Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Mieszkanie dla studenta – liczy się cena i lokalizacja

tagi tematyczne czynsz za wynajem mieszkanie dla studenta najem mieszkania
Mieszkanie dla studenta
Mieszkanie dla studenta

W Polsce od kilku lat systematycznie spada liczba studentów. Nadal jednak jest to bardzo ważna grupa klientów na rynku najmu. Grupa ta ma określone oczekiwania i warto je poznać gdy chcemy zainwestować w mieszkanie na studencki wynajem. Jak powinno wyglądać mieszkanie dla studenta? Które lokalizacje cieszą się największym zainteresowaniem?

Najważniejszymi czynnikami, które wpływają na studencką decyzję o wyborze lokalu do zamieszkania są cena i lokalizacja. Cena powinna być oczywiście jak najniższa, a odległość od uczelni jak najmniejsza. Wyposażenie, standard techniczny czy nawet powierzchnia mają dla młodych ludzi mniejsze znaczenie, tutaj są oni skorzy do kompromisów, byle tylko było tanio i blisko. Takie udogodnienia jak miejsce garażowe czy ochrona osiedla, dla większości studentów nie mają znaczenia, ale już bez łącza internetowego o znalezienie najemców może być ciężko.

Dla młodych ludzi ważny jest ostateczny koszt najmu przypadający na jedną osobę. Zwiększenie liczby mieszkańców na metr kwadratowy obniża koszty, więc młodzi ludzie najczęściej mieszkają w kilkuosobowych grupach. Najbardziej odpowiada im mieszkanie dwu- lub trzypokojowe, kawalerki cieszą się mniejszą popularnością, a to ze względu na cenę. Student w Polsce ma inne preferencje odnośnie rozkładu mieszkania niż jego rówieśnik z Europy Zachodniej. Tam każdy student chce mieć swoją sypialnię, a w mieszkaniu powinien być też pokój dzienny. W przeciwieństwie do wielu polskich studentów, dysponują oni również nieco wyższym budżetem.

Oddzielny pokój dla każdego najemcy
Dla większości osób poszukujących lokum do wynajęcia, ważny jest oddzielny, zamykany pokój. A więc mieszkania z otwartymi przestrzeniami raczej nie są akceptowane przez studentów. Łatwiej niż dwupokojowe mieszkanie z 30-metrowym salonem i małą sypialnią znajdziemy najemców na trzy nieduże pokoje. Metraż pomieszczeń nie ma wielkiego znaczenia. Wystarczy, by mieściło się biurko, jakaś szafa i miejsce do spania. Stąd popularność niedużych np. 45-50-metrowych mieszkań trzypokojowych. W takim mieszkaniu może mieszkać trzech lub czterech studentów. W przypadku nieruchomości cztero- czy pięciopokojowych dużym udogodnieniem dla najemców będzie druga łazienka, bo jedna dla kilku osób może nie wystarczyć. Istotna jest też funkcjonalność poszczególnych pokoi.

Lokalizacje najbardziej poszukiwane przez studentów

Mieszkanie dla studenta powinno znajdować się w okolicach uczelni lub w centrum. Taka lokalizacja pozwala zaoszczędzić sporo czasu, bo nie traci się go na codzienne dojazdy na zajęcia. Należy jednak pamiętać, że nie samą nauką student żyje, stąd popularność mieszkań w centrum miasta, gdzie zlokalizowanych jest wiele klubów, pubów i innych miejsc, w których studenci chętnie spędzają czas po zajęciach.

Stolica – największy rynek najmu studenckiego
Największym rynkiem najmu studenckiego jest Warszawa. Studiuje tu prawie ćwierć miliona osób. W stolicy są też najwyższe ceny sprzedaży mieszkań, a więc nie każdy inwestor kupujący mieszkanie pod wynajem będzie zainteresowany tym rynkiem. Dużymi ośrodkami akademickimi są też Kraków (ok. 200 tys. studentów) oraz Wrocław i Poznań (odpowiednio 150 i 130 tys. żaków). Nieco mniejsze ośrodki studenckie to Gdańsk, Katowice, Lublin i Łódź. Stawki czynszów są skorelowane z cenami nieruchomości w poszczególnych miastach i różnią się w zależności od lokalizacji i standardu nieruchomości. Za około 200 tys. zł można kupić kawalerkę w Warszawie, dwupokojowe mieszkanie w Gdańsku lub trzypokojowe w Łodzi. Każda z tych nieruchomości, w przypadku przeznaczenia jej pod wynajem, powinna przynieść właścicielowi od 1,1 do 1,3 tys. złotych miesięcznie.

