Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Mieszkanie z komórką lokatorską czy z piwnicą?

tagi tematyczne ceny nieruchomości komórka lokatorska
komórki lokatorskie w garażu podziemnym
komórki lokatorskie w garażu podziemnym

Mieszkanie z komórką lokatorską można kupić niemal na każdym nowym osiedlu. Piwnice zwykle spotykamy w starszym budownictwie – w kamienicach lub blokach z wielkiej płyty. Jedno i drugie pomieszczenie zawsze przynależy do mieszkania i nie można go sprzedać oddzielnie.

Komórka lokatorska lub piwnica to dodatkowa przestrzeń użytkowa przypisana do mieszkania, ale nie wliczana do metrażu mieszkania. Wszystkie pomieszczenia przynależne i ich powierzchnia zawsze wyszczególnione są w akcie notarialnym zakupu mieszkania.
O tym, że są to bardzo potrzebne pomieszczenia nie trzeba nikogo przekonywać. Trzymamy tam rowery, przetwory, stare meble i inne mniej lub bardziej użyteczne przedmioty.

Czy można oszacować wartość piwnicy w bloku? Ile kosztuje komórka lokatorska?
Na takie pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Na pewno brak piwnicy przynależnej do mieszkania sprzedawanego na rynku wtórnym będzie postrzegany jako istotny mankament. Z drugiej strony można pokusić się o analogię z inną funkcjonalną przestrzenią, którą cenią sobie klienci, czyli z balkonem. Szacuje się, że balkon może zwiększać wartość mieszkania nawet o 20–30 tysięcy złotych, czyli przykładając do tego aktualne ceny z największych rynków byłoby to średnio 10 procent wartości 50-metrowego mieszkania.

Odpowiedzi na pytanie ile warta jest piwnica możemy spróbować poszukać również na rynku pierwotnym, gdzie tradycyjnych piwnic już nie ma, ale deweloperzy w ich miejsce proponują komórki lokatorskie. Są one mniejsze od piwnic, ale dostęp do nich jest dużo łatwiejszy – z  klatki schodowej lub z parkingu podziemnego. Standard komórek jest dużo wyższy niż piwnic – są lepiej oświetlone i zabezpieczone przed włamaniem, nie ma w nich wilgoci i gryzoni. 

Problemem może być dostępność komórek w ofercie deweloperów. Ich liczba zwykle jest ograniczona, a więc pierwsi kupujący mieszkania mają szanse nabyć je wraz z komórkami. Zdarza się, że komórki są rozdzielane drogą losowania lub przypisywane tylko do mieszkań o określonym metrażu.

Mieszkaniec nowego budynku za komórkę musi dodatkowo zapłacić. Ile? Oczywiście ceny będą różne. Czasami w ramach promocji deweloperzy oferują komórkę w cenie mieszkania. Zwykle jednak za to pomieszczenie trzeba zapłacić około 3–4 tysiące zł za metr kwadratowy, czyli do ceny mieszkania należy dodać jeszcze około 8-15 tysięcy złotych.

Pośrednicy nieruchomości twierdzą, że podobnie można wycenić piwnicę przeciętnej wielkości. Oczywiście w zależności od standardu trzeba dokonać korekty ceny.

A czy cena metra kwadratowego mieszkania z piwnicą będzie wyższa? Raczej nie, ale z całą pewnością takie mieszkanie szybciej znajdzie nabywcę, niż to bez jakichkolwiek pomieszczeń przynależnych.

autor: Teresa Michniak, Dział analiz WGN

aktualizacja: 14.04.2015

Polecane artykuły
Trudno wynająć mieszkanie bez mebli i sprzętu AGD
Kuchenka, lodówka, kanapa czy szafa to standardowe i obowiązkowe wyposażenie mieszkania...
Mieszkania idealnie przygotowane do sprzedaży. Top 9
Pośrednicy nieruchomości coraz większą wagę przykładają do odpowiedniego przygotowania...
Odbiór mieszkania od dewelopera - poradnik
Odbiór techniczny to jeden z ważniejszych etapów procesu zakupu mieszkania na rynku...
Projekty deweloperów coraz bardziej oryginalne. Nietypowe osiedla
Na rynku mieszkaniowym coraz większa podaż nowy mieszkań. Deweloperzy, którzy chcą, by...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.