Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Mieszkania do remontu najlepiej kupować w Krakowie i we Wrocławiu

tagi tematyczne ceny mieszkań koszty remontu lokal do remontu malowanie mieszkania mieszkania do remontu mieszkanie okazja odświeżenie mieszkania okazja nieruchomości prace remontowe remont mieszkania roboty remontowe
Osiedle mieszkaniowe w Konstancinie-Jeziornie, bloki
Osiedle mieszkaniowe w Konstancinie-Jeziornie, bloki

Lokale wymagające remontu są średnio o 340 zł tańsze za metr kwadratowy od mieszkań w dobrym stanie.

Lokale wymagające remontu są średnio o 340 zł tańsze na metrze kwadratowym od mieszkań w dobrym stanie. Taka kwota nie wystarczy na przeprowadzenie gruntownego remontu z wykorzystaniem tanich materiałów, a co dopiero jeśli chce się użyć rozwiązań z wyższej półki. Polowanie na okazyjne mieszkania do remontu ma największy sens w Krakowie i we Wrocławiu, a najmniej opłaca się w Warszawie – wskazują dane Home Broker.

Wakacje tradycyjnie są czasem remontów. W tym roku może to być wyjątkowo popularna forma spędzania wakacji, bo sprzedaż sprzętu RTV, AGD oraz mebli, które zwykle przynajmniej częściowo wymienia się podczas remontów była w czerwcu aż o 20% większa niż przed rokiem. Home Broker sprawdził, ile średnio trzeba wydać w na remont lub odświeżenie dwupokojowego mieszkania o powierzchni 50 m kw. Przyjęliśmy dosyć szeroki zakres robót, ale wybraliśmy tanie materiały. Otrzymaliśmy sumę rzędu 33 tys. zł bez podatku VAT wraz z robocizną, czyli 650 zł na metr kwadratowy.
________________________________________
Zakres robót remontowych:

1. Wyrównanie ścian i sufitów z malowaniem,
2. Wyrównanie podłóg i położenie terakoty w łazience i kuchni oraz paneli i cokołów w pokojach
3. Położenie glazury w kuchni i łazience,
4. Wymiana gniazd i włączników elektrycznych,
5. Wymiana baterii, umywalki, zlewu, sedesu i wanny,
6. Wymiana drzwi wewnętrznych na płytowe wraz z ościeżnicami,
7. Wymiana okien i drzwi balkonowych.
________________________________________

Proporcjonalnie najdroższy remont łazienki

Głównym kosztem jest remont dwóch największych pokoi, gdzie najdroższe są: wymiana parkietu, okien i wylewka samopoziomująca. Gdyby jednak przeliczyć koszt remontu każdego pomieszczenia na jego powierzchnię okazałoby się, że przy założonym zakresie robót, wyremontowanie m kw. łazienki jest najdroższe i kosztuje 1045 zł netto. Rzeczywisty koszt remontu może być inny od przyjętego przez nas. Wzrośnie nawet dwukrotnie, jeśli zastosujemy materiały z wyższej półki. Poza tym, stawki robocizny w poszczególnych częściach Polski istotnie się od siebie różnią.

Popularnym rozwiązaniem jest wykonywanie prac remontowych we własnym zakresie czy z pomocą rodziny. Taka opcja pozwala zaoszczędzić przynajmniej 25% oszacowanej przez nas wartości remontu (w takim wariancie trzeba dodać wypożyczenia sprzętu i narzędzi). Koszt materiałów do remontu mieszkania o powierzchni 50 m kw. wyniesie blisko 23 tys. zł netto. W przeliczeniu na m kw. daje to kwotę rzędu 460 zł.

Kalkulacja kosztów

Przeciętnie różnice w cenach nie wystarczą na pokrycie kosztów remontu

Czy więc opłaca się zakup mieszkania do remontu zamiast lokalu nie wymagającego nakładów finansowych? Okazuje się, że dla 11 zbadanych miast mieszkania kwalifikowane jako „do remontu” są średnio o 339 zł tańsze w przeliczeniu na m kw. od lokali w dobrym stanie. Odnosząc to do oszacowanych przez nas kosztów widać, że kupując lokal do remontu w średniej cenie i wykonując następnie remont w sumie zapłacilibyśmy więcej niż nabywając mieszkanie, które nie wymaga dużej przebudowy.

W Warszawie nie dostaniesz dużego upustu za zły stan lokalu

Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że w poszczególnych miastach sytuacja ta może wyglądać różnie. Najniższą różnicę - 278 zł - między ceną ofertową m kw. mieszkania nie wymagającego nakładów finansowych a lokalu do remontu widać w Warszawie. Na kolejnych miejscach znajdują się Gdańsk i Lublin, gdzie kwota zaoszczędzona na zakupie mieszkania byłaby zbliżona do kosztu remontu, ale wykonanego we własnym zakresie.

Najbardziej opłaca się remontować we Wrocławiu i w Krakowie

Największe różnice pomiędzy cenami mieszkań wymagających i nie wymagających remontu Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Bydgoszczy. We Wrocławiu różnica wynosi aż 972 zł, a w Krakowie 953 zł na metrze kwadratowym.

Cena ofertowa mieszkania
Źródło: Home Broker

autor: Katarzyna Siwek, Bartosz Turek, Home Broker

aktualizacja: 30.07.2010

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.