Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Mieszkanie bezczynszowe. Czy to rzeczywiście się opłaca?

tagi tematyczne fundusz remontowy mieszkania bezczynszowe opłaty eksploatacyjne wspólnota mieszkaniowa
Osiedle mieszkań bezczynszowych Zielony Kamyk
Osiedle mieszkań bezczynszowych Zielony Kamyk

Mieszkania bezczynszowe coraz częściej pojawiają się w ofercie deweloperów. Jakie są plusy i minusy użytkowania mieszkania bezczynszowego?

Mieszkania bezczynszowe, to takie, które znajdują się w budynkach bez formalnie wydzielonych części wspólnych, a więc właściciele mieszkań nie ponoszą kosztów administracji, sprzątania klatek schodowych, konserwacji windy, oświetlenia części wspólnych czy odśnieżania. Jest to oczywiście wymierna oszczędność – miesięcznie nawet od 500 do 700 zł. Brak czynszu nie oznacza jednak, że w budynkach, gdzie są takie mieszkania nie trzeba sprzątać czy przeprowadzać konserwacji i napraw urządzeń i instalacji. Niestety nic samo się nie zrobi. Różnica polega na tym, że w budynkach z mieszkaniami bezczynszowymi wszystkie opłaty są regulowane bezpośrednio przez samych mieszkańców. Dogadują się oni między sobą i organizują wykonanie koniecznych prac na terenie osiedla.

By wspólnych problemów było jak najmniej, deweloperzy oferują mieszkania bezczynszowe w specjalnie zaprojektowanych budynkach, gdzie mieszkań jest mało i każde ma oddzielne wejście i własny ogródek. W ten sposób można całkowicie zlikwidować albo zminimalizować części wspólne. Na rynku wtórnym z mieszkaniami bezczynszowymi mamy najczęściej do czynienia w kamienicach.

Nawet jednak w budynkach zupełnie pozbawionych części wspólnych nie da się uniknąć stałych kosztów. Trzeba zorganizować wywóz śmieci, zimą odśnieżyć chodnik przy budynku i usunąć sople zwisające z dachu. Termin i sposób wykonania tych wszystkich prac muszą uzgodnić między sobą mieszkańcy. A więc w budynku z mieszkaniami bezczynszowymi bardzo ważne jest funkcjonowanie zgodnej grupy sąsiedzkiej, która potrafi wypracować porozumienie w sprawach istotnych dla społeczności. Wystarczy, by jeden z sąsiadów nie zgodził się na planowane inicjatywy i już powstaje problem. W typowych wspólnotach mieszkaniowych można takiego sąsiada przegłosować, tutaj nie.

W budynkach bezczynszowych ważne jest sąsiedzkie zaangażowanie w życie „wspólnoty”. Mieszkańcy budynków z tradycyjną administracją płacą czynsz i nie muszą się martwić sprzątaniem, odśnieżaniem, wywozem śmieci. Mają się też do kogo zwrócić jeśli w budynku dojdzie do awarii, ponieważ profesjonalny administrator szybko zorganizuje ekipę remontową. Za to wszystko mieszkańcy typowej wspólnoty zapłacą w czynszu.

Nowy budynek bezczynszowy, tak jak każdy inny, nie będzie wymagał remontu, jednak z czasem zaczną się pojawiać różne usterki. W takiej sytuacji mieszkańcy zwykłych wspólnot czy spółdzielni mają do dyspozycji zasoby finansowe uzbierane z sukcesywnie płaconego funduszu remontowego. Co miesiąc część regulowanego przez mieszkańców czynszu przeznaczana jest właśnie na ten cel i dzięki temu wspólnota ma środki na przeprowadzenie remontów.
W budynkach bezczynszowych właściciele mieszkań nie gromadzą środków na fundusz remontowy. A więc szybkie usunięcie nagłej awarii może okazać się bardzo trudne lub nawet niemożliwe. Sfinansowanie prac naprawczych może bowiem pochłonąć kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. W takich sytuacjach konieczna jest zgoda sąsiedzka, bez tego może być ciężko rozpocząć jakiekolwiek prace.

Decydując się na mieszkanie bezczynszowe należy więc dobrze zapoznać się nie tylko z sąsiadami i relacjami między nimi, ale również ze stanem technicznym obiektu. Jeśli remont był dawno temu, a budynek jest stary, nasza oszczędność w wydatkach czynszowych może okazać się fikcją. Z drugiej strony, jeśli nastawiamy się na zakup mieszkania w nowym budownictwie, teoretycznie przez pierwsze kilka lat nie powinno być problemu z dodatkowymi, niespodziewanymi wydatkami.

Podsumowując – na pewno brak czynszu oznacza realną, wymierną oszczędność, której nie można nie docenić. Z pewnością również zaangażowani i zgodni mieszkańcy będą w stanie taniej, niż przy zwykłej administracji, załatwić wszystkie niezbędne sprawy związane z utrzymaniem budynku i terenu wokół niego. Nie można jednak wychodzić z założenia, że mieszkanie bezczynszowe oznacza, że nie będziemy ponosić żadnych kosztów. Jest to mylne wyobrażenie. Od kosztów utrzymania takiej nieruchomości z pewnością nie uciekniemy.

autor: WGN

aktualizacja: 20.01.2015

Polecane artykuły
Jakie mieszkania sprzedają się najtrudniej?
Oczywiście najdłużej sprzedają się mieszkania drogie oraz te o dużych metrażach....
Mieszkanie na poddaszu – najciekawsze oferty sprzedaży
Każde mieszkanie na poddaszu jest inne. W jednym przyciągają uwagę drewniane elementy...
Ceny mieszkań bez większych zmian
Ceny mieszkań od wielu miesięcy utrzymują się na stałym poziomie. Jedynie w kilku...
Czy można uzyskać kredyt hipoteczny w miesiąc?
Teoretycznie jest to możliwe, ale w praktyce trwa to nieco dłużej. Przeciętnie od...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.