Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Mieszkanie dla Młodych przyjęte przez rząd. Program ruszy od stycznia 2014 r.

tagi tematyczne dopłaty do kredytów MdM Mieszkanie dla Młodych Rodzina na swoim rządowy program dopłat wkład własny zakup mieszkania
Nowe mieszkanie, Łódź Polesie
Nowe mieszkanie, Łódź Polesie

Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. W ramach programu Mieszkanie dla Młodych państwo dofinansuje część wkładu własnego przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego. MdM ma obowiązywać przez 5 lat - od 2014 do 2018 roku.

Program Mieszkanie dla Młodych powinien być przyjęty przez Sejm do końca lipca, a w życie wejdzie od stycznia 2014 roku.

Z programu Mieszkanie dla Młodych będą mogły skorzystać młode małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci oraz osoby samotne (do 35. roku życia), kupujące pierwsze własne mieszkanie. W przypadku małżeństw, ograniczenie wiekowe do 35. roku życia będzie dotyczyć tylko jednego z małżonków. Wspierane będą transakcje zawierane na rynku pierwotnym. Kredyt będzie udzielany jedynie w złotówkach. Istotne jest to, że dodatkowym kredytobiorcą mogą być członkowie najbliższej rodziny.

Planujesz zakup lub wynajem mieszkania? Sprawdź najnowsze ogłoszenia >>

Przepisy projektowanej ustawy wprowadzają dwie formy wsparcia finansowego - dofinansowanie wkładu własnego i spłatę części kredytu. Dofinansowanie wkładu własnego będzie przysługiwać nabywcy nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego od osoby, która wybudowała ten lokal w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (rynek pierwotny), który zaciągnął na ten cel kredyt.

Dofinansowanie wkładu własnego ma wynosić 10 proc. (dla singli i rodzin bezdzietnych) kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków, obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie. Osoby wychowujące przynajmniej jedno dziecko - własne lub przysposobione - mogą otrzymać kwotę dofinansowania wkładu własnego w wysokości 15 proc. Wielkość powierzchni użytkowej mieszkania nie może być większa niż 75 m2, z tym że dofinansowaniem będzie objęty metraż do maksymalnie 50 m2.

Dodatkowe wsparcie finansowe - w postaci spłaty części kredytu - przewidziano dla nabywcy mieszkania, któremu w ciągu 5 lat od dnia nabycia mieszkania urodziło się trzecie lub kolejne dziecko lub który przysposobił trzecie lub kolejne dziecko. To wsparcie może być udzielone tylko raz. Spłata części kredytu wyniesie 5 proc. kwoty określonej zgodnie z zasadami obowiązującymi dla dofinansowania wkładu własnego.

Dofinansowanie wkładu własnego nie będzie udzielane osobom, które już są właścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego.

Wsparcia finansowego będzie udzielał Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Dopłat. Zainteresowane nabyciem mieszkania osoby powinny złożyć wniosek do BGK (w terminie do 30 września 2018 r.) za pośrednictwem instytucji kredytującej. Przyjęto, że wnioski będzie można składać od stycznia 2014 r.

Program Mieszkanie dla młodych będzie finansowany z budżetu państwa. Przyjęto, że w 2014 r. limit wydatków na realizację programu wyniesie 600 mln zł i będzie stopniowo rósł w następnych latach. Przewiduje się, że w 5-letnim okresie funkcjonowania programu z dofinansowania skorzysta ok. 115,0 tys. beneficjentów (małżeństw, osób samotnie wychowujących dzieci lub tzw. singli).

Projekt ustawy jest nowym rozwiązaniem wsparcia gospodarstw domowych w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, po wygaszeniu programu mieszkaniowego Rodzina na swoim, w ramach którego na koniec kwietnia 2013 r. udzielono 192 tys. kredytów preferencyjnych. Złożone do końca 2012 r. wnioski o preferencyjne kredyty mieszkaniowe z tego programu będą realizowane jeszcze w I połowie 2013 r., a budżet państwa będzie ponosił w kolejnych latach - aż do 2021 roku - wydatki związane z dopłatami do ich oprocentowania.

autor: Źródło: transport.gov.pl

aktualizacja: 22.05.2013

Polecane artykuły
Coraz wyższa zdolność kredytowa, coraz niższe koszty kredytu
Dzięki obniżkom stóp procentowych koszty kredytu są coraz niższe. Wzrosła też zdolność...
Warszawa: ceny mieszkań spadają, kupujący poszukują dużych mieszkań
W stolicy wzrosło zainteresowanie mieszkaniami o metrażu powyżej 60 m2 i mieszkaniami na...
Ceny mieszkań w Łodzi ustabilizowały się
Od początku roku ceny mieszkań w Łodzi nie uległy większym wahaniom. Według łódzkich...
Mieszkania w Krakowie nieco droższe. Wzrost zainteresowania domami pod miastem
Rynek mieszkaniowy w Krakowie ożywił się wraz z nadejściem wiosny – ceny mieszkań...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.