Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Mały dom jednorodzinny – marzenie wielu Polaków

tagi tematyczne ceny domów dom jednorodzinny mały dom szeregowiec zakup domu
Dom wolno stojący, 90 mkw.

Idealny dom jednorodzinny powinien być mały – do 100 m2, ale posadowiony na dość dużej działce, w cichej okolicy, blisko miasta. Nie jest istotne czy dom będzie nowy czy z rynku wtórnego, ale powinien być w dobrym stanie technicznym.

O jakim domu marzy większość Polaków? Według sondażu przeprowadzonego przez portal propertyjournal.pl powinien to być mały dom wolno stojący o powierzchni do 100 m2, położony na działce, której minimalna powierzchnia wynosi 800–1200 m2. Dom może być nowy lub z rynku wtórnego, ale w dobrym stanie technicznym, nie wymagający dużych nakładów na wykończenie czy remont, piętrowy albo parterowy z użytkowym poddaszem, położony w spokojnej okolicy. Gdyby jeszcze ta cicha okolica znajdowała się w granicach miasta, to bylibyśmy skłonni zaakceptować nawet trudniejszy dojazd do centrum. W przypadku wyboru lokalizacji podmiejskiej odległość do miasta powinna być nie większa niż 20 kilometrów, a okolica musi być dobrze skomunikowana ze śródmieściem. I oczywiście ważna jest cena - nie powinna przekraczać 650 tys. zł dla miasta oraz 490 tys. zł dla okolic pozamiejskich.
 
Takie preferencje przedstawiło 53% uczestników sondażu, z przedziału wiekowego 25–49 lat. Natomiast 27% osób opowiedziało się za zamieszkaniem w segmencie zabudowy szeregowej, jednak przy spełnieniu kryterium jakim jest lokalizacja w cichej, zielonej okolicy, z dobrym dojazdem do centrum miasta. Osoby preferujące mieszkanie w szeregowcu najbardziej są zainteresowane metrażem mieszczącym się w przedziale od 140 do 200 m2, nawet przy małej działce – do 450 m2. Akceptowalna, maksymalna cena kupna segmentu w mieście to 500 tys. złotych. Alternatywą dla zwolenników tej formy zamieszkania byłoby kilkupokojowe mieszkanie z bardzo dużym tarasem, będącym namiastką ogrodu.
 
Zaskakująco niewiele osób, bo tylko 8%, zdecydowałoby się na zakup domu w zabudowie bliźniaczej. Pozostali, czyli 12%, chętnie zamieszkaliby w lokalu z przynależnym ogródkiem, w małym domu mieszkalnym, mieszczącym 4–6 mieszkań, zlokalizowanym w obrębie miasta, w zielonej dzielnicy, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą usługową i komunikacją publiczną.
 
Ważnym aspektem, na który zwracano uwagę, niezależnie od typu domu, były koszty eksploatacji, a w tym przede wszystkim ogrzewania pomieszczeń i wody. Stąd większe zainteresowanie budynkami wybudowanymi w ostatnich latach, z wykorzystaniem technologii energooszczędnych, za które kupujący gotowi byliby zapłacić nawet nieco wyższą kwotę.

Galeria domów z rynku wtórnego, powierzchnia do 100 m2:

Preferencje kupujących domy wobec aktualnej oferty rynkowej
Według danych biura nieruchomości WGN, podaż domów na rynku wtórnym jest od lat wysoka i kilkunastokrotnie przewyższa popyt. To sprawiło, że od 2012 roku obserwuje się postępujące obniżki cen ofertowych domów. Przeciętny poziom korekt w przypadku domów w średnim standardzie wyniósł 21%. Większe przeceny, nawet do 32%, można było znaleźć w grupie drogich rezydencji wycenionych powyżej kilku milionów złotych, zalegających w sprzedaży kilka lat. Obecnie w obrębie dużych miast wystawianych jest na sprzedaż sporo domów wolno stojących w cenie poniżej 700 tys. złotych, a w okolicach pozamiejskich domy oferowane są nawet za 350–400 tys. złotych.
Ceny szeregowców również podlegały stopniowym korektom i obecnie można kupić segment za 650–700 tys. złotych w dobrej lokalizacji miejskiej, a na obrzeżach nawet za około 450 tys. złotych.

Domy jednorodzinne – rynek pierwotny
Domy oferowane przez deweloperów na rynku pierwotnym to przede wszystkim segmenty szeregowe - taki typ zabudowy pozwala na optymalne wykorzystanie terenu i korzystny dla inwestora rachunek ekonomiczny. Kolejną grupę stanowią domy w zabudowie bliźniaczej. Natomiast najrzadziej deweloperzy realizują osiedla domów wolno stojących.

Ceny domów są zróżnicowane w zależności od standardu i lokalizacji. Można znaleźć oferty już od około 270 tys. zł, jak również domy w cenie powyżej 1,5 miliona złotych. Nowe domy w zdecydowanej większości oferowane są w standardzie deweloperskim, z wykończoną elewacją, ale surowym wnętrzem. Pozwala to na wystawienie niższej, konkurencyjnej ceny sprzedaży, ale wymaga od nabywców poniesienia dodatkowych kosztów. Często deweloperzy mają w swoich programach sprzedaży usługę wykończenia wnętrz zgodnie z życzeniem nabywcy.
Domy wciąż uważane są za dobro luksusowe – sprzedaje się je trudniej niż mieszkania, dlatego w aktualnych warunkach rynkowych stanowią niespełna 5% całkowitej oferty deweloperskiej.

autor: Małgorzata Battek, WGN

aktualizacja: 16.01.2014

Polecane artykuły
Jak pozyskać kredyt na budowę domu?
Kredyt na budowę domu systemem gospodarczym jest podobny do kredytu hipotecznego...
Dom jednorodzinny – lepiej wybudować czy kupić gotowy? Co się bardziej opłaca?
Wielu indywidualnych inwestorów boryka się z dylematem – wybudować dom...
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego tylko do końca roku
Tylko do końca 2013 roku można zaciągnąć kredyt hipoteczny na 100 procent wartości...
Miasto ogród czyli domy i mieszkania wśród zieleni. Galeria domów z ogrodami
Główną zaletą miasta ogrodu jest położenie domów wśród drzew i zieleni, co zapewnia...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.