Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Apartament - mieszkanie z wyższej półki

tagi tematyczne apartament apartamentowiec apartamenty na sprzedaż deweloper luksusowe mieszkania mieszkanie mieszkanie na sprzedaż raport rynek mieszkaniowy rynek pierwotny
Rynek apartamentów
Rynek apartamentów

Jakie mieszkanie można nazwać apartamentem? Ile kosztuje apartament? Jakie inwestycje apartamentowe powstały w Polsce w 2009 roku?

Firma Infinite Investment przygotowała raport na temat rynku apartamentów w głównych miastach Polski w 2009 roku.

Klasyfikacja budownictwa apartamentowego

Kluczowym parametrem charakteryzującym inwestycję apartamentową i odróżniającą ją od pozostałego segmentu rynku mieszkaniowego, na który składają się mieszkania w budownictwie popularnym i o podwyższonym standardzie, jest m.in. oryginalna architektura budynków apartamentowych.
Do najistotniejszych elementów stanowiących o atrakcyjności apartamentu należą także lokalizacja - projekty apartamentowe związane są ściśle z centrami miast.
Mieszkania z tzw. „wyższej półki” zaopatrzone są w klimatyzację oraz w nowoczesny sprzęt technologiczny (np. HMS, BMS).
Minimalna powierzchnia, którą powinien charakteryzować się apartament to około 70 m2, niemniej jednak minimalna wielkość apartamentu jest różna w zależności od rynku. Natomiast wysokość tego typu mieszkań powinna przekraczać 2,8 m. Niejednokrotnie luksusowe mieszkania charakteryzują się wysokością powyżej 3 m.
Inwestycje apartamentowe charakteryzują się kameralnością. Są to głównie kilkukondygnacyjne budynki, w których znajduje się niewielka ilość lokali mieszkalnych, usytuowanych po zaledwie kilka na każdym z pięter. Wyjątek stanowią wysokościowce powstające w centrach miast.
Pozostałe cechy charakteryzujące apartamenty to otwarta przestrzeń, możliwość podziału tego typu mieszkań na część nocną, przeznaczoną tylko dla mieszkańców oraz na część dzienną - gościnną.
Do atutów mieszkań znajdujących się w inwestycjach apartamentowych zaliczyć trzeba także wysokie okna, wykonane z wysokiej jakości stolarki drewnianej.
W apartamentowcach zazwyczaj znajduje się recepcja oraz lobby dla gości, a także garaż podziemny dla mieszkańców. Budynki tego typu odznaczają się wysokim standardem wykończenia elewacji i powierzchni wspólnych (kamień naturalny, drewno, mosiądz) oraz małą architekturą. W ramach budynków apartamentowych powstają udogodnienia w postaci basenu, SPA, centrum fitness. Nowością jest tzw. consierge, zapewniający dodatkowe usługi dla mieszkańców, takie jak zakupy, sprzątanie itp.
Bezpieczeństwo lokatorów zapewniają całodobowa ochrona oraz monitoring. Do największych mieszkań zazwyczaj przypisane są tarasy lub ogrody.

Rozwój rynku apartamentów w Polsce

Rynek inwestycji apartamentowych zaczął się rozwijać w Polsce pod koniec lat 90. Niekwestionowanym liderem pod względem ilości inwestycji w segmencie premium jest Warszawa. Stołeczny rynek rozwija się najdynamiczniej spośród dużych aglomeracji, co jest spowodowane największą ilością napływających do tego miasta inwestorów oraz wysokiego statusu materialnego potencjalnych nabywców.
Od kilku lat projekty apartamentowe zaczęły powstawać także w pozostałych głównych ośrodkach regionalnych Polski - w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu oraz w Gdańsku, czyli w miastach, które charakteryzują się dynamicznym rozwojem oraz rosnącą liczbą inwestycji zagranicznych.
W związku z ogólnoświatowymi zawirowaniami na rynkach finansowych i zaostrzoną polityką kredytową banków hamującą realizację inwestycji, część deweloperów zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, zmniejszyła swoje zainteresowanie w inwestowanie w segment mieszkań premium. Niemniej jednak, rynek mieszkań z „wyższej półki” jest nadal w Polsce rynkiem perspektywicznym, mającym szansę na dalszy rozwój. Jest to spowodowane tym, że sektor inwestycji apartamentowych w Szczecinie, Łodzi, Katowicach jest nadal niedoinwestowany.

Istniejące inwestycje apartamentowe

W opinii analityków Infinite Investment, na koniec IV kw. 2009 roku segment inwestycji apartamentowych stanowił niewielki odsetek podaży mieszkań realizowanych ogółem, który w zależności od rynku, kształtował się na poziomie zaledwie kilku procent.
W 2009 roku w Warszawie i pozostałych miastach regionalnych wybudowano łącznie 27 inwestycji apartamentowych, z czego najwięcej mieszkań w ramach inwestycji apartamentowych zrealizowano w Krakowie oraz w Warszawie. Najmniejsza podaż została odnotowana w Poznaniu, gdzie w ramach czterech kameralnych inwestycji oddano do użytku około 105 mieszkań w segmencie premium.

inwestycje apartamentowe wykres1
inwestycje apartamentowe wykres2

autor: Źródło: Infinite Investment

aktualizacja: 24.06.2010

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.