Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Mieszkanie dla studenta – kupić czy wynająć?

tagi tematyczne ceny mieszkań ceny najmu mieszkanie dla studentów
.
.

Wysyłając dzieci na studia wiele osób zastanawia się, czy lepiej wynająć mieszkanie, czy też kupić. Home Broker sprawdził, które rozwiązanie jest korzystniejsze. Okazuje się, że inwestycja w nieruchomość wypada całkiem atrakcyjnie.

W Polsce jest ok. 1,5 mln studentów, najwięcej z nich uczy się w Warszawie (ćwierć miliona). Poza stolicą ponad 100 tys. żaków znajdziemy jeszcze w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. W większości ośrodków akademickich sporą część stanowią studenci przyjezdni, a nie dla każdego wystarczy miejsc w akademikach, ponad połowa studentów szuka więc mieszkania do wynajęcia.
Największą popularnością cieszą się dwu- i trzypokojowe mieszkania, w których może zamieszkać troje lub czworo żaków, co znacząco obniża koszty na osobę. A gdyby tak stanąć jednocześnie po obu stronach tej swoistej barykady? Kupić mieszkanie, w którym studiujące dziecko zamieszka i jednocześnie jego część wynająć znajomym młodego studenta? Home Broker przyjrzał się  rynkowi mieszkaniowemu w okolicy jednej z warszawskich uczelni i sprawdził, czy taka operacja się opłaca.

Własne mieszkanie za kilkaset złotych miesięcznie
Stołeczna Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego ma wprawdzie sporo miejsc w akademikach, ale nie starcza ich dla wszystkich, poza tym nie każdy chce w domu studenckim zamieszkać. Kampus uczelni zlokalizowany jest na Ursynowie, w pobliżu alei Jana Rodowicza „Anody”. W sąsiedztwie nie brakuje osiedli (głównie budowanych z tzw. wielkiej płyty), jest więc gdzie zamieszkać. Trzypokojowe mieszkanie o powierzchni ok. 60 metrów kwadratowych to w tej okolicy wydatek rzędu 400-450 tys. zł. Z drugiej strony, gdybyśmy chcieli taki lokal wynająć, trzeba się liczyć z kwotą 2,5-2,7 tys. zł miesięcznie. Jeśli w lokalu, oprócz dziecka właściciela, zamieszka trójka studentów, każdy z nich będzie płacił co najmniej 600 zł, co i tak będzie stawką atrakcyjną w tej lokalizacji. Po uwzględnieniu czynszu i podatku, miesięcznie w portfelu zostanie ponad 1200 zł. Jednocześnie nie trzeba wydawać 600-700 zł na wynajem dla dziecka, więc de facto mamy ok. 1800 zł na plusie.

Przykładowe mieszkania z oferty Home Broker w okolicy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

lokalizacja metraż rok budowy cena
ul. Zamiany 63 m2 1978 398 000 zł
ul. Związku Walki Młodych 61 m2 1980 425 000 zł
ul. Okaryny 65 m2 1992 430 000 zł
ul. Wokalna 67 m2 1980 470 000 zł

Źródło: HomeBroker.pl

autor: Marcin Krasoń, Home Broker

aktualizacja: 09.06.2015

Polecane artykuły
Mieszkania do remontu, mieszkania zadłużone - jak znaleźć cenową okazję?
Zakup mieszkania do remontu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Oczywiście najbardziej...
Jak nie dać się nabić w mieszkanie – czyli czego nie powie ci sprzedający
Z zakupem nieruchomości jest jak z wyborem partnera. Jeśli nie chcesz, żeby twoje życie...
Jakie mieszkanie pod wynajem warto kupić w Warszawie?
Dobrze zlokalizowane mieszkanie w bloku z wielkiej płyty przyniesie wysokie zyski z...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.