Orientacyjne koszty wynajęcia mieszkania w największych ośrodkach akademickich

Miasto kawalerka 25-35 m2 dwa pokoje 40-50 m2 trzy pokoje 50-60 m2
Gdańsk      1000-1200 zł      1300-1500 zł     1400-1600 zł
Kraków      1000-1200 zł      1300-1500 zł     1500-1700 zł
Łódź        600-800 zł        900-1100 zł     1100-1300 zł
Poznań        900-1100 zł      1200-1400 zł     1400-1600 zł
Warszawa      1300-1500 zł      1800-2000 zł     2300-2500 zł
Wrocław      1100-1300 zł      1400-1600 zł     1600-1800 zł

Źródło: Home Broker

Oczywiście inwestycja w mieszkanie na wynajem wiąże się z ryzykiem. W przypadku najmu studenckiego, właściciele nieruchomości najczęściej obawiają się zniszczeń w lokalu. Zabezpieczeniem ma być pobierana przy podpisywaniu umowy kaucja (zwykle w wysokości miesięcznego czynszu). Pod uwagę należy też wziąć ryzyko związane z problemami ze znalezieniem najemców. Może się zdarzyć, że mieszkanie będzie przez kilka miesięcy stało puste, generując jedynie koszty. Dodatkowo należy pamiętać o zmniejszającej się liczbie studentów. Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i liczba młodych ludzi jest coraz mniejsza. Jeszcze w latach 2004-2009 w Polsce było ponad 1,9 mln studentów, obecnie jest ich już mniej niż 1,7 mln. Nadal jednak studenci są bardzo dużą grupą potencjalnych najemców, a więc właściciele atrakcyjnie położonych, tanich mieszkań nie powinni długo poszukiwać klientów.

Kiedy student poszukuje mieszkania?

Sezon na poszukiwanie mieszkań studenckich rozpoczyna się na przełomie czerwca i lipca. Wtedy to aktywne na rynku najmu są osoby, które właśnie dostały się na studia. W lipcu szukających jest nieco mniej i duży ruch rozpoczyna się dopiero na przełomie sierpnia i września. Trwa on nawet do połowy października, bo nigdy nie brakuje osób, które poszukiwania z różnych względów odwlekają.

Studenci są w miarę stałymi najemcami i raczej nie są skłonni do częstych zmian najmowanych mieszkań. Jak już znajdą lokal, a współpraca z właścicielem dobrze się układa, chętnie mieszkają w tym samym miejscu przez kilka lat. Trzeba jednak pamiętać, że na wakacje wiele osób chce opuścić studenckie miasto i wyjechać na urlop bądź w rodzinne strony. W miesiącach letnich studenci oczekują więc od właścicieli mieszkań obniżek czynszu. Wynajmujący, którzy w czasie wakacji skłonni są zaakceptować niższe przychody z tytułu najmu, mogą liczyć na gwarancję najmu od początku kolejnego roku akademickiego.

autor: Marcin Krasoń, Home Broker

aktualizacja: 09.09.2014

Polecane artykuły
Umowa najmu mieszkania. Czym różni się umowa najmu tradycyjnego od umowy najmu okazjonalnego?
Umowa najmu mieszkania może mieć dwie odmiany. Wybór rodzaju umowy zależy od tego, czy...
Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania
Typowym sposobem zakończenia umowy najmu mieszkania jest jej wypowiedzenie. Umowę może...
Jaki kredyt na remont mieszkania?
Malowanie, tapetowanie, płytki do kuchni, łazienki, podłoga do salonu, nowe wyposażenie i...
Pośrednicy nieruchomości pomogą studentom znaleźć odpowiednie mieszkanie. Akcja BEZPIECZNY NAJEM
Polska Federacja Rynku Nieruchomości rozpoczyna ogólnopolską akcję BEZPIECZNY NAJEM. W...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.