcie tego typu produktu – mówi Barbara Kielczyk, ekspert rynku nieruchomości. - Polacy lubią mieszkać tradycyjnie, wynika to po części z przyczyn ekonomicznych, a po części z niewielkiej grupy osób o duchu artystycznym, która chciałaby mieszkać w ekstrawaganckich wnętrzach – tłumaczy.
Klienci zainteresowani kupnem loftu to głównie ludzie powyżej trzydziestego roku życia, uprawiający wolne zawody, związani ze środowiskiem artystycznym. - 70 procent osób poszukujących obecnie swoich czterech kątów to osoby młode, nastawione raczej na konwencjonalne rozwiązania w postaci dwupokojowych mieszkań lub kawalerek. Lofty to rynek dla koneserów - mówi Magdalena Czuryńska, rzecznik prasowy firmy Agrobex. Firma ta zaadaptowała koszary XV Pułku Ułanów Poznańskich, tworząc jedną z ciekawszych inwestycji mieszkaniowych w stolicy Wielkopolski.

Lofty: budynek zaadaptowany na biuro firmy
Lofty: budynek zaadaptowany na biuro firmy
fot.: Elipsa Design
Wnętrze loftu
Wnętrze loftu
fot.: Elipsa Design

autor: Źródło: Passion PR

aktualizacja: 28.02.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.