Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Mieszkanie dla Młodych zamiast Rodziny na swoim

tagi tematyczne dopłaty do kredytów dopłaty rządowe kredyt hipoteczny Mieszkanie dla Młodych Rodzina na swoim rynek pierwotny rynek wtórny zakup mieszkania
Osiedle mieszkaniowe, bloki
Osiedle mieszkaniowe, bloki

Według założeń nowego programu Mieszkanie dla Młodych, na dopłatę do kredytu hipotecznego będą mogły liczyć jedynie osoby nabywające nowe mieszkania z rynku pierwotnego. Nawet przy maksymalnych dopłatach nowy program będzie mniej atrakcyjny od Rodziny na swoim.

Podstawowe założenia programu Mieszkanie dla Młodych
Z programu, który być może wejdzie w życie w połowie 2013 lub w 2014 r. będą mogły skorzystać rodziny i single do 35 roku życia. W przypadku małżeństw jeden ze współmałżonków nie może mieć ukończonych 35 lat. Osoby korzystające z dopłat nie mogą być właścicielami innego mieszkania czy domu – musi być to ich pierwszy zakup nieruchomości.

Wzrośnie zdolność kredytowa dzięki zmianom Rekomendacji T

Dopłatami objęte będą tylko mieszkania z rynku pierwotnego, do 75 mkw., z tym że dopłata będzie obowiązywać jedynie do 50 mkw.  Zapewne, tak jak w przypadku Rodziny na swoim, obowiązywać będzie także limit ceny za mkw. (użyty będzie wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, który jest ogłaszany przez wojewodów). Wskaźnik przeliczeniowy dla programu wynosi 1,0 – czyli w praktyce limity będą równoznaczne ze wskaźnikami odtworzenia.

W odróżnieniu od Rodziny na swoim program bardziej sprzyja rodzinom z dziećmi. Podstawowa dopłata do kredytu (do wartości proporcjonalnej dla 50 mkw. mieszkania) wynosi 10 proc. Natomiast jeśli rodzina ma już jedno dziecko będzie to 15 proc., a w przypadku pojawienia się trzeciego dziecka w ciągu pięciu lat od podpisania umowy kredytowej będzie rodzinie będzie przysługiwało kolejne pięć procent dopłat. W sumie  będzie możliwe uzyskanie 20 proc. dopłat do kredytu. A więc program najbardziej będzie opłacał się rodzinom z dzieckiem, które w bliskiej perspektywie czasowej myślą o kolejnym potomku.

W Mieszkaniu dla Młodych nie przewidziano dopłat przy zakupie domów – zarówno nabywanych od deweloperów, jak i budowanych metodą gospodarczą przez kredytobiorcę.

Mieszkanie dla Młodych bez rynku wtórnego
Projekt nowego programu zakłada, że na dopłaty będą mogli liczyć tylko nabywcy mieszkań od deweloperów. To jedno z głównych zastrzeżeń do programu, które wskazują pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Według tej grupy zawodowej odcina się nabywców zainteresowanych rynkiem wtórnym od wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania.

Z danych Banku Gospodarstwa Krajowego z pierwszego półrocza br. wynika, że 46 proc. kredytów udzielonych w ramach programu Rodzina na swoim dotyczy transakcji przeprowadzanych na rynku wtórnym. Taki wynik był możliwy do uzyskania nawet przy niższych limitach cenowych niż w przypadku rynku pierwotnego. W 2011 roku dopłaty do zakupów na rynku wtórnym wyniosły 53,8 proc. wszystkich udzielonych kredytów w ramach RNS. To świadczy o zainteresowaniu  programem w kontekście używanych mieszkań, ale jest też odzwierciedleniem specyfiki rodzimego rynku mieszkaniowego, gdzie większość transakcji ma miejsce właśnie na rynku wtórnym.

Według pośredników nieruchomości ograniczenie dopłat tylko do nowych mieszkań wyeliminuje z ich uzyskania osoby, które nabywają mieszkania na rynkach ubogich w działalność deweloperską. W mniejszych miastach zazwyczaj nabywcy mieszkań zdani są zwykle na rynek wtórny. Przy obecnym kształcie projektu zostaną pozbawieni możliwości wsparcia.

Procentowy udział kredytów z dopłatami w ramach programu Rodzina na swoim

styczeń-czerwiec 2012 r.

rynek wtórny 46%
rynek pierwotny 32%
budowa domu 22%

Źródło: bgk.pl

Rodzina na swoim bardziej opłacalna dla kredytobiorcy niż Mieszkanie dla Młodych
Jeżeli beneficjentami programu Mieszkanie dla Młodych będzie rodzina nabywająca mieszkanie w stolicy spełniające warunki programu (285 tys. zł, 50 mkw., 5700 zł za mkw.) przy założeniu, że w ciągu kolejnych pięciu lat ich trzeci potomek pojawi się na świecie (dofinansowanie 20 proc.) mogą liczyć na dopłatę w wysokości 57 tys. zł.  Ta sama rodzina kupując obecnie takie mieszkanie w ciągu 8 lat dopłat do odsetek kredytu zaciągniętego na 30 lat może zyskać 76 tys. zł. Różnica nominalna wynosi 19 tys. zł na korzyć programu Rodzina na swoim.

W symulacji założono skorzystanie z najwyższych możliwych dopłat do kredytu, choć liczba rodzin, która je otrzyma będzie stanowić znikomy odsetek. Większość dopłat będzie ograniczona do 10-15 proc. co czyni nowy program znacznie mniej atrakcyjnym w stosunku do Rodziny na swoim.

autor: Marcin Jańczuk, Metrohouse & Partnerzy

aktualizacja: 16.10.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.