Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Mieszkania do remontu, mieszkania zadłużone - jak znaleźć cenową okazję?

tagi tematyczne licytacja komornicza mieszkanie do remontu okazja na rynku nieruchomości tanie mieszkania
.
.

Zakup mieszkania do remontu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Oczywiście najbardziej opłacalne jest kupowanie tanich nieruchomości w dobrych lokalizacjach lub dzielnicach, w których planowane są duże miejskie inwestycje infrastrukturalne.

Według pośredników nieruchomości, na wtórnym rynku mieszkaniowym, okazji cenowych trzeba poszukiwać wśród mieszkań kwalifikujących się do remontu lub obciążonych długiem - ich właściciele zwykle chcą pozbyć się nieruchomości jak najszybciej.

Czym kierować się poszukując okazji na rynku mieszkaniowym? Przede wszystkim ceną, ale trzeba też oszacować potencjał nieruchomości i ewentualne koszty remontów. Kluczowa dla określenia wartości mieszkania jest lokalizacja. Największą wartość mają oczywiście nieruchomości położone bliżej centrum, w atrakcyjnej okolicy z dobrze rozwiniętą komunikacją miejską. 

Czy opłaca się kupić mieszkanie do remontu? Gdzie szukać okazji?


Mieszkanie w zrujnowanej kamienicy w ścisłym centrum
Planując zakup takiej nieruchomości przede wszystkim powinniśmy wcześniej oszacować koszt remontu. Następnie warto pokusić się o zbadanie stosunków własnościowych mieszkańców kamienicy i stanu technicznego samego budynku. Jeśli wspólnota mieszkaniowa jest gotowa pokryć koszty np. remontu elewacji, a z naszego rachunku wynika, że nam się to opłaci – mamy cenowy strzał w dziesiątkę. Zniszczone mieszkania zlokalizowane w kamienicach są tanie, mieszkania po remoncie są już wyceniane powyżej średniej, a jeśli cała kamienica jest wyremontowana i na dodatek mieści się w prestiżowej lokalizacji – nieruchomość zyskuje jeszcze bardziej na prestiżu i wartości. Na przykład w ofercie pośredników z WGN znajduje się mieszkanie na wrocławskim Ołbinie w kamienicy z 1901 roku. Wyceniono je na 3600 zł za metr kwadratowy, ponieważ nieruchomość kwalifikuje się do remontu. Natomiast mieszkanie w wysokim standardzie, w innej kamienicy w Śródmieściu Wrocławia, zostało już wycenione na 9000 zł/m2.

Mieszkania w wielkiej płycie
Mieszkania w blokach z wielkiej płyty mają wprawdzie swoje wady, ale ciągle jeszcze są dość popularne na rynku wtórnym. Dzięki termomodernizacjom, remontom i odnawianiu fasad, stan techniczny i wygląd bloków znacznie się poprawił. Zaletą takich bloków jest bardzo dobre położenie – blisko centrów miast, w dzielnicach z dobrze rozwiniętą komunikacją i miejską infrastrukturą. Mieszkania w wielkiej płycie są dużo tańsze od tych położonych na nowych osiedlach w podobnej lokalizacji.

Jeśli więc znaleźliśmy mieszkanie w bloku blisko centrum, uczelni wyższej, siedziby dużego korporacyjnego pracodawcy i na dodatek ma niską cenę – możemy uznać, że trafiliśmy na okazję cenową. Taka nieruchomość może być atrakcyjna z punktu widzenia najemców, a jej wartość ze względu na dobrą lokalizację na pewno jest wyższa.

Miejskie inwestycje wpływają na wartość okolicznych nieruchomości
Poszukiwacze okazji powinni być na bieżąco z planami inwestycyjnymi w miastach – zarówno jeśli chodzi o inwestycje komercyjne i mieszkaniowe, jak i infrastrukturę. Jeśli np. wiemy, że w peryferyjnej dzielnicy w najbliższej przyszłości ma powstać węzeł komunikacyjny lub ważna droga, to możemy zakładać, że wartość nieruchomości w tym rejonie wzrośnie. Podobny wpływ na wzrost cen nieruchomości ma realizacja inwestycji komercyjnych na przykład budowa parku rozrywki, aquaparku, dużego centrum handlowego czy siedziby dużej firmy.

Jednym z psychologiczno–marketingowych aspektów oceny lokalizacji jest jej rozpoznawalność. Jeśli okolica jest znana, kojarzy się pozytywnie, jest odwiedzana przez wiele osób, znajdują się w niej popularne obiekty rozrywkowe i kulturalne, wówczas wzrasta również wartość przyległych nieruchomości mieszkaniowych.

A więc trzeba uważnie śledzić miejskie i komercyjne plany inwestycyjne. Duża inwestycja deweloperska w jakiejś zapomnianej dzielnicy może wiązać się np. z remontem infrastruktury. Takie działania na ogół mają wpływ na zmianę charakteru całej okolicy i pozytywną jej ocenę przez przyszłych mieszkańców, a co za tym idzie, na wzrost wartości nieruchomości.

Zakup mieszkania zadłużonego
Okazji cenowych można poszukiwać wśród mieszkań zadłużonych, a takie coraz częściej trafiają na rynek. Oczywiście przy tego typu transakcjach należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej sprawdzić stan prawny nieruchomości z pomocą profesjonalisty – pośrednika lub prawnika. Osoby sprzedające mieszkania zadłużone skłonne są znacznie obniżyć cenę, byleby jak najszybciej pozbyć się zobowiązań.
Tanie mieszkanie można kupić również na licytacji komorniczej. Takich ofert nie brakuje. Niestety w przypadku licytacji komorniczej kluczowy jest czas – należy się spieszyć, na dodatek na bieżąco śledzić ogłoszenia o licytacjach i rywalizować z konkurencją. Musimy mieć też gotówkę, a przynajmniej możliwość szybkiego jej zdobycia. By wziąć udział w licytacji należy wpłacić wadium w wysokości 10 proc. ceny wywoławczej. Jeśli przegramy – otrzymujemy zwrot wadium, jeśli wygramy - mamy dwa tygodnie na sfinalizowanie transakcji. Prawo zezwala na wydłużenie tego terminu, ale prolongata nie może trwać dłużej niż miesiąc. W tym czasie może nie udać się znaleźć banku, który skredytuje nam zakup.

Wytrawny inwestor może z czasem przekształcić poszukiwanie okazji cenowych w stałe zajęcie. Jednak taka praca przyniesie korzyści tylko w przypadku przemyślanych zakupów nieruchomości i dobrej znajomości rynku. Przede wszystkim należy znać wartość rynkową nieruchomości w okolicy, rzetelnie określić koszty przyszłych remontów i mądrze oszacować potencjał nieruchomości, którą zamierzamy kupić.

autor: Dział Analiz WGN

aktualizacja: 13.05.2015

Polecane artykuły
Mieszkania idealnie przygotowane do sprzedaży. Top 9
Pośrednicy nieruchomości coraz większą wagę przykładają do odpowiedniego przygotowania...
Sprawdź sąsiedztwo zanim kupisz mieszkanie
Istnieją setki rzeczy, które mogą irytować w okolicy mieszkania. W zależności od...
Tanie mieszkanie w Warszawie
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie? W której dzielnicy można kupić tanie...
Własny ogródek w mieście. Mieszkania na parterze. GALERIA
Mieszkania na parterze, szczególnie te w nowym budownictwie, cieszą się coraz większą...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.