Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Mieszkania w blokach z wielkiej płyty najtańsze na rynku

tagi tematyczne mieszkanie do remontu mieszkanie w bloku rynek wtórny wielka płyta
Bloki w Elblągu przy Szarych Szeregów
Bloki w Elblągu przy Szarych Szeregów

Mieszkania w blokach, wybudowanych w epoce kiedy w budownictwie dominowała wielka płyta, stanowią w największych polskich miastach od 12 do 17 procent całkowitych zasobów mieszkaniowych.

Na udział budynków wielkopłytowych w zasobach mieszkaniowych miast liczących powyżej 200 tysięcy mieszkańców, w dużym stopniu miał wpływ stopień ich zniszczenia w czasie działań wojennych. W miastach, w których konieczna była rozległa odbudowa, wielka płyta znajdowała szerokie zastosowanie. Miastami o najwyższym wskaźniku zabudowy mieszkaniowej zrealizowanej w tej technologii są Warszawa i Wrocław. Jednak na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, dzięki aktywności budowlanej deweloperów, udział procentowy mieszkań w blokach z płyty ulegał obniżeniu i nadal będzie sukcesywnie się zmniejszał.

Polskie blokowiska z wielkiego bloku i wielkiej płyty, z których najstarsze mają już ponad pół wieku, mogą jeszcze funkcjonować dłużej niż 100 lat, pod warunkiem poddania ich modernizacji. Budynki powinny być przede wszystkim dostosowane do współczesnych norm cieplnych poprzez termomodernizację elewacji, wymianę stolarki okiennej oraz infrastruktury technicznej.

Ogłoszenia: mieszkania na sprzedaż 


Bloki przy Akademickiej w Bydgoszczy
Bloki przy Akademickiej w Bydgoszczy
fot.: google street view
Poznań, Winogrady, Osiedle Zwycięstwa. Nr oferty 35386
Poznań, Winogrady, Osiedle Zwycięstwa. Nr oferty 35386
fot.: AZielińska Nieruchomości

W obrocie nieruchomościami mieszkania w takich blokach mają swoich zwolenników, zwłaszcza w latach, kiedy kredyty hipoteczne stają się drogie lub trudno dostępne. Wtedy właśnie pojawia się większe zainteresowanie tańszymi mieszkaniami w wielkiej płycie. Ich niewątpliwe zalety to lokalizacja, najczęściej w wysoce zurbanizowanych rejonach miast, z dogodną komunikacją, rozbudowaną siecią usług osiedlowych, a nawet ogólnomiejskich, często w otoczeniu bujnej zieleni. Plusem jest też funkcjonalny, bardzo poszukiwany obecnie, rozkład mieszkań i ulokowanie na niedużej powierzchni jak największej liczby pokoi.
 
Według analityków WGN, na rynku wtórnym mieszkania w wielkiej płycie są tańsze średnio o 12 % od tych w nowszych budynkach. Z tego powodu około 10% kupujących decyduje się na zakup mieszkania w bloku z płyty. Konkurencję stanowią jedynie mieszkania deweloperskie położone na osiedlach poza granicami miast, na które popyt oceniany jest na około 12%.
 
Można prognozować, że budynki w tej technologii, zwłaszcza o wysokim stopniu degradacji technicznej, zlokalizowane w najatrakcyjniejszych rejonach miast, głównie w ścisłych centrach, na obszarach historycznych starówek, w dzielnicach, gdzie ceny gruntów budowlanych osiągają najwyższe stawki, będą stopniowo poddawane wyburzeniu. Przy likwidacji blokowisk wielkopłytowych konieczne będzie uregulowanie stanu prawnego nieruchomości, a także zapewnienie mieszkań wyeksmitowanym lokatorom. Na odzyskanych działkach realizowane będą nowoczesne projekty deweloperskie o funkcji dostosowanej do lokalnych, komercyjnych potrzeb – nowe mieszkania albo obiekty biurowo-usługowe.

autor: Leszek Michniak, WGN

aktualizacja: 08.07.2014

Polecane artykuły
Sklep, bankomat, restauracja, czyli jak zarabiają wspólnoty mieszkaniowe
Wspólnoty mieszkaniowe próbują zarabiać na wynajmie powierzchni, które wchodzą w skład...
Mieszkania do remontu – tańsze i w dobrej lokalizacji
W sytuacji, gdy nadal nie łatwo o wysoki i tani kredyt hipoteczny, rośnie grupa osób...
Mieszkania w Poznaniu – luksusowe na nowym, kameralnym osiedlu czy w punktowcu z wielkiej płyty?
Dużą część oferty biur nieruchomości w Poznaniu stanowią mieszkania w blokach z lat...
Mieszkania we Wrocławiu – co się tu buduje i sprzedaje?
Poszukujący mieszkania we Wrocławiu mają w czym wybierać – oferta deweloperów i...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.