Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Mieszkanie, które przypomina loft

tagi tematyczne loft lofty nowoczesne mieszkanie podłoga drewniana styl minimalistyczny
Wnętrze loftu
Wnętrze loftu

Loft to mieszkanie urządzone w budynku, który dawniej spełniał funkcję przemysłową. Na lofty adaptowane są na przykład pomieszczenia starych magazynów, browarów, fabryk i koszar wojskowych. Ale wnętrze w stylu fabrycznym można też zaaranżować w domu jednorodzinnym lub w kamienicy.

Loftami mogą się na razie pochwalić Warszawa, Gliwice, Białystok, Wrocław, Kraków, a także  najbardziej z nich znana Łódź. Do innych polskich miast moda na adaptowanie przestrzeni pofabrycznych na mieszkania dopiero dociera. Ale tak naprawdę wnętrze w stylu loftu możemy urządzić niemal w każdym budynku.

Planując urządzenie wnętrza „z przeszłością” nie możemy przesadzić z aranżacją. Główną zasadą jest prostota. Jeśli cegły – to surowe, nieotynkowane, jeśli beton, to ze śladami szalunku, niewykończony. Lofty charakteryzują się  także widocznymi instalacjami, drewnianymi stropami i dźwigarami, antresolami i otwartą, pozbawioną ścian działowych przestrzenią.

Czytaj też: Aranżacja wnętrz: biało–czarny apartament

Jeśli mamy możliwość – odsłońmy cegły na jednej ze ścian. Jeśli nie mamy takiej możliwości – możemy na aukcjach internetowych wyszukać płytki cięte ze starych cegieł, nawet ponad stuletnich. Takie 2-centymetrowe płytki, kosztujące około 60 zł/m2, nadadzą wnętrzu industrialnego wyglądu. Stare cegły koniecznie trzeba zabezpieczyć. Najlepiej specjalnym olejem, który nie tylko ochroni je przed kurzem, ale też dodatkowo wzmocni ich naturalny kolor.

Aby optycznie powiększyć pomieszczenie możemy zastosować tzw. układ warstwowy. Polega on na połączeniu ciemnej podłogi, jaśniejszych ścian oraz białego sufitu. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się wyższe.

Wnętrze loftu
Wnętrze loftu
fot.: Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałe
Postarzana deska podłogowa Dąb Harlech
Postarzana deska podłogowa Dąb Harlech
fot.: Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe

Podłoga w lofcie powinna być drewniana, najlepiej wybrać deski specjalnie postarzane. Takie deski oferuje np. firma Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe. W kolekcji „Dęby z charakterem” znajdziemy  postarzane, ręcznie heblowane deski Dąb Harlech, które dodadzą wnętrzu szlachetnego charakteru. Ich brzegi wykończone są głęboką v-fugą, co dodatkowo podkreśla charakter postarzanych desek. Deski są wykończone woskiem twardym olejnym, który chroni drewno przed zabrudzeniami, jednocześnie pozwala deskom „oddychać”. Dzięki takiemu wykończeniu deski pozostają naturalne, ładnie i równomiernie się starzeją.

Jeśli w pomieszczeniu znajduje się stara drewniana posadzka lub parkiet przemysłowy, możemy go odnowić. Stara, drewniana podłoga, nadgryziona zębem czasu, może podkreślić charakter wnętrza. Nawet jeśli jest bardzo zniszczona można przeprowadzić jej renowację. Drewno szlifuje się, usuwając przy tym mniejsze mechaniczne uszkodzenia, następnie pokrywa się je nową warstwą lakieru lub barwionego wosku twardego olejnego. W ten sposób można uzyskać każdy, dowolnie wybrany kolor drewna, który będzie pasował do projektu wnętrza.

Drewnianą, szlachetną podłogę, można swobodnie łączyć z ciemnymi kaflami, lub surowym betonem na podłodze w łazience czy kuchni. Taki beton będzie się idealnie sprawdzał w pomieszczeniach o podniesionej wilgotności, jeśli zostanie zabezpieczony przemysłową żywica epoksydową. Można go też wykorzystać na ścianach, pamiętając o pozostawieniu śladów szalunków.

Ważnym elementem każdego wnętrza w stylu loft są schody wewnętrzne. Jeśli mamy możliwość zbudowania w mieszkaniu antresoli, lub mieszkanie jest dwupoziomowe – powinniśmy zadbać o to, by schody wpisywały się w klimat loftu. Do wnętrz „fabrycznych” pasują  np. schody dwubelkowe, łączące metal z drewnem lub schody wykonane wyłącznie z metalu.

Meblując industrialne wnętrze trzeba pamiętać o minimalizmie. Powinniśmy postawić na kilka wyrazistych elementów wystroju, niż zagracać pomieszczenia dużą liczbą przedmiotów. Dobrze będą w nim wyglądać meble łączące surowe drewno z metalem. W komisach i sklepach ze starociami możemy znaleźć ciekawe i bardzo modne dodatki, które wpiszą się w klimat mieszkania i będą niepowtarzalną ich ozdobą.

autor: źródło: Grupa Red Star Media

aktualizacja: 20.01.2013

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.