Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Mieszkanie z klimatyzacją to rzadkość

tagi tematyczne klimatyzacja klimatyzacja w domu klimatyzator klimatyzatory mieszkanie z klimatyzacją
mieszkanie z klimatyzacją
mieszkanie z klimatyzacją

Znalezienie mieszkania z klimatyzacją na polskim rynku mieszkaniowym nie jest łatwe. Klimatyzatory nadal są rzadkością w polskich domach i mieszkaniach.

W upalne dni poszukujący mieszkania zwracają większą uwagę na to, czy w mieszkaniu jest zainstalowana klimatyzacja. Ten element wyposażenia jest już normą w pomieszczeniach biurowych i w obiektach handlowych, ale w polskich mieszkaniach jest rzadko spotykany.

Pośrednicy nieruchomości z agencji Metrohouse przeanalizowali kilkanaście tysięcy ofert mieszkań na sprzedaż z segmentu popularnego, położonych w budynkach oddanych do użytku po 2000 roku. Wyniki nie pozostawiają złudzeń. Tylko w Warszawie i we Wrocławiu odsetek ofert z klimatyzacją przekroczył 1 procent. W pozostałych dużych miastach, nabywcy mieszkań będą musieli pomyśleć o zamontowaniu klimatyzacji we własnym zakresie ponieważ taką instalację mają nieliczne lokale. – W polskich warunkach klimatyzacja uważana była dotychczas za zbyteczny dodatek do mieszkania. Dlatego instalowano ją głównie w lokalach o podwyższonym standardzie i apartamentach. Ponieważ na Pomorzu wiele mieszkań jest przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy, klimatyzatory zwłaszcza w nowych mieszkaniach, stają się coraz powszechniejsze. Wymuszają to m.in. klienci deweloperów, mówi dyrektor regionalny Metrohouse, Adrian Czuczko.

 

Klimatyzatory - ponad 300 modeli. Sprawdź ceny i parametry techniczne różnych klimatyzatorów >>


       Miasto           Odsetek mieszkań z klimatyzacją w budynkach, które powstały po 2000 r. (z wyłączeniem apartamentów)        
Warszawa 1,5%
Wrocław 1,2%
Łódź 0,9%
Kraków 0,7%
Poznań 0,4%
Gdańsk 0,2%

Dane: Metrohouse, czerwiec 2013 r.

 

Kto decyduje się na klimatyzację w mieszkaniu?
Oferta klimatyzatorów ściennych dostępnych na rynku jest bardzo różnorodna pod względem technologicznym i designerskim. Z doświadczeń firm działających w branży wynika, że klimatyzatory są najczęściej wybierane przez trzy grupy klientów. Są to osoby mieszkające w domach i mieszkaniach o wyższym standardzie (zarówno w nowych, jak i starszych), a także osoby posiadające mieszkania w pobliżu ruchliwych ulic, gdzie jest duża ilość kurzu i pyłu. Często klimatyzatory kupują właściciele mieszkań na poddaszach, które bardzo mocno nagrzewają się podczas upałów.
Koszt montażu standardowej klimatyzacji o mocy chłodniczej do 4kW (czyli do 40 m2) to ok. 4000 zł. W całości kosztów remontowych nie stanowi to dużego wydatku, jednak znacznie podwyższa atrakcyjność oferty w przypadku wystawienia mieszkania do sprzedaży.


Jak użytkować klimatyzator – kilka uwag
Oprócz wyboru właściwego klimatyzatora, równie ważny jest sposób jego eksploatacji. Od tego, jak użytkujemy klimatyzację zależy nasze dobre samopoczucie i trwałość instalacji.

  • Regularnie czyść klimatyzator – czyść z brudu zarówno jednostkę wewnętrzną, jak i zewnętrzną, ponieważ zabrudzenie jest najczęstszym powodem spadku wydajności urządzenia. Raz na dwa tygodnie pamiętaj, aby wyczyścić filtry powietrza.
  • Sprawdzaj ilość czynnika chłodniczego – do wykonania tej czynności (sprawdzenie ilości freonu) potrzebny jest instalator klimatyzacji.
  • Poprawnie ustawiaj termostat – im mniejsza różnica pomiędzy temperaturą z zewnątrz a wewnątrz, tym niższe zużycie prądu. Termostat powinien znajdować się daleko od źródeł ciepła, żeby czujniki nie uruchamiały niepotrzebnie klimatyzatora.
  • Ograniczaj dopływ ciepła – w trakcie chłodzenia okna i drzwi powinny być zamknięte, aby ciepło z zewnątrz nie dostawało się do środka. Dodatkowe stosowanie żaluzji czy rolet, pomoże szybciej i taniej obniżyć temperaturę w pomieszczeniu.

 

autor: Marcin Jańczuk, Metrohouse & Partnerzy S.A.

aktualizacja: 05.08.2013

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.