Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Mój nowy adres - Saska Kępa

tagi tematyczne domy mieszkanie Warszawa
Mój nowy adres - Saska Kępa
Mój nowy adres - Saska Kępa

Lokalizacja to jedno z najważniejszych kryteriów, jakie bierzemy pod uwagę kupując nieruchomość. Często analizujemy przy tym płynące z tego wyboru korzyści, takie jak dostęp do centrów handlowych czy dogodne połączenie z innymi częściami miasta. Jednak przywiązanie do jakiegoś miejsca lub wrażenie jakie wywarła na nas konkretna dzielnica czasem może stać się czynnikiem decydującym.

Musi to jednak być miejsce wyjątkowe, mające w sobie coś co przyciąga i nie pozwala przejść obojętnie. Miejsce, które wiąże się z konkretnymi wydarzeniami lub przywołuje wspomnienia. Miejsce, w którym po prostu dobrze się czujemy. Dla wielu mieszkańców Warszawy taką lokalizację stanowi Saska Kępa, przez wielu nazywana enklawą, oazą ciszy i spokoju.

Wyspa... mieszkalna?
Saska Kępa jest częścią Pragi Południe. Zajmuje tereny pomiędzy Wisłą, aleją Waszyngtona i Gocławiem. Skąd wzięła się jej nazwa? Saska – od dynastii saskiej, której przedstawiciele pod koniec XVII wieku zaczęli sprawować władzę w Polsce, Kępa – bo kiedyś stanowiła jedną z wysp leżących na królowej polskich rzek.
„Karierę” dzielnicy mieszkaniowej Saska rozpoczęła w latach 20 ubiegłego wieku. Wcześniej natomiast pełniła funkcję „centrum rozrywkowego”, w którym warszawiacy spędzali niedzielne popołudnia. Strzelnice, kręgielnie, place zabaw – z takich atrakcji mogły korzystać przybywające zza Wisły rodziny. Dzisiaj Saska Kępa uznawana jest za jeden z najpiękniejszych zakątków Warszawy – pełen zieleni, klimatycznych uliczek i... wspomnień.

Saska Kępa, ul. Zwycięzców...

... i ul. Obrońców

To był maj, pachniała Saska Kępa...
Saska Kępa to miejsce przesiąknięte historią. O tym, że mieszkała tu Agnieszka Osiecka – poetka, dziennikarka, autorka tekstów piosenek wie chyba każdy, kto choć trochę zna jej utwory. Któż z nas nie potrafi zanucić przynajmniej fragmentu „Małgośki”, „Okularników” czy „Niech żyje bal”? Budynek, w którym mieszkała artystka wieńczy dziś tablica upamiętniająca jej życie i twórczość, a u zbiegu ulic Francuskiej i Obrońców natkniemy się na pomnik Osieckiej siedzącej przy stoliczku, który zawsze – nawet zimą – przyozdobiony jest świeżymi kwiatami.
Saska Kępa to miejsce, z którym związane były lub są takie postaci jak Pola Raksa, Marian Kociniak czy Stanisław Soyka. Warto też przypomnieć, że tutaj rozgrywa się akcja kultowej dla dzisiejszej „starszej młodzieży” książki – „Stawiam na Tolka Banana” autorstwa Adama Bahdaja. W tej części stolicy kręcono również jeden z pierwszych polskich kryminałów czasów PRL-u „Dwaj panowie N” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego.
A zatem – ustalając swój nowy adres – może warto wziąć pod uwagę właśnie taką lokalizację?

Pomnik Osieckiej u zbiegu Francuskiej i Obrońców

Tablica na budynku przy Dąbrowieckiej 25

Ateńska, Marokańska, Francuska...
Saska Kępa wyróżnia się specyficznymi nazwami ulic. W dużej części pochodzą one od nazw państw (Kubańska, Algierska, Bułgarska, Irlandzka), czasem miejscowości (Zakopiańska, Katowicka), niektóre poświęcone zostały polskim władczyniom (Królowej Aldony, Dąbrówki, Wandy), upamiętniają wydarzenia historyczne (Wersalska, Elsterska) albo obrazują sympatie Polaków, np. dla Francji (Francuska, Paryska, Alzacka).
W serwisie tuznajdziesz.pl można wyszukać niejedną nieruchomość na Saskiej Kępie, która czeka na nowych mieszkańców.

Szlakiem saskich nieruchomości
Jeśli z ulicy Paryskiej przejdziemy w Wersalską, natkniemy się na segment o czterech kondygnacjach i powierzchni 250 mkw. Główne pomieszczenie w domu stanowi salon zajmujący ok. 75 mkw., z kominkiem i podłogą wyłożoną ozdobnym parkietem. Skręcając z Paryskiej w Brukselską, ujrzymy z kolei, jak spośród niskiej zabudowy jednorodzinnej wyłania się dom-bliźniak, którego część przeznaczona jest na sprzedaż. Solidne, powojenne budownictwo i ciekawa architektura to wyróżniki budynku, którego powierzchnia wynosi 320 mkw. 
Gdy trafimy na ulicę Saską, natkniemy się na piętrowy dom z zagospodarowaną działką. Ma on 150 mkw. powierzchni, a na jego parterze usytuowany jest przestronny salon, z którego prowadzi wyjście na taras i do ogrodu.

Domy przy Irlandzkiej...

... i segmenty przy Marokańskiej


Z Brukselskiej blisko już do ulicy Alzackiej, a tu czeka na nas kolejny dom w zabudowie bliźniaczej – w połowie przeznaczony na sprzedaż. Cechy szczególne? Zadbana działka, siłownia, marmurowe podłogi, sauna, ogrzewanie podłogowe, powierzchnia 440 mkw. Jeśli z Alzackiej skręcimy w Ateńską, naszym oczom ukaże się budynek, stanowiący kolejny (skrajny) segment, zlokalizowany na zamkniętym, chronionym osiedlu. Każdy metr kwadratowy został w nim wykończony w wysokim standardzie.
Jeżeli pójdziemy dalej i miniemy Afrykańską, trafimy na ulicę Marokańską, tutaj – na spokojnym, cichym osiedlu – mieści się dom o powierzchni 220 mkw. Stąd już dosłownie kilka kroków dzieli nas od Algierskiej, a na niej, wśród zieleni... trzykondygnacyjny segment o metrażu 226 mkw., z ogrodem i z salonem wyposażonym w kominek. Dalej – na tej samej ulicy – kolejne 256 mkw. na sprzedaż – z dębowym parkietem, kominkiem z białego marmuru i tarasem o powierzchni 30 mkw. 
Tutaj kończy się nasz spacer, ale tak naprawdę podróż po Saskiej Kępie można kontynuować w nieskończoność i długo opisywać ulice, uliczki i mieszczące się na nich budynki.

Trafić na swoje miejsce
Każdy z nas ma takie miejsce, do którego chętnie wraca. A mieszkać tam, gdzie czujemy się najlepiej to chyba jedno z największych osiągnięć, jakie można sobie wymarzyć. Może warto więc poznawać nowe miejsca, ich historię i tajemnice, by wśród nich odnaleźć to jedno, w którym zdecydujemy się pozostać... I może będzie to właśnie Saska Kępa?

autor: opracował: Agnieszka Karpińska, Marek Łastowski, Marta Tomasiuk

aktualizacja: 16.06.2009

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.