Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Małe mieszkania najbardziej popularne

tagi tematyczne deweloperzy kredyt hipoteczny małe mieszkania mieszkanie kompaktowe zdolność kredytowa
Mini mieszkanie w kamienicy w Łodzi. Nr oferty: 168324
Mini mieszkanie w kamienicy w Łodzi. Nr oferty: 168324

Wielu Polaków nie stać na zakup nowego mieszkania o dużym metrażu. Wpływają na to nie tylko ograniczenia finansowe, ale też mniejsza dostępność kredytów hipotecznych. W odpowiedzi na tę sytuację deweloperzy budują coraz mniejsze lokale by dostosować się do nowych potrzeb klientów. Małe mieszkania są coraz bardziej poszukiwane.

 

Zdolność kredytowa Polaków maleje
Wraz z początkiem 2012 roku weszła w życie rekomendacja SIII Krajowego Nadzoru Finansowego. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa systemu bankowego poprzez ograniczenie ryzykownej polityki kredytowej uprawianej przez instytucje bankowe (m.in. udzielanie kredytów osobom, których nie stać na ich spłatę). W ten sposób KNF chce zapobiec sytuacji jaka miała miejsce w USA w roku 2007. Wówczas wiele banków udzielało kredytów hipotecznych osobom, które nie były w stanie ich spłacać, w efekcie czego banki traciły płynność finansową i stawały się niewypłacalne wobec swoich wierzycieli.  

Zapytaj doradcę finansowego o kredyt hipoteczny, murator FINANSE >>

Nowa rekomendacja to lista dobrych praktyk banków w kwestii udzielania kredytów hipotecznych. Najważniejsza zmiana dotyczy sposobu liczenia zdolności kredytowej. Według nowych przepisów zdolność kredytowa będzie liczona teraz maksymalnie na 25 lat. Samo zobowiązanie będzie można zaciągnąć na dłuższy okres - 30, 40 lat. - Jeżeli okres spłaty kredytu będzie choćby częściowo pokrywał się z wiekiem emerytalnym klienta, to bank zobowiązany będzie do uwzględnienia prawdopodobieństwa obniżenia wysokości dochodu w tym czasie – dodaje Łukasz Kosiński, ekspert Credit House Polska i Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Banki zaostrzyły warunki przyznawania kredytów hipotecznych
Rekomendacje KNF ograniczyły także możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego w walutach obcych. Instytucje bankowe w obawie o swoją płynność zaczęły wycofywać kredyty walutowe już w IV kwartale 2011 roku, tylko kilka oferuje jeszcze kredyty w euro. Według dokumentu Sytuacja na rynku kredytowym* aż 46% ankietowanych banków przyznało, że w ostatnim kwartale 2011 roku zaostrzyło politykę kredytową w segmencie kredytów mieszkaniowych. Wśród elementów, które składały się na bardziej restrykcyjne podejście banków wymienić należy m.in. podwyższenie wkładu własnego kredytobiorcy. Banki w badaniu wymieniły także: wycofanie oferty kredytów walutowych oraz zaostrzenie zasad w sposobie obliczanie zdolności kredytowej, która jest następstwem zapisów rekomendacji S III.

Zmiany warunków przyznawania kredytów hipotecznych sprawiają, że możliwości kredytowe Polaków maleją. Szczególnie wymóg obliczania zdolności na okres 25 lat sprawia, że można pożyczyć mniejszą kwotę niż pod koniec 2011 roku. Zdaniem eksperta Credit House, trzyosobowa rodzina, której dochód netto wynosi 4,5 tys. zł i nie spłaca ona żadnych innych zobowiązań, może liczyć w jednym z banków na kredyt w wysokości 306 tys. zł, a w innym na 376 tys. zł. Ta sama rodzina w IV kwartale ubiegłego roku mogła liczyć odpowiednio na 339 tys. zł i 406 tys. zł kredytu, czyli o ok. 30 tyś więcej. Oznacza to, że w przeciągu kilku tygodni zdolność kredytowa Polaków zmniejszyła się średnio o ok. 30 tys. zł, czyli o nieco ponad 7%.

Wygodne małe mieszkanie

Ograniczenie udzielania kredytów hipotecznych ma wpływ na ofertę deweloperów i popyt. Na rynku mieszkaniowym można zaobserwować trend do budowania małych lokali, które sprzedaje się łatwo i szybko. - Dopóki banki nie poluzują polityki kredytowej, to właśnie mieszkania o małym metrażu będą najbardziej poszukiwane na rynku, ze względu na ich niską cenę - stwierdza Bartosz Turek, Home Broker, ZFDF. Zdaniem eksperta obniża się średnia powierzchnia mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów - we wrześniu 2011 roku spadła ona poniżej 60 mkw. To i tak dużo, gdyż aktualnie najbardziej poszukiwane są mieszkania o metrażu nieco ponad 50 mkw.


Małe mieszkanie na warszawskim Bemowie:

Małe mieszkanie, Warszawa Bemowo
fot.: Lech Nieruchomości
Małe mieszkanie, Warszawa Bemowo
fot.: Lech Nieruchomości
Małe mieszkanie, Warszawa Bemowo
fot.: Lech Nieruchomości


Ciekawym przykładem wśród mieszkań o małych rozmiarach są tzw. mieszkania kompaktowe czyli kilka pokoi na niewielkim metrażu np. 40-metrowe mieszkanie z czterema pokojami znajdującymi się na dwóch poziomach. W ofertach na rynku wtórnym można znaleźć także oryginalne kawalerki w starych  kamienicach. Mają one zazwyczaj niewielkie powierzchnie - nawet mniej niż 15 mkw., ale dzięki temu że są wysokie, można w nich zaaranżować dodatkową powierzchnię – antresolę. Takie małe, nietypowe mieszkania cieszą się zainteresowaniem głównie młodych osób oraz singli.

Małe mieszkanie jest tańsze i co oczywiste, łatwiejsze będzie pozyskanie kredytu hipotecznego na jego zakup. Rata zaciągniętego zobowiązania zwykle będzie niższa niż opłata za wynajem mieszkania o zbliżonym metrażu. Jeśli nieruchomość jest w dobrej lokalizacji, to nie powinno być też w przyszłości problemów z jej sprzedaniem.

Jak będzie wyglądał rynek mieszkaniowy w niedalekiej przyszłości? Wyniki ankiety prowadzonej przez NBP pokazują jednoznacznie, że bankowcy spodziewają się dalszego zaostrzania polityki odnośnie kredytów. A to z kolei może doprowadzić do budowania przez deweloperów jeszcze tańszych, a przez to i mniejszych lokali mieszkalnych.

* Raport powstał na podstawie ankiety przeprowadzanej przez NBP w IV kwartale wśród przewodniczących komitetów kredytowych kilkudziesięciu największych banków w Polsce.

autor: Źródło: Żarówka PR i Marketing

aktualizacja: 08.01.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.