Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Mieszkania w Trójmieście: Gdańsk buduje i sprzedaje najwięcej mieszkań

tagi tematyczne agencje nieruchomości ceny mieszkań deweloperzy Gdańsk mieszkania Gdańsk mieszkania Trójmiasto
Dwupokojowe mieszkanie w Gdyni
Dwupokojowe mieszkanie w Gdyni

Na koniec II kwartału 2011 roku w miastach aglomeracji trójmiejskiej w fazie budowy znajdowało się prawie 9200 mieszkań, z czego 7260 zlokalizowanych było w Gdańsku. Średnia cena jednego metra kwadratowego nowego mieszkania w Gdańsku wynosi 6370 zł.

Spośród 84 projektów realizowanych w czerwcu br., aż 58 przedsięwzięć deweloperskich realizowanych było na terenie Gdańska, 24 w Gdyni, a jedynie 2 w Sopocie. Na terenie całego Trójmiasta w połowie 2011 roku zaplanowanych było 66 inwestycji, z czego 52 miało rozpocząć się w Gdańsku.

Mieszkania w Gdańsku są tańsze
W porównaniu do pierwszego kwartału 2011 roku zanotowano nieznaczny wzrost średniej ceny brutto za mkw. mieszkania w Trójmieście. Cena ta ukształtowała się na poziomie około 7360 zł brutto/mkw. i wzrosła o 2,6%. Najdroższe mieszkania można było kupić w Sopocie, choć średnia cena 12670 zł brutto za mkw. była niższa w stosunku do poprzedniego kwartału. Najtańsze mieszkania deweloperzy oferowali w Gdańsku, średnio za około 6370 zł brutto/mkw., czyli o 2,3% drożej aniżeli w pierwszym kwartale bieżącego roku. Nieznacznie wzrosła wartość mieszkania w Gdyni (o 1,5%) i wyniosła średnio 8350 zł brutto za mkw.

Dwupokojowe mieszkanie w Gdyni:

Dwupokojowe mieszkanie w Gdyni
Dwupokojowe mieszkanie w Gdyni
fot.: Jagielska Nieruchomości
Dwupokojowe mieszkanie w Gdyni
Dwupokojowe mieszkanie w Gdyni
fot.: Jagielska Nieruchomości

- Można mówić o stosunkowej stabilizacji cen mieszkań na trójmiejskim rynku nieruchomości. Poziom cen jest determinowany dużą oraz ciągle rosnącą podażą mieszkań w stosunku do czynników ograniczających popyt, takich jak małe zdolności nabywcze społeczeństwa. Nieznaczna podwyżka cen może dotyczyć mieszkań małych, w bardzo dobrej lokalizacji. Natomiast w najbliższym czasie niewielkiej obniżce cen sprzyjać będzie chęć przeceny mieszkań w celu dostosowania się do reżimu programu Rodzina na swoim. Wobec powyższych argumentów prognozowanie wzrostu cen mieszkań w Trójmieście jest nieuzasadnione – zauważa Katarzyna Kopczyńska z NEXT Markets.

Rośnie popyt na mieszkania w Trójmieście

W drugim kwartale 2011 r. zakupiono w Trójmieście o ok. 17% więcej mieszkań niż w pierwszych trzech miesiącach 2011 roku. Największy wzrost sprzedaży odnotowały inwestycje w Sopocie (33%), natomiast najmniejszy miał miejsce w Gdyni (ok. 11,5%). W Gdańsku deweloperzy sprzedali o ok. 1100 mieszkań więcej, co daje 18-procentowy wzrost w stosunku do pierwszego kwartału.

Oryginalne mieszkanie w Sopocie przy słynnym Monciaku

Mieszkanie w Sopocie przy ul. Monte Cassino
fot.: Piasecka Properties
Mieszkanie w Sopocie przy ul. Monte Cassino
fot.: Piasecka Properties
Mieszkanie w Sopocie przy ul. Monte Cassino
fot.: Piasecka Properties

autor: Źródło: raport NEXT Markets

aktualizacja: 30.05.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.